Tusk chce objąć TVN "ochroną strategiczną". Ekspert: Wszystko by się zgadzało, gdyby nie jeden istotny fakt

W środę premier Donald Tusk poinformował, że podjął decyzję ws. stacji telewizyjnych TVN i Polsat. Obie stacje zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed "agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem". Opinię w tej sprawie wyraził również prawnik mec. Michał Czarnik.
Ważne! Tusk chce objąć TVN
Ważne! / grafika własna

W związku z informacją podaną dziś przez Premiera Tuska o zamiarze objęcia spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli na szybko kilka podstawowych informacji bo sporo jak zwykle na tym półdarmowym portalu mitów, półprawd i nieprawd.

1. Rozporządzenie o którym mówił premier jest wydawane na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji a nie jak tu się niekiedy przedstawia na podstawie ustawy z dnia z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarzadzania mieniem państwowym.

2. Ta druga ustawa ma swoje rozporządzenie z inną listą - spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa i ona obejmuje tylko spółki z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych jakimi nie są spółki prowadzące stacje telewizyjne TVN i Polsat.  Tylko nie ma to znaczenia bo nie o tej liście mówimy.

3. Na liście spółek o której mówił Premier mogą znajdować się (i znajdują obecnie) również spółki prywatne.  Wystarczy je dopisać do rozporządzenia.

4. Jakie są skutki prawne znalezienia się na takiej liście? 

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację w podmiocie na liście, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania
Później toczy się postępowanie, a organ kontroli w drodze decyzji, może zgłosić sprzeciw jeżeli jest to uzasadnione celem:

a) zapewnienia realizacji spoczywających na Rzeczypospolitej Polskiej obowiązków strzeżenia niepodległości i nienaruszalności terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zapewnienia wolności i praw człowieka i obywatela, bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony środowiska,
b) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym uniemożliwiającym bądź utrudniającym Rzeczypospolitej Polskiej wykonywanie obowiązków wynikających z Traktatu Północnoatlantyckiego, 
c) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym, które mogą zakłócić stosunki zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej, lub
d) zapewnienia porządku publicznego albo bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, jak również pokrycia niezbędnych dla ludności potrzeb w celu ochrony zdrowia i życia ludności.
Nabycie lub osiągnięcie istotnego uczestnictwa albo nabycie dominacji dokonane bez złożenia zawiadomienia, albo pomimo zgłoszenia sprzeciwu, jest nieważne.

5. Ustawodawca ogarnął taką podstawową sprawę jak  nabycie kontroli w wyniku zmian właścicielskich w spółce holdingowej (nawet zagranicznej) - takie zmiany pozostaną nieważne na gruncie polskiego prawa jeżeli nie przejdzie się opisanej procedury.
 
6. Wydawałoby się wiec że wszystko co mówił premier się zgadza gdyby nie jeden istotny fakt - spółka żeby znaleźć się na opisywanej liście musi działać w określonych branżach i .... nie ma na liście tych branż mediów. W załączeniu jest pełna lista (patrz tweet na dole artykułu - przyp. red.)

7. Wpisanie więc spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat na listę podmiotów podlegających ochronie wiec jest w obecnym stanie prawnym niemożliwe i wymagałoby zmian ustawy (co jest praktycznie niemożliwe w obecnym układzie politycznym - podpis Prezydenta).

- pisze mec. Michał Czarnik

 

TVN i Polsat "mają zostać objęte ochroną"

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie ma zostać przyjęte w przyszłym tygodniu.

Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie ws. podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić o stacje telewizyjne TVN i Polsat. Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem

– powiedział Tusk podczas briefingu prasowego. Dodał, że "potwierdza pogłoski o tym, że na wschodzie są zainteresowani ewentualnym przejęciem mediów, albo wpływaniem na nie". 

Informację na ten temat przekazała również podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Agnieszka Rucińska.

TVN i Polsat zostaną wpisane na listę firm objętych ochroną. RM przyjmie „Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli” w przyszłym tygodniu-poinformował Donald Tusk

– głosi informacja opublikowana na platformie X przez Rucińską.

 

Warner Bros. Discovery chce sprzedać Grupę TVN

Amerykański koncern Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż Grupy TVN. Powodem ma być szukanie oszczędności. Według doniesień "Newsweek Polska" Warner Bros. Discovery wyceniło stację na 8–10 mld zł, choć realna cena jest bliższa 5 mld zł.

Według informacji podanych przez Andrzeja Stankiewicza z Onetu transakcja jest już niemal dopięta. Dziennikarz przekazał, że w sprawie przejęcia Grupy TVN od Warner Bros. Discovery na stole znajdowały się dwie opcje.

Pierwsza to zakup przez czeską miliarderkę panią Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Drugie rozwiązanie to węgierska telewizja TV2, która jest powiązana z Viktorem Orbanem

– powiedział Stankiewicz. Jak dodał, "to, co słyszymy, to jakiś miks tych rozwiązań".

