Nie przegap okazji. Dziś możesz zobaczyć ją "nawet gołym okiem"
Wraz z jesienią dni staja się coraz krótsze, a półmrok towarzyszy nam w dużej części dnia. Mimo że z reguły to smutne, tym razem ciemność pomoże dostrzec na niebie niedawne odkrycie.
Chodzi o kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, która została odkryta w styczniu 2023 roku przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan oraz Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS).
- Dramat w Pałacu Buckingham. "Ktoś powinien ją zabić"
- Warszawskie zoo wydało komunikat
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Dziś możesz zobaczyć ją na niebie
O możliwości zaobserwowania jej poinformowało Nocneniebo.pl.
Kolejny wieczór, kiedy kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS była dobrze widoczna na wieczornym niebie za nami. Dziś widzieli ją głównie mieszkańcy południowej Polski, a to z powodu dużego zachmurzenia panującego nad pozostałą częścią kraju
– czytamy na stronie portalu.
Od wtorku 15 października przychodzi poprawa pogody i kometę zobaczymy na niebie w okolicach godziny 19, godzinę po zachodzie Słońca. Czas najlepszej widoczności może różnić się od miejsca prowadzenia obserwacji
– dodają autorzy artykułu.
Podpowiadają też, jak się do tej obserwacji zabrać.
Uniwersalna zasada – szukamy jej godzinę po zachodzie Słońca w miejscu, w linii po której zachodziło Słońce. Jak pogoda Wam dopisze, to bez problemu zobaczycie jej warkocz nawet gołym okiem. Kometa będzie widoczna na wieczornym niebie przez 90 minut, później schowa się za zachodni horyzont i ponownie pojawi dopiero w środę
– podkreślają.
- "Im starsza, tym… No cóż". W sieci burza po emisji popularnego programu TVN
- Powódź. Wody Polskie przyznają się do winy? Zapytaliśmy ekspertów
- Komisja Wenecka wydała opinię ws. "neosędziów". Porażka Adama Bodnara
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS
Kometa to małe, lodowo-skalne porowate ciało, które składa się z gazów, lodu i materii skalnej. Gdy zbliża się do gwiazdy, uwalnia pył i gruz oraz gaz ze swojej powierzchni, tworząc dwa warkocze kometarne – jonowy składający się ze zjonizowanych cząsteczek odpychanych przez ciśnienie słoneczne – oraz pyłowy tworzony przez pył i fragmenty skał.
Kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS została najpierw odkryta 9 stycznia stycznia 2023 roku przez Obserwatorium Purple Mountain (Zijinshan Astronomical Observatory) i dodana wówczas do listy obiektów oczekujących na potwierdzenie. Jednak po braku dalszych obserwacji została usunięta 30 stycznia z rejestru. Drugi raz zaobserwował ją 22 lutego 2023 roku teleskop ATLAS w Obserwatorium Sutherland w RPA. Był to obiekt o jasności 18,1 magnitudo i znajdował się około 1,09 miliarda km od Słońca. Po obliczeniach badacze doszli do wniosku, że to jest to samo ciało, które zaobserwowali na początku stycznia naukowcy z Obserwatorium Purple Mountain.
Ostatecznie kometa otrzymała nazwy obu obserwatoriów i została oficjalnie sklasyfikowana jako C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).
Kometa na swojej drodze nie zbliża się do dużych planet Układu Słonecznego. A najjaśniejsza stała się 9 października 2024 roku. 12 października 2024 roku minęła Ziemię w odległości około 70,61 milionów km. Jak, jednak podają badacze, wciąż można ją dostrzec przy sprzyjającej pogodzie "nawet gołym okiem".