Niemiecki dziennik: Rafineria PCK w Schwedt liczy na wznowienie dostaw rosyjskiej ropy

Czy niemiecki rząd złagodzi restrykcje?
Od września 2022 roku, na skutek agresji Rosji na Ukrainę, rafineria PCK Schwedt znajduje się pod zarządem powierniczym niemieckiego rządu. Obecnie surowiec dostarczany jest głównie przez porty w Rostocku i Gdańsku, ale to rozwiązanie pozostaje prowizoryczne. Część ropy pochodzi z Kazachstanu, dostarczana przez rosyjski rurociąg „Przyjaźń”.
W obliczu presji Donalda Trumpa na zakończenie wojny, w Niemczech pojawiły się głosy poparcia dla zniesienia sankcji na rosyjską ropę. Premier Saksonii Michael Kretschmer publicznie podważył sens dalszego utrzymywania restrykcji wobec Moskwy. Podobne stanowisko zajęli politycy AfD oraz Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW), którzy domagają się ponownego otwarcia niemieckiego rynku na rosyjskie surowce.
AfD złożyła wniosek w tej sprawie w parlamencie landu w Poczdamie. Wezwała rząd Brandenburgii do „podjęcia działań na szczeblu federalnym na rzecz dalszego i nieograniczonego funkcjonowania rafinerii PCK w Schwedt oraz dalszego zaopatrywania zakładu rurociągiem ‚Przyjaźń' z Rosji” (...) Wprawdzie projekt AfD nie przeszedł, ale w rafinerii PCK „budzi się nowa nadzieja na rosyjską ropę”
– donosi "SZ".
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Znany dziennikarz odchodzi z TVN po 20 latach pracy
- Dziwne zachowanie Rafała Trzaskowskiego po pytaniu Moniki Rutke [VIDEO]
Niepokój w Polsce
Możliwość powrotu importu rosyjskiej ropy budzi duży niepokój w Polsce. Wypowiadający się na łamach publikacji ekspert Piotr Buras z Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych ostrzega, że taki krok mógłby doprowadzić do poważnych napięć w relacjach Polski z nowym niemieckim rządem. Powrót importu rosyjskiej ropy Buras określił jako „polityczną katastrofę”, która „od samego początku spowodowałaby ogromne napięcie w stosunkach”.
Stanowisko niemieckiego rządu
Co na to niemieckie władze? Jak podaje "SZ", w wydanym oświadczeniu rzecznik niemieckiego rządu stanowczo odrzuciła możliwość zniesienia sankcji wobec Rosji.
Niemiecki rząd odrzuca żądania zniesienia sankcji wobec Moskwy (...) Niemcy z włożyły wiele wysiłku w to, by uniezależnić sektor energii od surowców z Rosji i nie ma rozważań ani zamiarów, by podjąć w tej sferze inne działania
– podsumowano.