"Wiceminister Gdula najpierw przeprowadził skandaliczny szturm na polską naukę, a później zes**ł się ze strachu"
Debata w Kanale Zero o IDEAS NCBR
Debata w Kanale Zero, podczas której rozmówcy mieli poruszyć temat sytuacji w IDEAS NCBR i sztucznej inteligencji, rozpoczęła się we wtorek o godzinie 20.
Rozmowę prowadził znany dziennikarz Robert Mazurek, a jego gośćmi mieli być m.in. prof. Aleksandra Przegalińska, zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją, oraz Jarosław Królewski, współzałożyciel Synerise, jednej z najszybciej rozwijających się firm tworzących oprogramowanie AI w Europie. Ważnym gościem debaty miał być obecny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula – byłaby to dla niego dobra okazja, by odnieść się do zarzutów, jakie padają pod adresem Lewicy w związku ze skandalem, który wybuchł w IDEAS NCBR.
Czytaj również: Atak rakietowy Iranu na Izrael. "Syreny alarmowe w całym Izraelu" [WIDEO]
Gdula nie dotarł na debatę
Okazało się jednak, że Maciej Gdula nie odpowie na trudne pytania, które niewątpliwie miały paść podczas debaty. Polityk w ostatniej chwili odwołał swoją obecność na spotkaniu, co spotkało się z ostrym komentarzem założyciela Kanału Zero Krzysztofa Stanowskiego.
Jak widać, pan wiceminister Gdula najpierw przeprowadził skandaliczny szturm na polską naukę, a później zesrał się ze strachu, gdy trzeba było to uzasadnić (nie dotarł na debatę)
– przekazał na platformie X Stanowski.
Czytaj także: Polak bronił Ukrainki. Gruzin oddał do niego sześć strzałów
Jak widać, pan wiceminister Gdula najpierw przeprowadził skandaliczny szturm na polską naukę, a później zesrał się ze strachu, gdy trzeba było to uzasadnić (nie dotarł na debatę).https://t.co/ZPaOfzzevS
— Krzysztof Stanowski (@K_Stanowski) October 1, 2024
Burza w IDEAS NCBR
Sześciu ekspertów z dziedziny sztucznej inteligencji zrezygnowało z członkostwa w radzie naukowej IDEAS NCBR po budzącej kontrowersje decyzji rządu Tuska ws. wyboru nowego prezesa tej instytucji.
Rezygnację złożyli już: prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, prof. Aleksander Mądry z MIT, prof. Wojciech Samek zatrudniony w Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Zofia Dzik z Instytutu Humanites. Oprócz nich odeszli także Marcin Żukowski, współzałożyciel takich spółek jak Vectorwise oraz Snowflake, oraz Marek Barwiński.
Decyzja naukowców jest pokłosiem wyboru nowego prezesa spółki – dr. hab. Grzegorza Borowika, w opinii wielu ekspertów wybranego nie z powodu kompetencji, a z nadania politycznego. Zastąpił on na tym stanowisku profesora Piotra Sankowskiego, który był twórcą instytucji. Po tym rozstrzygnięciu profesor Sankowski ogłosił swoją rezygnację, co wywołało zdecydowaną reakcję środowiska naukowego.
Jestem zaskoczona tą decyzją i martwi mnie przyszłość AI w Polsce z nowym prezesem, który nie ma odpowiedniego profilu
– powiedziała profesor Marta Kwiatkowska, która także złożyła rezygnację, w rozmowie z portalem Wyborcza.biz.