Komunikat dla mieszkańców Lublina
![Lublin Komunikat dla mieszkańców Lublina](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135384/1739372221c475c0190045644e1873b4.jpg)
Komunikat dla mieszkańców Lublina
Umowa z wykonawcą na odnowienie tego jednego z najstarszych i najcenniejszych lubelskich zabytków zieleni miejskiej podpisana została w środę.
"Zgodnie jej zapisami przekazanie terenu inwestycji wykonawcy i oficjalne rozpoczęcie prac mogą nastąpić najpóźniej 20 dni od jej podpisania"
- poinformowała PAP Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Park Bronowicki
Park Bronowicki, położony w dzielnicy Bronowice, obejmuje obecnie obszar 2,57 ha między ulicami Fabryczną a Bronowicką, w okolicy rzeki Czerniejówka. Projekt rewitalizacji ma przywrócić mu przedwojenny urok, ale też spowodować, że będzie on atrakcyjnym miejscem rekreacji. W parku powstanie układ alejek i nasadzeń roślinnych nawiązujących do jego planu z początku XX wieku.
Posadzone zostaną zarówno rodzime, jak i egzotyczne gatunki drzew, w tym 100 drzew liściastych – klonów, dębów, jesionów, ozdobnych jabłoni i wiśni – a także tulipanowce, sosny wejmutki, choiny kanadyjskie. Pojawi się też 375 krzewów, w tym m.in. kasztanowce drobnokwiatowe, derenie, oczary, cisy. Przy wejściach do parku planowane są nasadzenia setek róż i śnieguliczek, a od strony ul. Fabrycznej ma być żywopłot z grabów oddzielający park od ulicy.
Atrakcją parku będą łąki bylinowe, na których rosnąć będzie ponad 70 tys. roślin cebulowych i 20 tys. bylin. Wymienione zostaną ogrodzenie i nawierzchnie alejek. W parku będą nowe ławki, stoliki piknikowe, stojaki na rowery, urządzenia siłowni zewnętrznej, plac zabaw dla dzieci oraz urządzenia wodne i parkowy zdrój. Zainstalowane będzie oświetlenie w stylu klasycznym oraz nowoczesny system monitoringu. Będą też zamontowane urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym, ścieżki dotykowe i tyflomapy.
Park Bronowicki to jeden z najstarszych lubelskich parków miejskich. Niegdyś nosił nazwę Foksal i zajmował znacznie większy obszar. Założony został w 1869 r. przez dzierżawcę bronowickiego folwarku Edwarda Chróścielewskiego.
W 1875 r. pieczę nad parkiem objęło miasto i został on przekształcony według projektu technika miejskiego Aleksandra Zwierzchowskiego. Okres największej świetności i rozkwitu ogrodu Foksal przypada na lata 1887–1894. W tym czasie w parku m.in. koncertowała orkiestra wojskowa, mieściła się pijalnia wód mineralnych, bufet z kawą, był też tor do jazdy na wrotkach i wypożyczalnia szczudeł. W latach 1908–1915 na terenie parku zlokalizowana była scena teatralna.
Park stracił na atrakcyjności, kiedy w jego sąsiedztwie w 1894 roku wybudowano rzeźnię. Poza tym z biegiem lat powierzchnia parku systematycznie malała ze względu m.in. na wybudowane w tym rejonie fabryki (maszyn rolniczych W. Moritza i samolotów Plage i Laśkiewicz), a także rozbudowę linii kolejowych, budowę ulic, budynków mieszkalnych. Z biegiem czasu park znalazł się w centralnej części terenów przemysłowych Lublina.
W 1931 r. park zniszczył porywisty wiatr, który połamał drzewa i krzewy, a nowe nasadzenia po raz kolejny zmieniły jego układ kompozycyjny. Wiele zniszczeń nastąpiło także w czasie II wojny światowej, m.in. na skutek pożaru składowanych na terenie parku środków łatwopalnych.
Od 1982 r. park Bronowicki jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Obecnie z powodu dużego natężenia ruchu na ulicach w bezpośrednim sąsiedztwie parku pełni on głównie funkcje komunikacyjne, czasem spacerowe, ale stracił swoje dawne przeznaczenie.
Prace rewitalizacyjne w parku Bronowickim maja potrwać do końca maja 2026 r. Wykona je firma Strabag za kwotę ponad 8,6 mln zł. Projekt „Rewaloryzacja Parku Bronowickiego w Lublinie” otrzymał 7 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.