Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!

Zwróć uwagę na to, co publikuje twoje dziecko w Internecie! Czy masz pojęcie, czym jest hejt i jakie za sobą niesie konsekwencje? Zastanów się czy Twoje dziecko może być ofiarą, bądź sprawcą hejtu! Koniecznie porozmawiał o tym z dzieckiem! Mój apel kieruję, do rodziców, rodzin i wszystkich osób zajmujących się wychowaniem.
 Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!
/ pickpik

W związku z tragiczną śmiercią 16-letniej Julii z Lubina, która jak podają media: „po wielu latach hejtu popełniła samobójstwo”, w najbliższą niedzielę w Lubinie odbędzie się marsz milczenia. W ten sposób koledzy i mieszkańcy miasta chcą uczcić pamięć tragicznie zmarłej nastolatki, która miała doświadczać przemocy ze strony innych młodych ludzi. Sprawę opisują media: "Wobec informacji, że dziewczynka od pewnego czasu była ofiarą hejtu rówieśniczego, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, postępowanie ma wyjaśnić, czy mieliśmy do czynienia ze znęcaniem psychicznym, które doprowadziło do targnięcia się na własne życie" — dodają prokuratorzy.

Czytaj też: Dramat w Lubinie. Nie żyje gnębiona przez rówieśników 16-latka

Przemoc rówieśnicza to jeden z najpoważniejszych problemów szkół

Szkoła jest miejscem, w którym może pojawiać się wiele skrajnych emocji. Przemoc rówieśnicza, czy agresja to bez wątpienia nieuniknione wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pedagodzy szkolni. Wielu z nas pamięta z czasów szkolnych sytuacje niewłaściwego traktowania jednych przez drugich. Wyśmiewanie, przezywanie, używanie przemocy fizycznej – może pozostawiać trwałe ślady w psychice młodego człowieka, doświadczającego zachowań przemocowych, z tych też względów nie powinien on pozostać bez wsparcia i pomocy ze strony dorosłych. Agresywne zachowania dzieci i młodzieży przybierają różne formy, od bezpośredniej agresji fizycznej związanej z naruszaniem nietykalności cielesnej drugiej osoby (uderzenia, popychanie, kopanie, opluwanie, duszenie), do agresji pośredniej wyrażonej w formie ataku na czyjąś własność (rzucanie smartfonem o podłoże, opluwaniem rzeczy osobistych, niszczenie tornistra, książek i zeszytów). Pedagodzy szkolni wielokrotnie mogą być świadkami różnych form agresji między uczniami w środowisku szkoły (lekcje, przerwy, wycieczki), ale czy potrafią reagować i przeciwdziałać tego typu zagrożeniom?

Treści tworzone przez hejterów są bezwartościowe

Dyskusja wokół różnych zagrożeń, które są nieodłącznym elementem środowiska szkolnego wydaje się niezwykle ważna i potrzebna. Zwłaszcza teraz, kiedy zwrócimy uwagę na zjawisko hejtu, które w dobie cyfryzacji naszego życia przejawia się coraz częściej nie za pomocą słów, ale przybiera formę memów, gifów oraz filmików. Chyba większość osób korzystających z Internetu, w swoim życiu natknęła się na treści, które zawierały słowa powszechnie uznawane za wulgarne, agresywne komentarze na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej. Bardzo często użycie agresywnego, przekraczającego granice kultury języka w treściach hejterskich wyraża niezadowolenie, zazdrość.

Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej.

 

Czytaj także: Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących.

Analiza nielicznych raportów i badań naukowych poświęconych problematyce hejtu, pokazuje, że jego „ofiarami” dość często stają się politycy, osoby znane – celebryci. Niestety problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących przez tego typu cyberprzemocą.

Zdarza się, że młodzi ludzie doświadczający hejtu reagują bardzo emocjonalnie i nie potrafią poradzić sobie z problemem, który w skrajnych przypadkach (bez udzielenia dziecku odpowiedniej pomocy i wsparcia ze strony rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych) może prowadzić do tragicznych skutków. Bez wątpienia, aby temu przeciwdziałać, konieczna jest edukacja w tym zakresie, która powinna w pierwszej kolejności objąć najmłodszych użytkowników nowoczesnych technologii, a następnie rodziców, opiekunów i pedagogów szkolnych. Ważne wydaje się uwrażliwienie na ten problem wszystkich zaangażowanych w proces wychowania i edukacji, tak aby potrafili ustalić zagrożenia płynące z Internetu i zareagować na nie w odpowiednim czasie. Dużym wsparciem dla wszystkich zainteresowanych ochroną dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni mogą być zapisy obowiązującego kodeksu karnego. Różne postacie hejtu w naszym porządku prawnym zostały zinterpretowane jako czyny karalne (na przykład: zniesławienie – art. 212 kk; zniewaga – art. 216 kk; groźba z powodu dyskryminacji – art. 119 kk; uporczywe nękanie, tzw. „stalking” – art. 190a kk; nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowych – art. 256 kk).

Koniecznie porozmawiaj o tym z dzieckiem!

Potrzebujesz pomocy, znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys? – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania
– wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Czytaj także: Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie


 

POLECANE
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia

Od niedzieli 11 maja do niedzieli 18 maja na toruńskim lotnisku znów odbędą się zawody samolotowe. Do miasta przylecą najlepsi piloci z Polski, by wziąć udział w Pucharze Polski w Akrobacjach Samolotowych.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!

