Zapytaliśmy niemieckie MSW, czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego

Wczoraj Aleksandra Fedorska przekazała informację o tym, że rzecznik niemieckiego MSW przekazał na konferencji prasowej, że "na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego".
Donald Tusk Zapytaliśmy niemieckie MSW, czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego
Donald Tusk / (jm) PAP/Leszek Szymański

Rzecznik prasowy niemieckiego MSW właśnie powiedział na konferencji prasowej niemieckiego rządu, że na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego. Czy to się zgadza ministrze Siemoniak? Zgodził się Pan na wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego?

– pytała na platformie X nasza specjalistka ds. niemieckich Aleksandra Fedorska.

 

Odpowiedź niemieckiego MSW

W związku z tym, że nie doczekała się odpowiedzi, nasza dociekliwa dziennikarka pytanie zadała niemieckiemu MSW.

Witam,

na federalnej konferencji prasowej 31 stycznia rzecznik pańskiego ministerstwa powiedział dosłownie, że na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Warszawie 30 stycznia panowała powszechna zgoda co do tego, że pakt migracyjny można wprowadzić wcześniej. Czy Polska skrytykowała to stanowisko podczas spotkania? Czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był obecny przy "tym porozumieniu"?

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało opinię publiczną, że nadal nalega na nieprzyjmowanie migrantów w ramach paktu migracyjnego. Czy w ogóle będzie to  prawnie możliwe; niewdrożenie części paktu migracyjnego?

Proszę o szybką odpowiedź.

MfG

A. FEDORSKA/

Wiele państw członkowskich opowiedziało się za jak najszybszym wdrożeniem i stosowaniem paktu migracyjnego. (…) Odnośnie pozycji Polski (w tej sprawie) proszę się zwrócić do strony polskiej

– odpowiedziało niemieckie MSW.

To oczywiście nie koniec, Aleksandra Fedorska złożyła kolejne zapytanie.

Witam,

które konkretne państwa nie wyraziły  chęci wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego?

MfG

A. FEDORSKA

– zapytała Aleksandra Fedorska.

"Szanowna Pani Fedorska,

dziękuję za zapytanie. Jako rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Spraw Wewnętrznych mogę udzielić następujących informacji:

W sprawie

konkretnego stanowiska innych państw członkowskich UE prosimy o kontakt z nimi.

Z poważaniem,

Henning

Zanetti"

– odpowiedział przedstawiciel niemieckiego MSW. 

Braku odpowiedzi ze strony ministra Siemoniaka i wymijających odpowiedzi ze strony niemieckiego MSW nie sposób odbierać inaczej niż jako wysoce niepokojących.

 

Wbrew słowom Tuska Polska nie będzie zwolniona z rygorów paktu migracyjnego

Pomimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy Polska nie będzie zwolniona z "mechanizmu" solidarności i jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład paktu o migracji i azylu. "Na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Pakt" – pisze Patryk Ignaszczak z Ordo Iuris.

Pod koniec 2024 roku poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Konfederacji Marcin Sypniewski wystosował zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie potencjalnego wyłączenia Polski z "mechanizmu solidarności" przewidzianego w pakcie migracyjnym.

W odpowiedzi udzielonej przez austriackiego komisarza do spraw wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera wskazano, że nie ma prawnych podstaw do zastosowania takiego odstępstwa.

 

Pakt migracyjny. Brak prawnej furtki

W nadesłanym europosłowi piśmie, które cytuje Ordo Iuris, zgodnie ze stanowiskiem Unii Europejskiej, Polska jest:

związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej (art. 78 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości [art. 4(2)(j) tego samego Traktatu].

Według Ordo Iuris to oznacza, że mimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy nasz kraj pozostaje objęty zasadą "obowiązkowej solidarności". Każde państwo członkowskie może wprawdzie wybrać preferowaną formę pomocy (relokacja, wkład finansowy, środki alternatywne), ale nie może od tego obowiązku w żaden sposób się uchylić.

Ekspert komentuje

Z oficjalnych informacji wynika również, że Komisja Europejska planuje przeprowadzić szczegółową weryfikację skali presji migracyjnej w poszczególnych państwach członkowskich w październiku 2025 roku.

W trakcie prac nad paktem przedstawiciele środowisk lewicowo-liberalnych wielokrotnie podkreślali, że Polska będzie mogła uchylić się od części postanowień paktu, jako że przyjęła bardzo dużą liczbę uchodźców z pogrążonej wojną Ukrainy. Niedawna odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek polskiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego zdaje się potwierdzać, iż znaczna część zastrzeżeń podnoszonych przez Instytut była słuszna

– mówi Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.