Państwo dowiedzą się w najbliższych dniach, bo wiele na to wskazuje, że ta transakcja jest już dogadana. Jest duża radość u części polityków Prawa i Sprawiedliwości


 

POLECANE
Ingerencja w wybory. Jest ruch prezydenta Dudy z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Jest ruch prezydenta Dudy

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Prezydent zobowiązał szefową KPRP do "wystąpienia do szefa ABW o niezwłoczne przedstawienie informacji o wiedzy ABW - jeszcze dziś, przed rozpoczęciem ciszy wyborczej".

Rosja chce rozmów, ale bez Turcji i USA. Co Kreml ukrywa przed Amerykanami? z ostatniej chwili
Rosja chce rozmów, ale bez Turcji i USA. Co Kreml ukrywa przed Amerykanami?

Rosja domaga się, by rozmowy z Ukrainą w Stambule odbywały się bez przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Turcji – powiedziało w piątek agencji Reutera ukraińskie źródło dyplomatyczne, zastrzegając sobie anonimowość. Jak dodało, Moskwa „podkopuje wysiłki pokojowe”.

Ingerencja w wybory. PiS: ABW powinna wejść do siedziby Akcja Demokracja z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. PiS: ABW powinna wejść do siedziby Akcja Demokracja

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. – Dzisiaj spotykamy się o 9. O tej porze powinniśmy już mieć informację, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszła do siedziby Akcji Demokracja – mówił w piątek poseł PiS Radosław Fogiel.

Szef NASK: Nie mam wrażenia, że którychś ze sztabów gra nie fair z ostatniej chwili
Szef NASK: "Nie mam wrażenia, że którychś ze sztabów gra nie fair"

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. O m.in. tę sprawę został zapytany przez "Rzeczpospolitą" szef NASK dr inż. Radosław Nielek.

Nie wiadomo, gdzie jest Ryszard Cyba. Prawnik: Obywatele mają prawo wiedzieć Wiadomości
Nie wiadomo, gdzie jest Ryszard Cyba. Prawnik: Obywatele mają prawo wiedzieć

Ryszard Cyba został zwolniony z odbywania kary więzienia i miał trafić do zakładu psychiatrycznego. Nie wiadomo jednak, gdzie obecnie przebywa zabójca Marka Rosiaka i czy jest pod nadzorem. Rozprawa ws. dozoru elektronicznego miała odbyć się 8 maja, ale została odwołana.

Ingerencja w wybory. Dziennikarz pyta Tomczyka: Skąd miał pan ten film? z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Dziennikarz pyta Tomczyka: Skąd miał pan ten film?

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Dziennikarz Wojciech Mucha, który jako pierwszy opisał aferę, zwrócił się do posła KO Cezarego Tomczyka w sprawie jednego z filmów.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Nowe połącznia wprowadza Port Lotniczy Lublin. To dwa kierunki do Rzymu i Barcelony-Girony. Oprócz tego do czerwca ruszy wiele połączeń wakacyjnych. Jak pisze portal Transinfo, PLL jest jedynym lotniskiem w Polsce i w tej części Europy, na które lata włoska linia Aeroitalia.

Dramatyczne odkrycie w Częstochowie. Trwa akcja policji z ostatniej chwili
Dramatyczne odkrycie w Częstochowie. Trwa akcja policji

Makabryczne odkrycie w zbiorniku Michalina w Częstochowie. Odnaleziono zwłoki około 55-letniego mężczyzny – informuje Dziennik Zachodni.

W niedzielę wybory prezydenckie. Jest apel prezydenta Andrzeja Dudy z ostatniej chwili
W niedzielę wybory prezydenckie. Jest apel prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda wzywa Polaków, by 18 maja tłumnie poszli do urn, podkreślając, że wysoka frekwencja da nowemu prezydentowi silny mandat i wzmocni pozycję Polski.

Dramatyczne sceny na ulicach Berlina: Tłum zaatakował policjantów. Jest wielu rannych Wiadomości
Dramatyczne sceny na ulicach Berlina: Tłum zaatakował policjantów. Jest wielu rannych

Jedenastu policjantów rannych, w tym jeden ciężko – to efekt demonstracji Palestyńczyków i zamieszek na ulicach Berlina w czwartek. „To nie ma absolutnie nic wspólnego z wolnością zgromadzeń. Potrzebujemy w końcu politycznych odpowiedzi na to szaleństwo – komentował rzecznik berlińskiej policji.   

REKLAMA

Tusk chce objąć TVN "ochroną strategiczną". Ekspert: Wszystko by się zgadzało, gdyby nie jeden istotny fakt

W środę premier Donald Tusk poinformował, że podjął decyzję ws. stacji telewizyjnych TVN i Polsat. Obie stacje zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed "agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem". Opinię w tej sprawie wyraził również prawnik mec. Michał Czarnik.
Ważne! Tusk chce objąć TVN
Ważne! / grafika własna

W związku z informacją podaną dziś przez Premiera Tuska o zamiarze objęcia spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli na szybko kilka podstawowych informacji bo sporo jak zwykle na tym półdarmowym portalu mitów, półprawd i nieprawd.

1. Rozporządzenie o którym mówił premier jest wydawane na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji a nie jak tu się niekiedy przedstawia na podstawie ustawy z dnia z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarzadzania mieniem państwowym.

2. Ta druga ustawa ma swoje rozporządzenie z inną listą - spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa i ona obejmuje tylko spółki z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych jakimi nie są spółki prowadzące stacje telewizyjne TVN i Polsat.  Tylko nie ma to znaczenia bo nie o tej liście mówimy.

3. Na liście spółek o której mówił Premier mogą znajdować się (i znajdują obecnie) również spółki prywatne.  Wystarczy je dopisać do rozporządzenia.

4. Jakie są skutki prawne znalezienia się na takiej liście? 

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację w podmiocie na liście, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania
Później toczy się postępowanie, a organ kontroli w drodze decyzji, może zgłosić sprzeciw jeżeli jest to uzasadnione celem:

a) zapewnienia realizacji spoczywających na Rzeczypospolitej Polskiej obowiązków strzeżenia niepodległości i nienaruszalności terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zapewnienia wolności i praw człowieka i obywatela, bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony środowiska,
b) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym uniemożliwiającym bądź utrudniającym Rzeczypospolitej Polskiej wykonywanie obowiązków wynikających z Traktatu Północnoatlantyckiego, 
c) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym, które mogą zakłócić stosunki zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej, lub
d) zapewnienia porządku publicznego albo bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, jak również pokrycia niezbędnych dla ludności potrzeb w celu ochrony zdrowia i życia ludności.
Nabycie lub osiągnięcie istotnego uczestnictwa albo nabycie dominacji dokonane bez złożenia zawiadomienia, albo pomimo zgłoszenia sprzeciwu, jest nieważne.

5. Ustawodawca ogarnął taką podstawową sprawę jak  nabycie kontroli w wyniku zmian właścicielskich w spółce holdingowej (nawet zagranicznej) - takie zmiany pozostaną nieważne na gruncie polskiego prawa jeżeli nie przejdzie się opisanej procedury.
 
6. Wydawałoby się wiec że wszystko co mówił premier się zgadza gdyby nie jeden istotny fakt - spółka żeby znaleźć się na opisywanej liście musi działać w określonych branżach i .... nie ma na liście tych branż mediów. W załączeniu jest pełna lista (patrz tweet na dole artykułu - przyp. red.)

7. Wpisanie więc spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat na listę podmiotów podlegających ochronie wiec jest w obecnym stanie prawnym niemożliwe i wymagałoby zmian ustawy (co jest praktycznie niemożliwe w obecnym układzie politycznym - podpis Prezydenta).

- pisze mec. Michał Czarnik

 

TVN i Polsat "mają zostać objęte ochroną"

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie ma zostać przyjęte w przyszłym tygodniu.

Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie ws. podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić o stacje telewizyjne TVN i Polsat. Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem

– powiedział Tusk podczas briefingu prasowego. Dodał, że "potwierdza pogłoski o tym, że na wschodzie są zainteresowani ewentualnym przejęciem mediów, albo wpływaniem na nie". 

Informację na ten temat przekazała również podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Agnieszka Rucińska.

TVN i Polsat zostaną wpisane na listę firm objętych ochroną. RM przyjmie „Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli” w przyszłym tygodniu-poinformował Donald Tusk

– głosi informacja opublikowana na platformie X przez Rucińską.

 

Warner Bros. Discovery chce sprzedać Grupę TVN

Amerykański koncern Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż Grupy TVN. Powodem ma być szukanie oszczędności. Według doniesień "Newsweek Polska" Warner Bros. Discovery wyceniło stację na 8–10 mld zł, choć realna cena jest bliższa 5 mld zł.

Według informacji podanych przez Andrzeja Stankiewicza z Onetu transakcja jest już niemal dopięta. Dziennikarz przekazał, że w sprawie przejęcia Grupy TVN od Warner Bros. Discovery na stole znajdowały się dwie opcje.

Pierwsza to zakup przez czeską miliarderkę panią Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Drugie rozwiązanie to węgierska telewizja TV2, która jest powiązana z Viktorem Orbanem

– powiedział Stankiewicz. Jak dodał, "to, co słyszymy, to jakiś miks tych rozwiązań".

Państwo dowiedzą się w najbliższych dniach, bo wiele na to wskazuje, że ta transakcja jest już dogadana. Jest duża radość u części polityków Prawa i Sprawiedliwości



 

Polecane
Emerytury
Stażowe