Zwróć uwagę na to, co publikuje twoje dziecko w Internecie! Czy masz pojęcie, czym jest hejt i jakie za sobą niesie konsekwencje? Zastanów się czy Twoje dziecko może być ofiarą, bądź sprawcą hejtu! Koniecznie porozmawiał o tym z dzieckiem! Mój apel kieruję, do rodziców, rodzin i wszystkich osób zajmujących się wychowaniem.
 Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!
/ pickpik

W związku z tragiczną śmiercią 16-letniej Julii z Lubina, która jak podają media: „po wielu latach hejtu popełniła samobójstwo”, w najbliższą niedzielę w Lubinie odbędzie się marsz milczenia. W ten sposób koledzy i mieszkańcy miasta chcą uczcić pamięć tragicznie zmarłej nastolatki, która miała doświadczać przemocy ze strony innych młodych ludzi. Sprawę opisują media: "Wobec informacji, że dziewczynka od pewnego czasu była ofiarą hejtu rówieśniczego, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, postępowanie ma wyjaśnić, czy mieliśmy do czynienia ze znęcaniem psychicznym, które doprowadziło do targnięcia się na własne życie" — dodają prokuratorzy.

Czytaj też: Dramat w Lubinie. Nie żyje gnębiona przez rówieśników 16-latka

Przemoc rówieśnicza to jeden z najpoważniejszych problemów szkół

Szkoła jest miejscem, w którym może pojawiać się wiele skrajnych emocji. Przemoc rówieśnicza, czy agresja to bez wątpienia nieuniknione wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pedagodzy szkolni. Wielu z nas pamięta z czasów szkolnych sytuacje niewłaściwego traktowania jednych przez drugich. Wyśmiewanie, przezywanie, używanie przemocy fizycznej – może pozostawiać trwałe ślady w psychice młodego człowieka, doświadczającego zachowań przemocowych, z tych też względów nie powinien on pozostać bez wsparcia i pomocy ze strony dorosłych. Agresywne zachowania dzieci i młodzieży przybierają różne formy, od bezpośredniej agresji fizycznej związanej z naruszaniem nietykalności cielesnej drugiej osoby (uderzenia, popychanie, kopanie, opluwanie, duszenie), do agresji pośredniej wyrażonej w formie ataku na czyjąś własność (rzucanie smartfonem o podłoże, opluwaniem rzeczy osobistych, niszczenie tornistra, książek i zeszytów). Pedagodzy szkolni wielokrotnie mogą być świadkami różnych form agresji między uczniami w środowisku szkoły (lekcje, przerwy, wycieczki), ale czy potrafią reagować i przeciwdziałać tego typu zagrożeniom?

Treści tworzone przez hejterów są bezwartościowe

Dyskusja wokół różnych zagrożeń, które są nieodłącznym elementem środowiska szkolnego wydaje się niezwykle ważna i potrzebna. Zwłaszcza teraz, kiedy zwrócimy uwagę na zjawisko hejtu, które w dobie cyfryzacji naszego życia przejawia się coraz częściej nie za pomocą słów, ale przybiera formę memów, gifów oraz filmików. Chyba większość osób korzystających z Internetu, w swoim życiu natknęła się na treści, które zawierały słowa powszechnie uznawane za wulgarne, agresywne komentarze na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej. Bardzo często użycie agresywnego, przekraczającego granice kultury języka w treściach hejterskich wyraża niezadowolenie, zazdrość.

Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej.

 

Czytaj także: Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących.

Analiza nielicznych raportów i badań naukowych poświęconych problematyce hejtu, pokazuje, że jego „ofiarami” dość często stają się politycy, osoby znane – celebryci. Niestety problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących przez tego typu cyberprzemocą.

Zdarza się, że młodzi ludzie doświadczający hejtu reagują bardzo emocjonalnie i nie potrafią poradzić sobie z problemem, który w skrajnych przypadkach (bez udzielenia dziecku odpowiedniej pomocy i wsparcia ze strony rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych) może prowadzić do tragicznych skutków. Bez wątpienia, aby temu przeciwdziałać, konieczna jest edukacja w tym zakresie, która powinna w pierwszej kolejności objąć najmłodszych użytkowników nowoczesnych technologii, a następnie rodziców, opiekunów i pedagogów szkolnych. Ważne wydaje się uwrażliwienie na ten problem wszystkich zaangażowanych w proces wychowania i edukacji, tak aby potrafili ustalić zagrożenia płynące z Internetu i zareagować na nie w odpowiednim czasie. Dużym wsparciem dla wszystkich zainteresowanych ochroną dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni mogą być zapisy obowiązującego kodeksu karnego. Różne postacie hejtu w naszym porządku prawnym zostały zinterpretowane jako czyny karalne (na przykład: zniesławienie – art. 212 kk; zniewaga – art. 216 kk; groźba z powodu dyskryminacji – art. 119 kk; uporczywe nękanie, tzw. „stalking” – art. 190a kk; nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowych – art. 256 kk).

Koniecznie porozmawiaj o tym z dzieckiem!

Potrzebujesz pomocy, znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys? – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania
– wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Czytaj także: Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie



 

Polecane
Emerytury
Stażowe