 

POLECANE
Bodnar przekroczył uprawnienia. Zbigniew Ziobro składa zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
"Bodnar przekroczył uprawnienia". Zbigniew Ziobro składa zawiadomienie do prokuratury

- Bodnar przekroczył uprawnienia, działając na szkodę interesu publicznego - napisał Zbigniew Ziobro na platformie X. Poinformował także, że w sprawie odwołania sędziego Przemysława Radzika z funkcji zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych złożył zawiadomienie do prokuratury.

Rekonstrukcja rządu. Szef KPRM przekazał nowe informacje z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Szef KPRM przekazał nowe informacje

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec przekazał nowe informacje ws. rekonstrukcji rządu, do której ma dojść po wyborach prezydenckich.

Niezwykłe zjawisko astronomiczne na polskim niebie. Ponownie pojawi się za kilkadziesiąt tysięcy lat Wiadomości
Niezwykłe zjawisko astronomiczne na polskim niebie. Ponownie pojawi się za kilkadziesiąt tysięcy lat

Nowo odkryta kometa, oznaczona jako C/2025 F2 (Swan), zbliża się do Słońca i staje się widoczna na porannym niebie - powiedział popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Jest raport ws. uszkodzenia kabli na Bałtyku przez chiński statek Wiadomości
Jest raport ws. uszkodzenia kabli na Bałtyku przez chiński statek

We wtorek szwedzka Państwowa Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) poinformowała o postępach w śledztwie w sprawie przerwania kabli na dnie Morza Bałtyckiego przez chiński statek Yi Peng 3.

Spadki notowań spółek energetycznych po zapowiedziach premiera Wiadomości
Spadki notowań spółek energetycznych po zapowiedziach premiera

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że spółki skarbu państwa, także notowane na giełdzie, niekoniecznie mają maksymalizować zysk, ale mają służyć obywatelom. Po tej wypowiedzi istotnie spadły indeksy największych spółek energetycznych.

Próbny egzamin ósmoklasistów. Duże kłopoty z językiem polskim  Wiadomości
Próbny egzamin ósmoklasistów. Duże kłopoty z językiem polskim

Ósmoklasiści mają kłopoty z ortografią i interpunkcją języka polskiego. Popełniają poważne błędy językowe, które często zakłócają przekaz pisanej informacji, czyniąc ją niejasną lub dwuznaczną. Nastolatkowie mają też problemy matematyką, m.in z geometrią - to w skrócie wnioski Centralnej Komisji Egzaminacyjnej po sprawdzeniu egzaminów próbnych uczniów kończących podstawówkę.

Prezydent Andrzej Duda o współpracy z USA: Zimnowojennym Ramstein powinien być polski Fort Trump Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda o współpracy z USA: Zimnowojennym Ramstein powinien być polski "Fort Trump"

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli wczoraj wieczorem dwudniową wizytę oficjalną w Chorwacji. Polski przywódca spotka się m.in. z prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem.

Francja: Frontalny atak na wymiar sprawiedliwości gorące
Francja: "Frontalny atak" na wymiar sprawiedliwości

We Francji doszło w nocy z poniedziałku na wtorek do incydentów przed kilkoma więzieniami – wejścia do nich zostały podpalone, a w jednym przypadku ostrzelane z broni automatycznej. Celem ataków były też samochody na parkingach, w tym auta funkcjonariuszy służb więziennych. Jak komentują władze, wzrost przestępczości związany jest z "białym tsunami", które ogarnęło Francję.

Prowadził samochód, jadąc na dachu, po kolizji nago szedł wzdłuż S8. Szokujący incydent w Warszawie [WIDEO] z ostatniej chwili
"Prowadził" samochód, jadąc na dachu, po kolizji nago szedł wzdłuż S8. Szokujący incydent w Warszawie [WIDEO]

We wtorek przed południem w Warszawie doszło do zaskakującego incydentu z udziałem 35-letniego obywatela Białorusi.

 Tajemnicze zasłabnięcia dzieci w podstawówce. Szkoła zamknięta, policja prowadzi śledztwo tylko u nas
Tajemnicze zasłabnięcia dzieci w podstawówce. Szkoła zamknięta, policja prowadzi śledztwo

W szkole podstawowej w Starej Wsi, w powiecie otwockim pod Warszawą zasłabło kilkoro dzieci. Na miejsce przybyli strażacy oraz ratownicy medyczni. Poszkodowanych było ponad dwudziestu uczniów, siedmiu z nich trafiło do szpitala. Szkoła została zamknięta, a policja prowadzi śledztwo.

