Piotr Serafin unijnym komisarzem. Są nowe informacje

Piotr Serafin uzyskał w czwartek pozytywną opinię sejmowej komisji ds. UE jako polski kandydat na komisarza w Komisji Europejskiej w kadencji 2024–2029. – Kluczowe w polityce europejskiej najbliższych lat jest bezpieczeństwo, konkurencyjna gospodarka i relacje transatlantyckie – podkreślił Serafin.
Piotr Serafin Piotr Serafin unijnym komisarzem. Są nowe informacje
Piotr Serafin / PAP/Albert Zawada

Kandydaturę Serafina, obecnie pełniącego obowiązki polskiego przedstawiciela przy UE, zgłosił premier Donald Tusk, uzyskała ona już także wymaganą przepisami akceptację prezydenta Andrzeja Dudy.

Kandydatura 

Za pozytywną opinią dla kandydatury Serafina głosowało 20 posłów komisji ds Unii Europejskiej, 12 było przeciw. Wcześniej podczas dyskusji reprezentujący rząd minister ds UE Adam Szłapka podkreślał, że Serafin to jeden z najbardziej doświadczonych w pracy w strukturach UE polskich dyplomatów, który cieszy się w Brukseli dużym autorytetem. Ponadto, powiedział Szłapka, Serafin to polityk zdolny do wypracowywania kompromisu w trudnych sprawach, a jednocześnie walczący o interesy swojego kraju.

 Czytaj także: Europejska integracja czy niemiecka dominacja? Jak Polska podporządkowuje się Berlinowi

Serafin zabrał głos 

Zabierając głos podczas posiedzenia komisji Serafin przypomniał, że to, za jaki obszar będzie odpowiadał, jeżeli zostanie członkiem KE, nie zostało jeszcze ustalone; dlatego też przedstawił najważniejsze ogólne aspekty, które według niego będą kluczowe dla polityki europejskiej w najbliższych latach. Serafin przypomniał, że poza zajmowaniem się swoim obszarem odpowiedzialności każdy komisarz jest członkiem kolegium, które wspólnie uczestniczy w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Wymienił 6 kluczowych aspektów polityki europejskiej. Po pierwsze, podkreślił, kluczowa jest kwestia bezpieczeństwa uwarunkowanego dalszym przebiegiem wojny na Ukrainie. Zwycięstwo Rosji, jak ocenił Serafin, miałoby katastrofalny wpływ na bezpieczeństwo całej UE, dlatego nieustanne polityczne, finansowe i sprzętowe wspieranie Ukrainy musi być priorytetem działań europejskiej administracji.

Po drugie - powiedział Serafin - kluczowe jest, by UE "zadbała o swoje własne bezpieczeństwo". Zwracał uwagę, że podczas gdy np. Chiny zwiększyły swoje wydatki na obronność o 600 proc. a Rosja o 300 proc., wzrost wydatków państw europejskich w tym obszarze wyniósł ok. 20 proc. "Nie możemy sobie pozwolić na bezczynność" - podkreślił dodając, że konieczne jest współdziałanie państw europejskich w tym obszarze.

Trzecim kluczowym aspektem wskazanym przez Serafina jest "łagodzenie napięć w relacjach transatlantyckich" i budowanie jak najlepszych relacji z innymi krajami "wolnego świata"; w tym kontekście zwrócił uwagę zwłaszcza na Wielką Brytanię. "W obliczu wzbierającej fali autokracji musimy trzymamy się razem" - stwierdził.

Serafin zwrócił też uwagę na konieczność skutecznego przeciwdziałania "instrumentalizacji migracji" i współpracy w tym obszarze z państwami pozaeuropejskimi. Jak mówił, kluczowe jest zapobieganie wykorzystywaniu migracji do manipulowania Europejczykami za pomocą strachu i działalności przemytników ludzi.

