ZOO w Chorzowie wydało komunikat
Zoo w Chorzowie wydało komunikat
Jak podała placówka w swoich mediach społecznościowych, żyrafiątko przyszło w nocy z czwartku na piątek.
"Minionej nocy na świat przyszła samiczka żyrafy! Dumni rodzice, Liani i Iroko (Ignaś), troskliwie opiekują się swoją małą pociechą, która już zdążyła skraść nasze serca"
- napisano na facebookowym profilu ogrodu.
"To wyjątkowy moment dla naszego ZOO, a Wy możecie być jego częścią! Wkrótce podzielimy się kolejnymi informacjami i zaprosimy Was do pomocy w wyborze imienia dla tej uroczej dziewczynki"
- dodano.
Jest ona trzecią urodzoną żyrafą w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym po siedmiu latach przerwy. Od 2016 r. chorzowskie stado żyraf składało się wyłącznie z samic. W 2022 r. sprowadzono do Chorzowa młodego samca z zoo w Gdańsku (to właśnie Iroko, który urodził się w 2013 r. we Wrocławiu).
Po pewnym czasie Iroko - Ignasia udało się połączyć z samicami, co zaowocowało pierwszymi od siedmiu lat narodzinami żyrafy imieniem Layra we wrześniu 2023 r. i kolejnymi - Lilo - w styczniu tego roku. Imiona młodych żyraf są międzynarodowe, ponieważ nie powinny sprawiać trudności w wymowie pracownikom innych europejskich ogrodów zoologicznych. Chorzowska placówka już wcześniej zapowiadała, że młode żyrafy najprawdopodobniej będą stamtąd wyjeżdżały, co pozwoli na wygospodarowanie miejsca i możliwość ponownych narodzin.
Żyrafa siatkowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (kategoria EN w Czerwonej Księdze Gatunków). Dane z 2021 r. wskazują, że w środowisku naturalnym występowało wówczas ok. 16 tys. osobników tego gatunku.
Żyrafy mają indywidualne wzory plam, które nie zmieniają się przez całe ich życie.
"Jeden z symboli parku"
Dla chorzowskiego zoo i Parku Śląskiego, w którym mieści się ten ogród, to szczególny gatunek. Żyrafa jest jednym z symboli parku - 16-metrowa rzeźba „Żyrafy” stoi przy jednym z jego głównym wejść przy ul. Chorzowskiej w Katowicach, otwierając wiodącą do zoo Aleję Żyrafy. Rzeźba została odlana w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Koncepcję plastyczną przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a projekt konstrukcji - Jerzy Tombiński. „Żyrafa” jest minimalistyczna – składa się z trzech nóg, długiej szyi oraz głowy.
W 2000 r. „Żyrafa” została pomalowana na kolor żółty w brązowe łaty, aby bardziej przypominać prawdziwe zwierzę. W 2011 r. przeszła renowację, przywrócono jej pierwotny, jednolity jasny kolor. Od połowy 2023 r. „Żyrafa” miała zdemontowaną głowę - stwierdzono wówczas, że jej mocowania się poluzowały. Odtąd latach Park Śląski przeprowadził cztery przetargi na kolejny remont. W efekcie ostatniego w czerwcu br. zamówiono warte 400 tys. prace, które mają zostać wykonane w ciągu niespełna roku.
Remont "Żyrafy" odbywa się pod nadzorem konserwatora, ponieważ w 2011 r. - podobnie jak inne rzeźby w Parku Śląskim - wpisano ją do rejestru zabytków ruchomych woj. śląskiego.
- Zamach na szefa Studium Europy Wschodniej. Jan Malicki stracił przytomność i trafił do szpitala
- KE: Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania ENA. Jest odpowiedź obrońcy Marcina Romanowskiego
- "Ten TVN pada na pysk coraz bardziej". Burza komentarzy po zapowiedzi nowego programu
- Zapytaliśmy Marcina Romanowskiego, co będzie robił na Węgrzech. Nie będzie próżnował