REKLAMA

Zapytaliśmy niemieckie MSW, czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego

Wczoraj Aleksandra Fedorska przekazała informację o tym, że rzecznik niemieckiego MSW przekazał na konferencji prasowej, że "na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego".
Donald Tusk Zapytaliśmy niemieckie MSW, czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego
Donald Tusk / (jm) PAP/Leszek Szymański

Rzecznik prasowy niemieckiego MSW właśnie powiedział na konferencji prasowej niemieckiego rządu, że na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego. Czy to się zgadza ministrze Siemoniak? Zgodził się Pan na wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego?

– pytała na platformie X nasza specjalistka ds. niemieckich Aleksandra Fedorska.

 

Odpowiedź niemieckiego MSW

W związku z tym, że nie doczekała się odpowiedzi, nasza dociekliwa dziennikarka pytanie zadała niemieckiemu MSW.

Witam,

na federalnej konferencji prasowej 31 stycznia rzecznik pańskiego ministerstwa powiedział dosłownie, że na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Warszawie 30 stycznia panowała powszechna zgoda co do tego, że pakt migracyjny można wprowadzić wcześniej. Czy Polska skrytykowała to stanowisko podczas spotkania? Czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był obecny przy "tym porozumieniu"?

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało opinię publiczną, że nadal nalega na nieprzyjmowanie migrantów w ramach paktu migracyjnego. Czy w ogóle będzie to  prawnie możliwe; niewdrożenie części paktu migracyjnego?

Proszę o szybką odpowiedź.

MfG

A. FEDORSKA/

Wiele państw członkowskich opowiedziało się za jak najszybszym wdrożeniem i stosowaniem paktu migracyjnego. (…) Odnośnie pozycji Polski (w tej sprawie) proszę się zwrócić do strony polskiej

– odpowiedziało niemieckie MSW.

To oczywiście nie koniec, Aleksandra Fedorska złożyła kolejne zapytanie.

Witam,

które konkretne państwa nie wyraziły  chęci wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego?

MfG

A. FEDORSKA

– zapytała Aleksandra Fedorska.

"Szanowna Pani Fedorska,

dziękuję za zapytanie. Jako rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Spraw Wewnętrznych mogę udzielić następujących informacji:

W sprawie

konkretnego stanowiska innych państw członkowskich UE prosimy o kontakt z nimi.

Z poważaniem,

Henning

Zanetti"

– odpowiedział przedstawiciel niemieckiego MSW. 

Braku odpowiedzi ze strony ministra Siemoniaka i wymijających odpowiedzi ze strony niemieckiego MSW nie sposób odbierać inaczej niż jako wysoce niepokojących.

 

Wbrew słowom Tuska Polska nie będzie zwolniona z rygorów paktu migracyjnego

Pomimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy Polska nie będzie zwolniona z "mechanizmu" solidarności i jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład paktu o migracji i azylu. "Na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Pakt" – pisze Patryk Ignaszczak z Ordo Iuris.

Pod koniec 2024 roku poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Konfederacji Marcin Sypniewski wystosował zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie potencjalnego wyłączenia Polski z "mechanizmu solidarności" przewidzianego w pakcie migracyjnym.

W odpowiedzi udzielonej przez austriackiego komisarza do spraw wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera wskazano, że nie ma prawnych podstaw do zastosowania takiego odstępstwa.

 

Pakt migracyjny. Brak prawnej furtki

W nadesłanym europosłowi piśmie, które cytuje Ordo Iuris, zgodnie ze stanowiskiem Unii Europejskiej, Polska jest:

związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej (art. 78 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości [art. 4(2)(j) tego samego Traktatu].

Według Ordo Iuris to oznacza, że mimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy nasz kraj pozostaje objęty zasadą "obowiązkowej solidarności". Każde państwo członkowskie może wprawdzie wybrać preferowaną formę pomocy (relokacja, wkład finansowy, środki alternatywne), ale nie może od tego obowiązku w żaden sposób się uchylić.

Ekspert komentuje

Z oficjalnych informacji wynika również, że Komisja Europejska planuje przeprowadzić szczegółową weryfikację skali presji migracyjnej w poszczególnych państwach członkowskich w październiku 2025 roku.

W trakcie prac nad paktem przedstawiciele środowisk lewicowo-liberalnych wielokrotnie podkreślali, że Polska będzie mogła uchylić się od części postanowień paktu, jako że przyjęła bardzo dużą liczbę uchodźców z pogrążonej wojną Ukrainy. Niedawna odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek polskiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego zdaje się potwierdzać, iż znaczna część zastrzeżeń podnoszonych przez Instytut była słuszna

– mówi Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe