Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli do KL Auschwitz pierwszy transport Polaków, który zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego. Został stworzony w celu eksterminacji narodu polskiego.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady / Komitet 14 czerwca

14 czerwca 1940 roku pociąg zatrzymał się na dużej stacji - więźniowie zobaczyli Oświęcim. Wzdłuż toru kolejowego zostali otoczeni kordonem SS. Po przyjęciu raportu kierownik obozu Karl Fritzsch wygłosił do nich przemówienie, które tak cytował Kazimierz Albin, jeden z więźniów pierwszego transportu:

„Tu jest Konzentrationslager Auschwitz. Tłumaczył Baltaziński. Jako element wrogi narodowi niemieckiemu będziecie internowani do końca wojny. Wszelkie przejawy buntu lub niesubordynacji będę tłumił w sposób bezwzględny. Za opór władzy, usiłowanie ucieczki - kara śmierci. Zdrowi i młodzi mają prawo żyć tu nie dłużej niż trzy miesiące. Wyjście stąd prowadzi tylko przez komin krematorium”

W taki oto sposób Polacy zostali przywitani przez niemiecki aparat władzy. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. W pierwszym okresie funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Polacy stanowili najliczniejszą grupę więźniów.

 

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jak co roku wyruszamy do Oświęcimia. Kierujemy się w stronę Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie ma miejsce główna uroczystość pod blokiem 11. Przejeżdżamy przez ulice miast począwszy od Nowego Targu, Rabki-Zdrój, Jordanowa, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej, Wadowic aż po Oświęcim. Narodowy Dzień Pamięci…? Ile polskich flag powiewało na ulicach tych miast w tym dniu z okazji 84 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz…

Dojeżdżamy do Muzeum Auschwitz-Birkenau. No cóż, zapomniałem Wam powiedzieć – żeby móc uczestniczyć w obchodach, trzeba najpierw zgłosić się do szanownej instytucji o imienne wydanie kart wstępu.

 

Narodowy Dzień Pamięci…? Pamiętaj - karty wstępu…

Dojeżdżamy do wartowni. Jak co roku nie może zabraknąć ułożonej przez Komitet 14 czerwca biało-czerwonej kotwicy z 84 zniczy. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Rafałowi Sikorze z Nowego Targu, który specjalnie dla Nas na tą uroczystość wyprodukował biało-czerwone znicze. Panie Rafale – jesteśmy wdzięczni! Znicze zostawiamy w wartowni. By wejść do środka na główną uroczystość czeka nas jeszcze przeprawa z ochroną. Czujemy się jak na lotnisku w Balicach. Wyciągamy wszystko z kieszeni, sprawdzają damskie torebki. Kolega inwalida bez stopy ściąga buta, by przekonać ochronę, że nic w nim nie przetrzymuje. Dobrze, że nie ma dużego rozmiaru obuwia – kontrola mogłaby trwać dłużej.

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Skontrolowani jesteśmy odprowadzeni przez ochronę muzeum na samo miejsce. Znajdujemy się przed blokiem 11 i czekamy na rozpoczęcie uroczystości.

Właśnie się zaczyna. Ludzie zaczynają się schodzić. Widzimy młodzież niosącą biało-czerwoną flagę. Idą jacyś delegaci. Widzę też kilku księży i młodzież szkolną ubraną w stroje góralskie po przeciwnej stronie ze sztandarami. Piękny widok… Naprzeciwko nas kilkunastu zasiadających ocalałych więźniów http://m.in. przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 Czerwca 1940 r. Pani dr Barbara Wojnarowska-Gautier.

Już jest! Rozpoczynamy uroczystość od hymnu polskiego. Zaczyna się pierwsza zwrotka. Słychać melodię, uczestnicy zaczynają śpiewać. Kończy się jedna zwrotka – cisza… Prowadzący uroczystość chcą przejść spokojnie do kolejnego etapu „upamiętnienia”. Na to oburzają się zgromadzeni i dośpiewują kolejne trzy zwrotki wraz z młodzieżą trzymającą biało-czerwoną flagę.

Na odśpiewanie hymnu jak widać nie mamy czasu. Na modlitwę również. A może w tym miejscu nie wypada? Przecież msza święta także nie jest już odprawiana od jakiegoś czasu...

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Prezydent, Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posłowie – nieobecni.

Narodowy Dzień Pamięci…

Delegaci, instytucje, stowarzyszenia, młodzież - składają wieńce i kwiaty. Zapalamy 84 biało-czerwone znicze przed Ścianą Śmierci. Chwila zadumy…

Jak mawiał pierwszy zarejestrowany więzień pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz Stanisław Ryniak: "Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić."

Tego typu obiekty należy zachować i konserwować. To obowiązek każdej powołanej do tego instytucji. Mało tego, nie tylko ocalałe obiekty mają dawać świadectwo prawdzie. Instytucje do tego powołane, Posłowie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Premier, Prezydent – głowa państwa… Ci wszyscy, których wybieraliśmy do tego, by godnie reprezentowali nasze interesy, by troszczyli się o pamięć naszych przodków, pamięć Polaków - pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania, rodzących się od lat przeinaczeń, manipulacji oraz kłamstw szerzących się na zachodzie pod adresem Polaków...wydawałoby się, że obecność naszych władz państwowych na czele z głową państwa powinna być obowiązkowa, w tak świętym miejscu w którym za miłość do Ojczyzny wielu Polaków ginęło z okrzykiem na ustach "niech żyje Polska!"

