Politico: Europejscy przywódcy niewiele wiedzą i nawet się tym nie przejmują
![Donald Trump Politico: Europejscy przywódcy niewiele wiedzą i nawet się tym nie przejmują](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135488/1739538952685c1b0df294904b28e096.jpg)
Europejscy liderzy nie mieli pojęcia o planach Trumpa
Jak wskazuje serwis, "Europa właśnie dowiedziała się tego, co niektórzy wiedzieli już od jakiegoś czasu: Donald Trump nie pyta pierwszy". Prezydent USA wezwał rosyjskiego przywódcę do negocjacji pokojowych zrywając zachodni konsensus i oferując ustępstwa jeszcze przed rozpoczęciem rozmów.
A co w tej sprawie kluczowe, Trump nie konsultował się z żadnymi sojusznikami w UE czy Wielkiej Brytanii odnośnie tego, co zamierza zrobić.
Jest to sytuacja, która obnaża bolesny zakres, w jakim Europa – a w szczególności UE – jest teraz zdana na siebie i postrzegana w Waszyngtonie, w najlepszym przypadku, jako nieistotna. Sojusz transatlantycki, który był fundamentem europejskiego bezpieczeństwa od 1945 r., został zredukowany
– wskazuje "Politico". Serwis podkreśla "beznadziejną naiwność" kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który publicznie stwierdził, że Trump stanie po stronie Kijowa i będzie dalej wspierać Ukrainę.
Wymowne jest także traktowanie szefowej KE Ursuli von der Leyen, która bardzo długo musiała oczekiwać na spotkanie z wiceprezydentem USA J.D. Vancem, a wciąż nie udało jej się skłonić do rozmów samego Trumpa.
Nawet brytyjski premier Keir Starmer, który zrobił więcej niż większość, aby szukać przychylności w nowym Białym Domu, nie wiedział, co się stanie przed rozmową Trump-Putin
– podkreśla "Politico".
- Ekspert: Trump chce, by Europa wydawała więcej na obronność, ale nie wycofuje zaangażowania
- Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Zamiast "au revoir" poleciały jajka. W Ulhówku tak pożegnano Trzaskowskiego
- Afera USAID. Mike Benz: Do Polski przesłano listę nazwisk osób, które powinny być ścigane
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- IMGW ostrzega. Zagrożone dziewięć województw
"Europa nie może być tylko widzem". A jednak...
W publikacji wypowiada się również czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský, który stwierdza, że "wojna toczy się tutaj, w Europie, więc warunki zawieszenia broni wpłyną na nas natychmiast (...) Europa nie może być tylko widzem".
W przypadku Trumpa i Putina rzeczywiście może
– kąśliwie komentuje serwis i dodaje, że brytyjski sekretarz obrony John Healey "dowiedział się o dramatycznym gambicie Trumpa dopiero w połowie środowej konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli".
Następnie spędził resztę nocy w brytyjskiej rezydencji, jedząc steki i próbując wymyślić, jak zareagować na amerykańskie posunięcie. W czwartek Healey obchodził 65. urodziny, a sekretarz obrony USA Pete Hegseth przynajmniej przyniósł ulgę tym, którzy zebrali się z nim w Brukseli, dając jasno do zrozumienia, że uważa Putina za agresora, czego brakowało w ogłoszeniu Trumpa poprzedniej nocy
– wskazuje "Politico". Podkreślono, że wg źródeł serwisu Pete Hegseth jasno podkreślił w rozmowach za zamkniętymi drzwiami, że Stany Zjednoczone "wiedzą kto jest dobry, a kto zły".
Jeśli jednak chodzi o europejskich przywódców, nie wydają się oni wiedzieć zbyt wiele, a nawet się tym nie przejmują
– gorzko kwituje "Politico".