Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała nowy raport.
25 lutego na na granicy z Białorusią odnotowano prawie 20 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 2 osoby
– napisała Straż Graniczna w komunikacie.
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Warner Bros Discovery się wycofuje. Właściciel TVN ogłosił ważną zmianę
- Zełenski zabrał głos po opuszczeniu Białego Domu
- Książę William pogrążony w żałobie. Wydał smutne oświadczenie
- Padła deklaracja Donalda Trumpa ws. Polski
- Nerwowo w TVN. Dyrektor programowa stacji należącej do Warner Bros. Discovery usiłuje uspokoić nastroje
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Wycinka drzew w Toruniu. Fala oburzenia: "Nie było o tym mowy"
- "To była trudna decyzja". Znana prezenterka odchodzi z TVN
- Po awanturze w Białym Domu. Były deputowany partii Zełenskiego wezwał do impeachmentu prezydenta Ukrainy
- Po awanturze w Białym Domu. Szokująco trafna analiza Piotra Kraśki w TVN24
Strefa buforowa przedłużona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca br. na 90 dni, następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało dane za czas obowiązywania strefy, z których wynika, że "strefa buforowa się sprawdza".
Po niemal 180 dniach jej funkcjonowania liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 41 proc. Od 13 czerwca do 5 grudnia br. odnotowano prawie 11,2 tys. takich prób. W analogicznym okresie, przed wprowadzeniem strefy, było ich ponad 19 tys.
– przekazało MSWiA. W związku z tym obowiązywanie strefy ponownie przedłużono o 90 dni, licząc od 10 grudnia 2024 r. Jak podała Straż Graniczna, obszar strefy się nie zmienił i obejmuje długość granicy na odcinku 60,67 km.
Zapora na granicy i Tarcza Wschód
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
W maju 2024 r. rząd zapowiedział Narodowy plan bezpieczeństwa Tarcza Wschód, czyli operację umacniania wschodniej granicy Polski i wschodniej flanki NATO. Planowany jest system umocnień na polskich granicach z Rosją i Białorusią z budową fortyfikacji wojskowych oraz innych środków obronnych, fizycznych zapór, najnowocześniejsze systemy monitorowania przestrzeni powietrznej oraz sprzęt i system elektroniczny. Według założeń rządu plan ma zostać zrealizowany w latach 2024–2028.