Piąty i szósty z kluczowych aspektów polityki unijnej to według Serafina kwestie gospodarcze - kwestia europejskiego przemysłu i jego konkurencyjności oraz reagowania na zmiany klimatyczne. "Dobrobyt Europy zależy od utrzymania konkurencyjnego przemysłu oraz zdolności do innowacji i postępu technologicznego" - powiedział. Dodał, że Unia nie może tolerować nieuczciwych praktyk handlowych. "Wolny handel tak, ale tylko przy zachowaniu równych warunków konkurencji" - dodał.

Odnosząc się do kwestii polityki klimatycznej, Serafin stwierdził, że zanim Unia zdecyduje się na jakiekolwiek nowe rozwiązania musi ocenić, jakie konsekwencje ma i będzie miało wprowadzanie dotychczas uzgodnionych rozwiązań i rozważyć, jak zminimalizować koszty ich wprowadzenia. Zaznaczył, że przyjęte w poprzedniej kadencji KE i Parlamentu Europejskiego rozwiązania są już obecnie częścią obowiązującego prawa europejskiego.

Serafin zwrócił też uwagę na kwestie praworządności państw unijnych. "Unia może kwitnąć tylko jako wspólnota demokratycznych krajów respektujących rządy prawa; musimy dopilnować, żeby grono państw członkowskich o dwuznacznym stosunku do rządów prawa nie powiększało się" - mówił, podkreślając jednocześnie, że dotyczy to także ewentualnych nowych członków UE.

Nawiązując do kwestii ewentualnego rozszerzenia Wspólnoty, Serafin stwierdził, że przyjęcie w ciągu kilku następnych lat choćby jednego nowego członka byłoby ważnym sygnałem dla wiarygodności całej polityki rozszerzania UE. W tym kontekście wskazał na Czarnogórę, która wyrażała chęć stanie się członkiem Unii w 2028 roku.

"Nie wiem czy to realne, ale uważam, że z punktu widzenia wiarygodności polityki rozszerzenia, akcesja choćby jednego kraju byłaby użyteczna, ale miejmy świadomość - proces rozszerzenia musi być oparty o realne postępy w przygotowaniu do członkostwa, także jeśli chodzi o rządy prawa" - zaznaczył.

Czytaj także: Zagraniczne wakacje wiceministra na koszt podatników

Pytania 

Serafin był pytany m.in. o informacje, wedle których jako komisarz miałby zająć się kwestiami budżetu UE. Zaznaczył, że decyzja, który komisarz otrzyma jaki obszar odpowiedzialności należy do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, ale jak mówił, polityka budżetowa będzie w ciągu najbliższych pięciu lat niezwykle istotna. Kandydat na komisarza stwierdził, że ma kompetencje, by zajmować się tym obszarem.

W tym kontekście Serafin był również pytany o europejskie inwestycje w obronność i przemysł zbrojeniowy. Odpowiedział, że obecny budżet unijny powinien ewoluować, tak, by "w większym stopniu niż dotychczas odpowiadał na potrzeby inwestycji" w przemysł obronny. "Nie stać nas na to jako Europejczyków, by czekać do 2028 roku, do nowych ram finansowych i dopiero wtedy podejmować działania, powinniśmy podjąć działania jak najszybciej" - oświadczył.

Kim jest Piotr Serafin? 

Piotr Serafin latach 1999-2010 r. pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, od 2012 do 2014 r., piastował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ, w latach 2014-2019, gdy Donald Tusk przewodniczył Radzie Europejskiej, był szefem jego gabinetu. W grudniu ub.r. Serafin objął obowiązki stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Ponieważ prezydent Duda do dziś nie zatwierdził jego kandydatury na tę funkcję, formalnie pozostaje osobą "pełniącą obowiązki" na tym stanowisku.

Przyszły komisarz UE ds. budżetu będzie odpowiadał za przygotowanie projektu siedmioletniej perspektywy finansowanej UE na lata 2028-34. 


