"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Pilecki kontra Bartoszewski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Pilecki kontra Bartoszewski

24 kwietnia 2015 r. w Warszawie zmarł Władysław Bartoszewski. Człowiek, który próbował przywłaszczyć sobie zasługi rtm. Witolda Pileckiego. Pilecki - dobrowolny więzień niemieckiego KL Auschwitz - został zamordowany strzałem w tył głowy 25 maja 1948 ….

RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym gorące
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym

W dniu 23 kwietnia br. została opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą Uchwała Nr 165/2025 w sprawie wytycznych dla Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025.

Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy

Marco Antonio Rubio, 72. sekretarz stanu USA, jest obecnie jednym z moich większych rozczarowań, jeśli chodzi o ocenę kadr tworzących administrację Donalda Trumpa. Gorzej od niego wypada jedynie Steven Charles Witkoff, Specjalny Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, ale żadne to pocieszenie dla Rubio – człowieka odpowiedzialnego za całokształt polityki zagranicznej atomowego mocarstwa i wciąż światowego hegemona, które ponownie aspiruje do bezdyskusyjnego przewodzenia wolnym narodom.

Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu z ostatniej chwili
Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu

Niemiecki sąd zezwala na deportacje migrantów do Grecji, ale Ateny odmawiają ich przyjęcia, żądając najpierw sprawiedliwego podziału odpowiedzialności w UE – informuje Die Welt.

Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka z ostatniej chwili
Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka

IMGW wydało komunikat dotyczący pogody na najbliższy weekend - 26 i 27 kwietnia 2025 r.

Wówczas nikt nie wierzył. Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego z ostatniej chwili
"Wówczas nikt nie wierzył". Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w piątek z mieszkańcami Koszalina, gdzie witały go tłumy. Publicysta Wojciech Mucha przypomniał wiec wyborczy z lutego 2015 roku przyszłego prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy z ostatniej chwili
Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy

Klub Lewicy podczas posiedzenia zdecydował o usunięciu ze swoich szeregów senatora Piotra Woźniaka.

Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę. Sroka przyznaje się do błędu z ostatniej chwili
"Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę". Sroka przyznaje się do błędu

– Dzisiaj analizując wstecz to, co się wydarzyło i w którym miejscu bylibyśmy dzisiaj — tak, uważam, że powinniśmy wtedy przesłuchać Zbigniewa Ziobrę – stwierdziła w piątek szefowa komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka.

Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech z ostatniej chwili
Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech, stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności w Budapeszcie.

Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak donosi, nie ustają ataki agresywnych migrantów.

REKLAMA

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe