Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów
Wykwalifikowani obcokrajowcy zamiast bezrobotnych Niemców
Niemiecki rząd uważa, że powodem wzrostu zainteresowania zatrudnieniem w Niemczech jest specjalna ustawa o dalszym rozwoju imigracji wykwalifikowanych pracowników do Niemiec, która weszła w życie rok temu: — Liczby pokazują, że te zmiany przynoszą już efekty. Wykwalifikowani pracownicy mogą teraz szybciej przyjechać do Niemiec i od razu rozpocząć pracę - tłumaczyła minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.
Ustawa, o której mówi koalicja rządowa, polega na przykład na obniżeniu wymagań kwalifikacyjnych i minimalnych wynagrodzeń. Niemieckie urzędy przeprowadzają także mniej tak zwanych kontroli priorytetowych, w ramach których Federalna Agencja Pracy sprawdza, czy lokalny bezrobotny chce pracować przed wydaniem wizy.
Przepływ pracowników do Niemiec dotyczy głównie sektora usługowego, o czym świadczą dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Spadek liczby zatrudnionych w innych sektorach gospodarki poza usługami i administracją wyniósł w trzecim kwartale 2024 roku -136 000 osób. Natomiast sektory usług przyczyniły się do wzrostu zatrudnienia rok do roku (+173 000 osób; +0,5%). W sektorze usług publicznych, edukacji i zdrowia wzrost wyniósł łącznie 202 000 osób (+1,7%).
- Niemcy: płonie ośrodek dla imigrantów. Trwa akcja służb
- Umowa UE - Mercosur. "Prawie każde państwo na tej umowie straci, oprócz Niemiec"
- "Nigdy więcej tak nie mów". Burza w Pałacu Buckingham
Kogo poszukują niemieccy pracodawcy?
Niemiecki przemysł wraz z przemysłem samochodowym przechodzi w Niemczech kryzys. W przetwórstwie przemysłowym z wyłączeniem budownictwa liczba zatrudnionych osób spada kolejny raz. W trzecim kwartale 2024 roku w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku jest to 73 000 osób mniej. Zatrudnienie w budownictwie spadło o 30 000 osób (-1,1%) i o 4 000 osób (-0,7%) w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie.
W 2023 r. około 5,3 mln pracowników podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne w Niemczech było obcokrajowcami. Statystycznie jest to co dziewiąty pracownik w Niemczech, gdzie aktywnych zawodowo jest między 45 - 46 milionów osób.
Około 40 procent obcokrajowców pracowało w tak zwanych zawodach wąskiego gardła. Zawód wąskiego gardła występuje wtedy, gdy w danym zawodzie jest więcej wolnych miejsc pracy niż odpowiednio wykwalifikowanych bezrobotnych. Do tej grupy zawodowej zaliczani są np. kierowcy. Łącznie było to prawie 160 000 osób. Większość pracujących w tym zawodzie w Niemczech pochodzi z krajów Unii Europejskiej i Szwajcarii. Druga co do wielkości grupa zagranicznych pracowników to osoby zatrudnione w magazynach i przy sortowaniu towarów. Dopiero na trzecim miejscu jest grupa pracowników zawodów medycznych.
Polacy
Do grupy zatrudnionych w Niemczech obcokrajowców zaliczani są także Polacy, którzy dojeżdżają z Polski do pracy w Niemczech. W 2023 roku Polska była wyraźnie głównym krajem pochodzenia z około 94 200 osobami dojeżdżającymi do pracy do Niemiec. Statystycznie najwięcej z nich pracuje jako kierowcy pojazdów, a następnie pomocnicy logistyczni. Magazynierzy pochodzą głównie z Polski i są często zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej. Ważną rolę odgrywają również zawody związane z inżynierią mechaniczną i samochodową oraz obróbką metali. Są one wykonywane głównie przez osoby dojeżdżające do pracy za granicą z Polski i Czech. Osoby dojeżdżające do pracy za granicą z Polski częściej pracują w sektorze budowlanym, podczas gdy osoby z Rumunii częściej pracują w rolnictwie.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]