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Piotr Serafin unijnym komisarzem. Są nowe informacje

Piotr Serafin uzyskał w czwartek pozytywną opinię sejmowej komisji ds. UE jako polski kandydat na komisarza w Komisji Europejskiej w kadencji 2024–2029. – Kluczowe w polityce europejskiej najbliższych lat jest bezpieczeństwo, konkurencyjna gospodarka i relacje transatlantyckie – podkreślił Serafin.
Piotr Serafin Piotr Serafin unijnym komisarzem. Są nowe informacje
Piotr Serafin / PAP/Albert Zawada

Kandydaturę Serafina, obecnie pełniącego obowiązki polskiego przedstawiciela przy UE, zgłosił premier Donald Tusk, uzyskała ona już także wymaganą przepisami akceptację prezydenta Andrzeja Dudy.

Kandydatura 

Za pozytywną opinią dla kandydatury Serafina głosowało 20 posłów komisji ds Unii Europejskiej, 12 było przeciw. Wcześniej podczas dyskusji reprezentujący rząd minister ds UE Adam Szłapka podkreślał, że Serafin to jeden z najbardziej doświadczonych w pracy w strukturach UE polskich dyplomatów, który cieszy się w Brukseli dużym autorytetem. Ponadto, powiedział Szłapka, Serafin to polityk zdolny do wypracowywania kompromisu w trudnych sprawach, a jednocześnie walczący o interesy swojego kraju.

 Czytaj także: Europejska integracja czy niemiecka dominacja? Jak Polska podporządkowuje się Berlinowi

Serafin zabrał głos 

Zabierając głos podczas posiedzenia komisji Serafin przypomniał, że to, za jaki obszar będzie odpowiadał, jeżeli zostanie członkiem KE, nie zostało jeszcze ustalone; dlatego też przedstawił najważniejsze ogólne aspekty, które według niego będą kluczowe dla polityki europejskiej w najbliższych latach. Serafin przypomniał, że poza zajmowaniem się swoim obszarem odpowiedzialności każdy komisarz jest członkiem kolegium, które wspólnie uczestniczy w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Wymienił 6 kluczowych aspektów polityki europejskiej. Po pierwsze, podkreślił, kluczowa jest kwestia bezpieczeństwa uwarunkowanego dalszym przebiegiem wojny na Ukrainie. Zwycięstwo Rosji, jak ocenił Serafin, miałoby katastrofalny wpływ na bezpieczeństwo całej UE, dlatego nieustanne polityczne, finansowe i sprzętowe wspieranie Ukrainy musi być priorytetem działań europejskiej administracji.

Po drugie - powiedział Serafin - kluczowe jest, by UE "zadbała o swoje własne bezpieczeństwo". Zwracał uwagę, że podczas gdy np. Chiny zwiększyły swoje wydatki na obronność o 600 proc. a Rosja o 300 proc., wzrost wydatków państw europejskich w tym obszarze wyniósł ok. 20 proc. "Nie możemy sobie pozwolić na bezczynność" - podkreślił dodając, że konieczne jest współdziałanie państw europejskich w tym obszarze.

Trzecim kluczowym aspektem wskazanym przez Serafina jest "łagodzenie napięć w relacjach transatlantyckich" i budowanie jak najlepszych relacji z innymi krajami "wolnego świata"; w tym kontekście zwrócił uwagę zwłaszcza na Wielką Brytanię. "W obliczu wzbierającej fali autokracji musimy trzymamy się razem" - stwierdził.

Serafin zwrócił też uwagę na konieczność skutecznego przeciwdziałania "instrumentalizacji migracji" i współpracy w tym obszarze z państwami pozaeuropejskimi. Jak mówił, kluczowe jest zapobieganie wykorzystywaniu migracji do manipulowania Europejczykami za pomocą strachu i działalności przemytników ludzi.

