W Luksemburgu może zabraknąć wody
![Woda. Ilustracja poglądowa W Luksemburgu może zabraknąć wody](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135063/173883747599a226b0bb5b398a6e09da.jpg)
Eksperci nalegają, aby rząd podjął inicjatywę w celu zaopatrzenia Luksemburga w wodę nie tylko obecnie, ale głównie w przyszłości. Pilna jest budowa mniejszych zbiorników w celu dostarczania wody deszczowej dla rolnictwa i uprawy winorośli. — Przede wszystkim należy zrealizować plany byłej minister środowiska Joëlle Welfring - uważa minister i poseł do Parlamentu Europejskiego Robert Goebbels na lamach gazety Luxemburger Wort. Jego zdaniem należy wykorzystać rzekę Mozelę jako dodatkowe źródło wody pitnej, aby zapewnić wodę dla coraz większej liczby mieszkańców Luksemburga.
-
Zmiany personalne w krytycznym momencie właściciela TVN Warner Bros. Discovery
-
Premier Tusk oskarżony o zamach stanu. Jest komentarz Andrzeja Dudy
Pitna woda z rzeki
Na przestrzeni lat 2022 i 2023 badano w Luksemburgu, czy woda z rzeki Mozeli nadaje się do użycia jako woda pitna. Mozela jest rzeką płynącą przez Francję, Luksemburg i Niemcy i jest lewym dopływem Renu. Już wtedy luksemburskie ministerstwo miało zastrzeżenia co do jakości wody z Mozeli.
— Potencjał ekologiczny Mozeli został sklasyfikowany jako niezadowalający zgodnie z kryteriami oceny określonymi w dyrektywie wodnej
- podała Welfring w 2022 roku.
Niemniej jednak naukowcy uważali, że uzyskanie wody pitnej z Mozeli za pomocą nowoczesnych maszyn i metod może się udać. — Trwające badania pokażą, jak powinno wyglądać to uzdatnianie, aby móc zagwarantować dobrą jakość wody pitnej – stwierdziła była minister środowiska. W planie gospodarowania wodami na lata 2021-2027 rząd określił dalsze środki mające na celu zapewnienie lepszej jakości wody w Mozeli.
-
Tusk oskarżony o zamach stanu. Ekspert: sytuacja jest poważna
-
"Nie wolno deprawować dzieci". PiS składa zawiadomienie do prokuratury ws. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Dlaczego Luksemburg potrzebuje więcej wody
Najwięcej wody pitnej w Luksemburgu przeznaczonej jest dla gospodarstw domowych. To one konsumują około 60% wody w Luksemburgu. Około jedna czwarta zużycia przypada na przemysł i sektor usług, a 9 proc. na rolnictwo. W tym kontekście należy zaznaczyć, że winnice należą do największych konsumentów wody w tym małym państwie.
Infrastruktura dostaw wody pitnej, którą zbudowano w połowie zeszłego wieku, nie jest wystarczająco wydajna, aby pokonać bieżące potrzeby. Od 1961 roku, gdy Luksemburg miał blisko 314 900 mieszkańców, do 2024 roku liczba ludności wzrosła ponad dwukrotnie. Do Luksemburga przebywają głównie obcokrajowcy, bo 80% wzrostu populacji wynika z imigracji. W 2024 roku 47,3% mieszkańców Luksemburga była obcokrajowcami.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]