Po oświadczeniu Domańskiego. "Pan sobie robi kpiny z obywateli, polskiego prawa i własnego słowa?"

Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że zwrócił się do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS. Jego oświadczenie wywołało gorącą dyskusję, w której udział wziął również były szef TVP Info Samuel Pereira.
Minister Andrzej Domanski (w srodku) Po oświadczeniu Domańskiego.
Minister Andrzej Domanski (w srodku) / (amb) PAP/Marcin Obara

Jest oświadczenie Andrzeja Domańskiego ws. wypłaty środków dla PiS 

W wydanym oświadczeniu Andrzej Domański pisze, że "Minister Finansów zgodnie z Konstytucją działa na podstawie i w granicach prawa" i "obejmuje to także wykonywanie uchwał Państwowej Komisji Wyborczej". Dodał, że ws. uchwały PKW z dnia 30 grudnia 2024 roku "mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu w praktyce ustrojowej działalności PKW, ale także w praktyce ustrojowej państwa".

PKW podjęła uchwałę o treści wewnętrznie sprzecznej, warunkowej, której par. 2 podważa treść par. 1, co rodzi bardzo poważne wątpliwości interpretacyjne, obejmujące także sposób prawidłowego wykonania uchwały PKW. Obiekcje dotyczące jednoznaczności uchwały PKW mają charakter powszechny, są artykułowane w debacie publicznej przez ekspertów prawnych, w tym także przez byłych i obecnych członków PKW

– wskazuje Domański.

 

Komentarz Pereiry

  • Państwowa Komisja Wyborcza w pkt 1 uchwały [załącznik pierwszy] „postanawia w wykonaniu postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2024 roku przyjąć sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość ”
  • PKW swoją decyzję podejmuje na podstawie art. 145. § 6. kodeksu wyborczego (treść: „Jeżeli Sąd Najwyższy albo sąd okręgowy uzna skargę (...) pełnomocnika finansowego za zasadne, odpowiednio Państwowa Komisja Wyborcza albo komisarz wyborczy niezwłocznie postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego.”)
  • PKW jasno stwierdza (pkt. 2), że „uchwała została podjęta w wyniku uwzględnienia skargi przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego”, czyli tak, jak przewidują polskie przepisy (wspomniany wcześniej art. 145. § 6. kodeksu wyborczego)
  • PKW w uchwale (pkt. 2) nie przesądza iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP i nie przesądza o skuteczności orzeczenia PONIEWAŻ OD TAKIEJ OCENY SĄ INNE ORGANY PAŃSTWA POLSKIEGO, przewidziane w Konstytucji (art. 188-190 KRP)
  • Uchwała PKW (zgodnie z artykułem 150 § 6 kodeksu wyborczego) obliguje rząd do „przekazania dotacji podmiotowej na wskazany przez podmioty rachunek bankowy”, a przelewu zgodnie z polskim prawem dokonuje minister właściwy do spraw finansów publicznych „na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej”
  • Taką informację z PKW Pan otrzymał już 30 grudnia [załącznik drugi], jest ona jasna i konkretna, zawiera nawet precyzyjną kwotę jaką największa partia w polskim Sejmie, czyli Prawo i Sprawiedliwość powinna otrzymać.
  • 23 grudnia ub.r. Pan sam zadeklarował publicznie:
  • „Minister finansów realizuje uchwały PKW, tutaj nie ma żadnej uznaniowości. Żadne wypowiedzi medialne nie są dla mnie źródłem i podstawą do realizowania czynności. Takim źródłem są tylko i wyłącznie uchwały PKW.” [załącznik trzeci]
  • Abstrahując od tego, że sam Pan zauważył, że nie opinie czyjekolwiek, ale prawo Pana obliguje do działania, to w polski prawie nie ma nigdzie furtki do blokowania przelewów partiom politycznym na podstawie OPINII czyjejkolwiek, a już rządzących szczególnie. Nawet gdyby święci z nieba zstąpili i ogłosili, że słowo rządu jest prawdą objawioną, to polska konstytucja (art. 7) obliguje władzę do stosowania się do PRZEPISÓW PRAWA.
  • Subiektywnie wybierając komu przelać, a komu nie pieniądze nie tylko łamiecie art. 11. konstytucji, w którym „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych”, ale działacie przeciwko demokracji, bo jej fundamentem jest przestrzeganie prawa i wybór, a nie kalizm.
  • Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej (art. 10) a nie na władzy rządu i parlamentu. Nie możecie postępować tak, jakbyście mieli władzę absolutną, której od obywateli nie otrzymaliście
  • Przestrzeganie prawa (nie „na oko” premiera, tylko obowiązujących przepisów w Polsce) to obowiązek każdego obywatela, w tym także polityków władzy. Zapomnieliście, że dziś łamiąc prawo, sami pozbywacie się wynikającej z prawa ochrony na przyszłość?

– pisze Samuel Pereira.
 