Piąty i szósty z kluczowych aspektów polityki unijnej to według Serafina kwestie gospodarcze - kwestia europejskiego przemysłu i jego konkurencyjności oraz reagowania na zmiany klimatyczne. "Dobrobyt Europy zależy od utrzymania konkurencyjnego przemysłu oraz zdolności do innowacji i postępu technologicznego" - powiedział. Dodał, że Unia nie może tolerować nieuczciwych praktyk handlowych. "Wolny handel tak, ale tylko przy zachowaniu równych warunków konkurencji" - dodał.

Odnosząc się do kwestii polityki klimatycznej, Serafin stwierdził, że zanim Unia zdecyduje się na jakiekolwiek nowe rozwiązania musi ocenić, jakie konsekwencje ma i będzie miało wprowadzanie dotychczas uzgodnionych rozwiązań i rozważyć, jak zminimalizować koszty ich wprowadzenia. Zaznaczył, że przyjęte w poprzedniej kadencji KE i Parlamentu Europejskiego rozwiązania są już obecnie częścią obowiązującego prawa europejskiego.

Serafin zwrócił też uwagę na kwestie praworządności państw unijnych. "Unia może kwitnąć tylko jako wspólnota demokratycznych krajów respektujących rządy prawa; musimy dopilnować, żeby grono państw członkowskich o dwuznacznym stosunku do rządów prawa nie powiększało się" - mówił, podkreślając jednocześnie, że dotyczy to także ewentualnych nowych członków UE.

Nawiązując do kwestii ewentualnego rozszerzenia Wspólnoty, Serafin stwierdził, że przyjęcie w ciągu kilku następnych lat choćby jednego nowego członka byłoby ważnym sygnałem dla wiarygodności całej polityki rozszerzania UE. W tym kontekście wskazał na Czarnogórę, która wyrażała chęć stanie się członkiem Unii w 2028 roku.

"Nie wiem czy to realne, ale uważam, że z punktu widzenia wiarygodności polityki rozszerzenia, akcesja choćby jednego kraju byłaby użyteczna, ale miejmy świadomość - proces rozszerzenia musi być oparty o realne postępy w przygotowaniu do członkostwa, także jeśli chodzi o rządy prawa" - zaznaczył.

Czytaj także: Zagraniczne wakacje wiceministra na koszt podatników

Pytania 

Serafin był pytany m.in. o informacje, wedle których jako komisarz miałby zająć się kwestiami budżetu UE. Zaznaczył, że decyzja, który komisarz otrzyma jaki obszar odpowiedzialności należy do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, ale jak mówił, polityka budżetowa będzie w ciągu najbliższych pięciu lat niezwykle istotna. Kandydat na komisarza stwierdził, że ma kompetencje, by zajmować się tym obszarem.

W tym kontekście Serafin był również pytany o europejskie inwestycje w obronność i przemysł zbrojeniowy. Odpowiedział, że obecny budżet unijny powinien ewoluować, tak, by "w większym stopniu niż dotychczas odpowiadał na potrzeby inwestycji" w przemysł obronny. "Nie stać nas na to jako Europejczyków, by czekać do 2028 roku, do nowych ram finansowych i dopiero wtedy podejmować działania, powinniśmy podjąć działania jak najszybciej" - oświadczył.

Kim jest Piotr Serafin? 

Piotr Serafin latach 1999-2010 r. pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, od 2012 do 2014 r., piastował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ, w latach 2014-2019, gdy Donald Tusk przewodniczył Radzie Europejskiej, był szefem jego gabinetu. W grudniu ub.r. Serafin objął obowiązki stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Ponieważ prezydent Duda do dziś nie zatwierdził jego kandydatury na tę funkcję, formalnie pozostaje osobą "pełniącą obowiązki" na tym stanowisku.

Przyszły komisarz UE ds. budżetu będzie odpowiadał za przygotowanie projektu siedmioletniej perspektywy finansowanej UE na lata 2028-34. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe