Niemcy: AfD dołącza do walki o władzę
Jak wskazała współprzewodnicząca AfD Alice Weidel, "kanclerz Scholz już dawno stracił zaufanie narodu niemieckiego". Zaznaczyła, że musi on "natychmiast utorować drogę do nowych wyborów".
Ugrupowanie to wzywa również kanclerza Olafa Scholza do poddania się wotum zaufania już w najbliższym tygodniu.
Jest winien temu krajowi jak najszybsze ustąpienie
- podkreśliła Alice Weidel.
Od początku istnienia lewicowo-liberalnej koalicji rządzącej, AfD ostro ich krytykuje. Oskarża rząd Scholza o porażkę we wszystkich obszarach polityki, szczególnie w kwestiach migracji.
-
"Koniec koalicji to nie koniec świata" – niemiecki prezydent gotowy do rozwiązania parlamentu
-
Kryzys polityczny w Niemczech. Jest kandydat na nowego kanclerza
AfD chce końca wojny na Ukrainie
Drugi ze współprzewodniczących AfD Tino Chrupalla ostrzega przed dalszym i bezinteresownym wspieraniem Ukrainy. Wyjaśnił, że finansowanie mocno uderza w budżet państwa.
Ostrzegam również, że nie powinno to nastąpić w ciągu ostatnich kilku miesięcy przed kolejnymi wyborami, ponieważ nadal rujnowałoby to nasz budżet
- wyjaśnił współprzewodniczący AfD Tino Chrupalla.
Warto zauważyć, że najnowsze sondaże wyborcze wskazują, że AfD cieszy się około 17 proc. poparciem.
Koniec koalicji rządzącej
Rządząca Niemcami od 2021 roku trójpartyjna koalicja SPD, Zielonych i FDP rozpadła się w środę, gdy kanclerz Olaf Scholz ogłosił dymisję ministra finansów Christiana Lindnera z FDP ze względu na rozbieżność zdań w sprawie polityki gospodarczej i budżetowej. Decyzja ta pozbawiła rząd większości w Bundestagu.
Z kolei prezydent Frank-Walter Steimeier zapowiedział, że rozwiąże parlament, jeśli Olaf Scholz nie uzyska wotum zaufania.