Porażka rządu Tuska ws. elektrowni atomowej. Wygasła umowa z USA

Jak donosi "Rzeczpospolita", 31 marca formalnie wygasła, podpisana we wrześniu 2023 roku, umowa z Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Umowa pomostowa, która miała trwać w okresie między projektowaniem a budową obiektu, miała zostać zawarta do końca ubiegłego miesiąca. Ostatecznie nie została ona podpisana.
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Pilne doniesienie z Pałacu Buckingham. Król Karol rezygnuje
- "Co się dzieje z Trzaskowskim? Patrzcie na jego zachowanie". Jest nagranie
- Znany dziennikarz odchodzi z TVN po 20 latach pracy
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- "Sytuacja coraz bardziej niepokojąca". Komunikat wrocławskiego zoo
- "Jaka stacja takie gwiazdy". Burza po emisji popularnego programu TVN
Z kolei pełnomocnik rządu Donalda Tuska ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna stwierdził, że z formalnie między USA a Polską nie obowiązuje obecnie żadna umowa na budowę elektrowni atomowej.
Cały czas rozmawiamy. Brak umowy pomostowej nic nie zmienia w naszej współpracy. Ta jest kontynuowana, ponieważ realizujemy zlecone już prace, ale bez możliwości zlecania nowych
- przekazał Wojciech Wrochna w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Zapewnił także, że budowa elektrowni nie zostanie opóźniona.
Jak donosi "Rzeczpospolita", rząd Donalda Tuska chce negocjować kwestię odpowiedzialności za projekt i sposób płatności za wykonaną pracę. Rozmowy mają zakończyć się za około dwa tygodnie.
Polska czeka na zgodę KE?
Jak podaje "Rzeczpospolita", polskie władze oprócz rozmów z USA prowadza negocjacje z Komisją Europejską w kwestii udzielenia zgody na pomoc publiczną dla projektu o wysokości 60 mld złotych.
Polski rząd ma plan, jak przekonać Komisję Europejską do modelu finansowania przedstawionego we wniosku notyfikacyjnym: liczy, że KE zgodzi się na pomoc publiczną poprzez dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych kwotą 60,2 mld zł
- czytamy.
Według doniesień gazety, "Warszawa liczy, że uda się uzyskać pomoc publiczną do końca tego roku, choć nie można wykluczyć, że będzie to pierwsza połowa 2026 roku".
Elektrownia jądrowa w Polsce
Elektrownia EJ1 ma posiadać trzy reaktory zbudowane w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse o łącznej mocy 3,75 GW. We wniosku notyfikacyjnym do Komisji Europejskiej rząd określił koszty inwestycji na kwotę 192 mld zł, z czego około 60 mld zł ma mieć formę bezpośredniego dokapitalizowania spółki PEJ ze środków Skarbu Państwa.