 

POLECANE
Bodnar zawiesił prok. Ostrowskiego. Ekspert: Skandal gorące
Bodnar zawiesił prok. Ostrowskiego. Ekspert: Skandal

Decyzja prokuratora generalnego i szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara o zawieszeniu swojego zastępcy Michała Ostrowskiego wywołała olbrzymie emocje w środowisku prawniczym i nie tylko. "To już nie jest prawniczy strzał w stopę czy w kolano, ale w okolicę wątroby" – dosadnie komentuje mec. Bartosz Lewandowski. 

Zbigniew Ziobro zabrał głos ws. zawieszenia Michała Ostrowskiego gorące
Zbigniew Ziobro zabrał głos ws. zawieszenia Michała Ostrowskiego

Telewizja Republika poinformowała we wtorek rano, że Adam Bodnar zawiesił na 6 miesięcy zastępcę prokuratora generalnego, prok. Michała Ostrowskiego. Informacje zostały potwierdzone przez prokuraturę krajową Dariusza Korneluka. Głos w tej sprawie zabrał także były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

To pusta obietnica. Mariusz Błaszczak o pomyśle Tuska ws. deregulacji gorące
"To pusta obietnica". Mariusz Błaszczak o pomyśle Tuska ws. deregulacji

Właściciel InPostu Rafał Brzoska przyjął propozycję premiera Donalda Tuska ws. deregulacji polskiej gospodarki. - Deregulacja to kolejna pusta obietnica - powiedział poseł Mariusz Błaszczak, odnosząc się w ten sposób do pomysłu szefa rządu.

USA nakładają cła na europejską stal i aluminium. Jest reakcja KE Wiadomości
USA nakładają cła na europejską stal i aluminium. Jest reakcja KE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała we wtorek, że decyzja USA o nałożeniu ceł na europejski eksport stali i aluminium nie pozostanie bez odpowiedzi. Reakcją będą „stanowcze i proporcjonalne środki” - napisała.

Michał Ostrowski skomentował decyzję Adama Bodnara ws. zawieszenia gorące
Michał Ostrowski skomentował decyzję Adama Bodnara ws. zawieszenia

Telewizja Republika poinformowała we wtorek rano, że Adam Bodnar zawiesił na 6 miesięcy zastępcę prokuratora generalnego, prok. Michała Ostrowskiego. Informacje zostały już potwierdzone przez prokuraturę krajową Dariusza Korneluka. Do decyzji ministra Bodnara odniósł się na antenie wPolsce24 prok. Ostrowski.

Ramstein, Bruksela, Monachium. Seria kluczowych spotkań ws. wydatków na obronność NATO z ostatniej chwili
Ramstein, Bruksela, Monachium. Seria kluczowych spotkań ws. wydatków na obronność NATO

Oczekiwania nowej administracji USA wobec europejskich państw Sojuszu, przede wszystkim w kwestii wydatków na obronność, mają zdominować spotkanie ministrów obrony NATO w Brukseli. Konkretne liczby mogą paść jednak nie w stolicy Belgii, a w Monachium, dokąd uda się wiceprezydent USA J.D. Vance.

Adam Bodnar zawiesił na 6 miesięcy zastępcę prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego polityka
Adam Bodnar zawiesił na 6 miesięcy zastępcę prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego

Telewizja Republika poinformowała we wtorek rano, że Adam Bodnar zawiesił na 6 miesięcy zastępcę prokuratora generalnego, prok. Michała Ostrowskiego. Informacje zostały już potwierdzone przez prokuraturę krajową Dariusza Korneluka.

Atak rakietowy na Ukrainę. Polska podrywa myśliwce Wiadomości
Atak rakietowy na Ukrainę. Polska podrywa myśliwce

We wtorek rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej wykonującej uderzenia na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej.

Kto liderem wyścigu po fotel prezydencki? Zobacz najnowszy sondaż polityka
Kto liderem wyścigu po fotel prezydencki? Zobacz najnowszy sondaż

Liderem wyścigu prezydenckiego pozostaje Rafał Trzaskowski z wynikiem 36,7 proc. poparcia, a Karol Nawrocki umacnia się po prawej stronie notując wynik 25,3 proc. - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

 33 lata Światowego Dnia Chorych.  Aby w naszym cierpieniu kochać bardziej Boga i drugiego człowieka… Wiadomości
33 lata Światowego Dnia Chorych. Aby w naszym cierpieniu kochać bardziej Boga i drugiego człowieka…

"Czy zechciałaby Pani uczynić mi tę wielką przysługę, aby przychodzić tutaj podczas piętnastu dni?" – zwróciła się do Bernadety Piękna Pani w grocie Massabielle. To pytanie skierowane jest również do nas, bo Maryja pragnie, abyśmy stali się tak jak Ona:  gotowi do podjęcia się zadania towarzyszenia osobom chorym i cierpiącym. Temu aspektowi posługi bliźniemu są poświęcone zaczynające się już 15 lutego studia, które uwzględniają w ujęciu tematu nie tylko bogatą tradycję Kościoła, ale także najnowsze osiągnięcia badawcze.

