Zamachy stanu bez użycia broni – metoda lewicy na władzę w Ameryce Łacińskiej
Alejandro Peña Esclusa jest uznanym na świecie znawcą lewicowych organizacji działających w Ameryce Łacińskiej na czele z Forum São Paulo – organizacji utworzonej w 1990, tuż po upadku muru berlińskiego, w mieście São Paulo w Brazylii przez kubańskiego dyktatora Fidela Castro i Lulę da Silvę, szefa brazylijskiej Partii Pracujących. Skupia ona partie i organizacje socjalistyczne i komunistyczne Ameryki Łacińskiej i do niej należy obecnie aż 10 urzędujących prezydentów państw regionu. Wenezuelczyk napisał wiele tekstów i kilka książek na ten temat, które ukazały się w wielu językach (ale niestety nie w j. polskim). Dwa głośne jego książki to „Wojna kulturowa Forum São Paulo” oraz wydana w 2023 roku „Oszustwa wyborcze Forum São Paulo”.
W czasie rozmowy z Olivierem Bault, wenezuelski ekspert Forum São Paulo wyjaśnia oszustwa wyborcze opracowane przez reżim Hugona Cháveza w Wenezueli i eksportowane najpierw do innych krajów Ameryki Łacińskiej – i nie tylko. Opisuje też związki między Forum São Paulo a amerykańskimi Demokratami i wyraża pewien niepokój co do sytuacji w Europie. Przypomina mu ona po części procesy, którego był wcześniej świadkiem w Wenezueli i innych krajach Ameryki Łacińskiej.
Alejandro Peña Esclusa żyje obecnie we Włoszech. W Wenezueli był więziony przez reżim Cháveza. Jak sam wspomina: – Kandydowałem w tych samych wyborach prezydenckich co Hugo Chávez i mówiłem o nim mnóstwo rzeczy, z których wszystkie zresztą były prawdą, ale on się tym nie przejmował. Zaczął się martwić dopiero, gdy zacząłem podróżować po całej Ameryce Łacińskiej i opowiadać o tym, czym jest Forum São Paulo. Wtedy kazał mnie aresztować.