Nawet 80 proc. pacjentów wykluczonych z rehabilitacji domowej. Nowe przepisy MZ
Według zarządzenia rehabilitacja domowa w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej ma być zlikwidowana już w lipcu 2025 roku. Do tego czasu ma obowiązywać okres przejściowy – fizjoterapeuta w ramach kontraktu fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł poświęcić do 20 procent czasu pracy na świadczenia podczas wizyt domowych.
Wśród sporych zmian, które proponuje Ministerstwo Zdrowia znalazła się także weryfikacja wskazań kwalifikujących do rehabilitacji w warunkach domowych. W jej wyniku prawo takie straciliby pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym czy stwardnieniem rozsianym.
Tysiące stracą pracę
Protestujący dzisiaj pod sejmem fizjoterapeuci i rehabilitanci alarmują, że oprócz tego, że zmiany drastycznie ograniczą dostęp pacjentów do rehabilitacji domowej, to na skutek zarządzenia prezesa NFZ od 1 stycznia pracę mogą stracić tysiące fizjoterapeutów.
Jestem lekarzem chirurgiem i niejednokrotnie widzę, że nawet najlepiej przeprowadzony zabieg operacyjny będzie miał niestety bardzo nikły efekt, jeżeli chodzi o zdrowie pacjenta, ponieważ tej rehabilitacji pooperacyjnej pacjent nie otrzyma. Mówię tu o rehabilitacji poszpitalnej, ale także rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Dlatego ten pomysł, aby zdecydowanie ograniczyć rehabilitację domową, wpłynie nie tylko na zdrowie pacjentów, a jednokrotnie także na życie
- mówił dzisiaj na konferencji prasowej Witold Kraska, poseł PiS
Jak rozmawialiśmy dzisiaj z przedstawicielami protestu, liczą, że około 20 tys. rehabilitantów może stracić pracę. Dla mnie to jest niewyobrażalne, aby taki potencjał, szczególnie, że jesteśmy społeczeństwem już starzejącym się, zaprzepaścić.
- dodał.
Konieczne są zmiany
Do propozycji nowych przepisów odniosła się też pos. Ewa Leniart:
Zmienione przepisy prawne tak naprawdę powodują bezpośrednio konsekwencje nie tylko dla dzieci, którym ogranicza się rehabilitację domową, ale także dla dorosłych pacjentów, zwłaszcza w wieku senioralnym, którzy zostaną pozbawieni prawa do rehabilitacji domowej. Mając to na uwadze, wyrażamy solidarność z protestującymi dzisiaj środowiskami rehabilitantów i bardzo prosimy, ażeby pani minister Leszczyna podjęła działania w kierunku zmiany przepisów prawnych, tak aby rzeczywiście wszyscy pacjenci, niezależnie od statusu materialnego oraz rodzaju schorzenia, które wymaga rehabilitacji, mieli równy dostęp do tego rodzaju usług.
Nawet 80 proc. pacjentów wykluczonych z rehabilitacji domowej
Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest rehabilitacja po zabiegach operacyjnych, po różnego rodzaju wydarzeniach, wypadkach. To warunkuje powrót pacjentów do normalnego funkcjonowania. I taką szansę obecny rząd Koalicji 13 grudnia pacjentom polskim zabiera. Jako PiS poprzez wiele lat, z roku na rok zwiększaliśmy nakłady na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami, rehabilitację dzieci w ramach ustawy za życiem. Teraz niestety ci pacjenci są pozbawieni wsparcia pozbawieni pomocy. Apelujemy do wszystkich, aby interweniowali w Ministerstwie Zdrowia. My również będziemy interweniować, aby minister Leszczyna zmieniła te szkodliwe akty prawne, które powodują, że polscy pacjenci mogą być pozbawieni dostępu do świadczeń rehabilitacyjnych
- dodała pos. Szczurek Żelazko.
Kiedy oficjalne wyniki wyborów w USA? Głosowanie elektorów dopiero w styczniu
Donald Trump: "Tworzymy historię"