Niemcy prą do umowy z Mercosurem. Macron mówi "nie"
Umowa handlowa z Mercosurem o krok od finalizacji
Zarówno prezydent Brazylii, Luiz Inácio Lula da Silva, jak i przewodnicząca KE Ursula von der Leyen nastawieni są optymistycznie do kwestii finalizacji kontrowersyjnej umowy.
- Umowa handlowa, która stworzyłaby rynek liczący 800 milionów ludzi, odpowiadający za jedną piątą światowego PKB i zniosłaby cła na towary od wołowiny po samochody - jest najwyższym priorytetem dla von der Leyen i jej ojczyzny, Niemiec
- napisano na portalu Politico.
Prezydent Francji, Emmanuel Macron, stanowczo sprzeciwił się porozumieniu, podnosząc argument o negatywnym wpływie na rolnictwo i przemysł UE. Przywódca Francji nie krył zaniepokojenia mówiąc: „Jestem za każdą umową, która wygląda uczciwie. Umowa Mercosur nie jest uczciwa”.
Francuski minister ds. Europy, Benjamin Haddad ujawnił, że Francja „pracuje nad tworzeniem koalicji”, która mogłaby sprzeciwić się umowie w obecnym formacie. - "Będziemy sprzeciwiać się każdej umowie, która nie respektuje tych standardów i klauzul, które są fundamentalne dla integralności UE" - oznajmił.
Wszystko wskazuje na to, że Von der Leyen dąży do szybkiego zakończenia negocjacji, co może stać się rzeczywistością mimo oporu Paryża. Niemcy, którzy są głównym zwolennikiem porozumienia, widzą w całym przedsięwzięciu szansę na poprawę handlu i dostęp do surowców z Ameryki Południowej. A te kluczowe są dla procesu zielonej transformacji.
Polska niewiele zyska, a nawet straci
Tymczasem zdaniem ekspertów Polska na tym porozumieniu niewiele zyska, a sektor rolnictwa, zwłaszcza wołowiny i drobiu, może wręcz na nim stracić. Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego obawia się negatywnych skutków dla krajowego rynku: „Będzie to cios dla polskiego i europejskiego rolnictwa” - zaznaczył.
Komentarz w sprawie zostawił publicysta Rafał Ziemkiewicz, który napisał na portalu X:
- Zniszczyć europejskie rolnictwo żeby ratować niemiecki przemysł. Niemce z tępym uporem Golema prą do tego od lat, wbrew wszystkiemu, z właściwą sobie zawziętością
- czytamy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niepokojące sceny w Mielnie. Sieć obiegło nagranie
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Największe sukcesy gabinetu Tuska? Brawurowa odpowiedź eksperta
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niepokojąca moda wśród uczniów. Wydano ostrzeżenie
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koniec wojny na Ukrainie? Ławrow stawia warunki
Zniszczyć europejskie rolnictwo żeby ratować niemiecki przemysł. Niemce z tępym uporem Golema prą do tego od lat, wbrew wszystkiemu, z właściwą sobie zawziętością https://t.co/VValdI5ixi
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) October 8, 2024