REKLAMA

Po oświadczeniu Domańskiego. "Pan sobie robi kpiny z obywateli, polskiego prawa i własnego słowa?"

Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że zwrócił się do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS. Jego oświadczenie wywołało gorącą dyskusję, w której udział wziął również były szef TVP Info Samuel Pereira.
Minister Andrzej Domanski (w srodku) Po oświadczeniu Domańskiego.
Minister Andrzej Domanski (w srodku) / (amb) PAP/Marcin Obara

Jest oświadczenie Andrzeja Domańskiego ws. wypłaty środków dla PiS 

W wydanym oświadczeniu Andrzej Domański pisze, że "Minister Finansów zgodnie z Konstytucją działa na podstawie i w granicach prawa" i "obejmuje to także wykonywanie uchwał Państwowej Komisji Wyborczej". Dodał, że ws. uchwały PKW z dnia 30 grudnia 2024 roku "mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu w praktyce ustrojowej działalności PKW, ale także w praktyce ustrojowej państwa".

PKW podjęła uchwałę o treści wewnętrznie sprzecznej, warunkowej, której par. 2 podważa treść par. 1, co rodzi bardzo poważne wątpliwości interpretacyjne, obejmujące także sposób prawidłowego wykonania uchwały PKW. Obiekcje dotyczące jednoznaczności uchwały PKW mają charakter powszechny, są artykułowane w debacie publicznej przez ekspertów prawnych, w tym także przez byłych i obecnych członków PKW

– wskazuje Domański.

 

Komentarz Pereiry

  • Państwowa Komisja Wyborcza w pkt 1 uchwały [załącznik pierwszy] „postanawia w wykonaniu postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2024 roku przyjąć sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość ”
  • PKW swoją decyzję podejmuje na podstawie art. 145. § 6. kodeksu wyborczego (treść: „Jeżeli Sąd Najwyższy albo sąd okręgowy uzna skargę (...) pełnomocnika finansowego za zasadne, odpowiednio Państwowa Komisja Wyborcza albo komisarz wyborczy niezwłocznie postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego.”)
  • PKW jasno stwierdza (pkt. 2), że „uchwała została podjęta w wyniku uwzględnienia skargi przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego”, czyli tak, jak przewidują polskie przepisy (wspomniany wcześniej art. 145. § 6. kodeksu wyborczego)
  • PKW w uchwale (pkt. 2) nie przesądza iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP i nie przesądza o skuteczności orzeczenia PONIEWAŻ OD TAKIEJ OCENY SĄ INNE ORGANY PAŃSTWA POLSKIEGO, przewidziane w Konstytucji (art. 188-190 KRP)
  • Uchwała PKW (zgodnie z artykułem 150 § 6 kodeksu wyborczego) obliguje rząd do „przekazania dotacji podmiotowej na wskazany przez podmioty rachunek bankowy”, a przelewu zgodnie z polskim prawem dokonuje minister właściwy do spraw finansów publicznych „na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej”
  • Taką informację z PKW Pan otrzymał już 30 grudnia [załącznik drugi], jest ona jasna i konkretna, zawiera nawet precyzyjną kwotę jaką największa partia w polskim Sejmie, czyli Prawo i Sprawiedliwość powinna otrzymać.
  • 23 grudnia ub.r. Pan sam zadeklarował publicznie:
  • „Minister finansów realizuje uchwały PKW, tutaj nie ma żadnej uznaniowości. Żadne wypowiedzi medialne nie są dla mnie źródłem i podstawą do realizowania czynności. Takim źródłem są tylko i wyłącznie uchwały PKW.” [załącznik trzeci]
  • Abstrahując od tego, że sam Pan zauważył, że nie opinie czyjekolwiek, ale prawo Pana obliguje do działania, to w polski prawie nie ma nigdzie furtki do blokowania przelewów partiom politycznym na podstawie OPINII czyjejkolwiek, a już rządzących szczególnie. Nawet gdyby święci z nieba zstąpili i ogłosili, że słowo rządu jest prawdą objawioną, to polska konstytucja (art. 7) obliguje władzę do stosowania się do PRZEPISÓW PRAWA.
  • Subiektywnie wybierając komu przelać, a komu nie pieniądze nie tylko łamiecie art. 11. konstytucji, w którym „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych”, ale działacie przeciwko demokracji, bo jej fundamentem jest przestrzeganie prawa i wybór, a nie kalizm.
  • Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej (art. 10) a nie na władzy rządu i parlamentu. Nie możecie postępować tak, jakbyście mieli władzę absolutną, której od obywateli nie otrzymaliście
  • Przestrzeganie prawa (nie „na oko” premiera, tylko obowiązujących przepisów w Polsce) to obowiązek każdego obywatela, w tym także polityków władzy. Zapomnieliście, że dziś łamiąc prawo, sami pozbywacie się wynikającej z prawa ochrony na przyszłość?

– pisze Samuel Pereira.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe