Apel Watykanu: "tradycja Jubileuszu wzywa do anulowania długów"
Abp Paul Gallagher podczas konferencji w Genewie zorganizowanej przez Stałą Misję Obserwacyjną Stolicy Apostolskiej oraz agendę ONZ ds. Handlu i Rozwoju nawiązał do trwającego Jubileuszu Nadziei i zachęcał do refleksji nad sprawiedliwością i miłosierdziem w relacjach międzynarodowych, także w kwestii długów obciążających najmocniej kraje najbiedniejsze.
3,3 miliarda ludzi pod ciężarem długów swych państw
Przypomniał, że w duchu pracy nad dobrem wspólnym Papież Franciszek wezwał do anulowania lub znacznej redukcji zadłużenia w tym roku jubileuszowym.
- 3,3 miliarda ludzi - prawie połowa światowej populacji - żyje w krajach, które wydają więcej na spłatę zadłużenia niż na zdrowie czy edukację. Dlatego też priorytetowe traktowanie tych, którzy najbardziej zmagają się z ciężarem niesprawiedliwych struktur zadłużenia, jest niezbędne do zbudowania bardziej sprawiedliwego i współczującego świata - podkreślił watykański sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi.
Abp Gallagher przypomniał, że w 2023 r. globalny dług publiczny osiągnął poziom 97 bln dolarów, co oznacza wzrost o 5,6 bln dolarów w porównaniu z 2022 r. Akumulacja długu publicznego jest wielkim obciążeniem: należy spłacać odsetki, zmuszając rządy do cięcia wydatków lub podnoszenia podatków – to wszystko ma negatywny wpływ na poziom życia ludności.
- Nie żyje bp Kazimierz Romaniuk – legenda biblistyki i pierwszy biskup warszawsko-praski
- Religia w szkole: Episkopat Polski wysłał list do Donalda Tuska
- Orędzie papieskie na Wielki Post: podążajmy wspólnie w nadziei
- "MEN łamie prawo!" - konferencja prasowa KROPS pod MEN
- Msza w Klinice Gemelli. Kard. Reina: zwracamy się do Boga, gdy przychodzi czas słabości i choroby
- Papież powołał Komisję ds. Darowizn
Tradycja Jubileuszu – anulowanie długów
Kraje najsłabiej rozwinięte są podatne na wstrząsy w gospodarce i potrzebują – jak mówił abp Gallagher - dostosowanej strategii, aby sprostać wyzwaniom. Bez takich środków wiele krajów ryzykuje, że pozostanie w pułapce cyklów zadłużenia i nie będzie w stanie poprawić dobrobytu swoich obywateli. Przypomniał słowa Papieża Franciszka, ktry stwierdził, że nie należy żądać ani oczekiwać płatności, gdy ludzie w danym kraju nie mają nawet dostępu do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby.
- Tradycja Jubileuszu wzywa do anulowania długów - mówił watykański sekretarz ds. Relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi.
- Powaga naszej obecnej sytuacji wymaga natychmiastowych działań. Ambitne umorzenie i anulowanie długów powinno być celem, do którego dążymy - dodał.
Wojciech Rogacin – Watykan