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania i obojętności, na wysokości zadania w Muzeum Auschwitz-Birkenau staje szkolna młodzież idąca oddać hołd pod Ścianę Straceń ze sztandarami i powiewającymi biało-czerwonymi flagami.

Dać świadectwo prawdzie – Narodowy Dzień Pamięci…


 

POLECANE
Prezydent częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza z ostatniej chwili
Prezydent częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza

Prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza ws. naruszenia nietykalności aktywistki – poinformowała rzecznik Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Tony martwych ślimaków z ostatniej chwili
Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Tony martwych ślimaków"

Tysiące martwych ślimaków zalegają na brzegach Odry w Szczecinie. To skutek przyduchy, czyli znacznego zmniejszenia ilości tlenu w wodzie. - Trzeba zacząć dbać o Odrę. - Gdzie są aktywiści z organizacji ekologicznych? - pyta dziennikarz Tomasz Duklanowski.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Padło pytanie o atak na Moskwę z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Padło pytanie o atak na Moskwę

Prezydent USA Donald Trump zapytał w rozmowie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, czy byłby w stanie zaatakować Moskwę, gdyby Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie broń dalekiego zasięgu – podał we wtorek dziennik "Financial Times".

Komunikat warszawskiego zoo. Radosna nowina z ostatniej chwili
Komunikat warszawskiego zoo. Radosna nowina

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata, pudu południowego, która urodziła się w tym roku w warszawskim zoo, ma już imię – Rosa. Wybrali je dla niej internauci.

Polski handel na minusie. Raport GUS pokazuje wysokość deficytu z ostatniej chwili
Polski handel na minusie. Raport GUS pokazuje wysokość deficytu

W okresie od stycznia do maja tego roku deficyt handlowy Polski wyniósł 13 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku eksport spadł o 0,9 proc., a import zwiększył się o 4 proc., w tym o 15,7 proc. z Chin – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ks. Guy Pages: Europa jest na wojnie religijnej tylko u nas
Ks. Guy Pages: Europa jest na wojnie religijnej

– Nasz Bóg nie wysłał żadnego Mahometa, by cokolwiek mówił, i nie dał żadnego Koranu. Bóg islamu i Koranu nie ma nic wspólnego z naszą Trójcą Świętą. Dlatego mówię, by chrześcijanie nie mówili „Bóg” w odniesieniu do islamu, lecz używali słowa „Allah” – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem francuski znawca islamu ks. Guy Pages, autor książki „Islam pod lupą”.

Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię. Kapsuła wylądowała na Pacyfiku z ostatniej chwili
Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię. Kapsuła wylądowała na Pacyfiku

Kapsuła Dragon z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała na wodach Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii około godz. 11:30 czasu polskiego.

Konfiskata samochodów i sąd deportacyjny. Konfederacja zapowiada z ostatniej chwili
Konfiskata samochodów i sąd deportacyjny. Konfederacja zapowiada

Konfederacja zapowiada projekt ustawy o konfiskacie pojazdów używanych do przewozu migrantów, a także o powołaniu sądu deportacyjnego – poinformował we wtorek poseł Przemysław Wipler.

Gwiazda TVN straci program? Podano wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Gwiazda TVN straci program? Podano wyniki oglądalności

Oglądalność "Kropki nad i" w sezonie 2024/2025 spadła aż o 213 tys. widzów – informuje portal Wirtualne Media.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

REKLAMA

Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli do KL Auschwitz pierwszy transport Polaków, który zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego. Został stworzony w celu eksterminacji narodu polskiego.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady / Komitet 14 czerwca

14 czerwca 1940 roku pociąg zatrzymał się na dużej stacji - więźniowie zobaczyli Oświęcim. Wzdłuż toru kolejowego zostali otoczeni kordonem SS. Po przyjęciu raportu kierownik obozu Karl Fritzsch wygłosił do nich przemówienie, które tak cytował Kazimierz Albin, jeden z więźniów pierwszego transportu:

„Tu jest Konzentrationslager Auschwitz. Tłumaczył Baltaziński. Jako element wrogi narodowi niemieckiemu będziecie internowani do końca wojny. Wszelkie przejawy buntu lub niesubordynacji będę tłumił w sposób bezwzględny. Za opór władzy, usiłowanie ucieczki - kara śmierci. Zdrowi i młodzi mają prawo żyć tu nie dłużej niż trzy miesiące. Wyjście stąd prowadzi tylko przez komin krematorium”

W taki oto sposób Polacy zostali przywitani przez niemiecki aparat władzy. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. W pierwszym okresie funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Polacy stanowili najliczniejszą grupę więźniów.

 

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jak co roku wyruszamy do Oświęcimia. Kierujemy się w stronę Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie ma miejsce główna uroczystość pod blokiem 11. Przejeżdżamy przez ulice miast począwszy od Nowego Targu, Rabki-Zdrój, Jordanowa, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej, Wadowic aż po Oświęcim. Narodowy Dzień Pamięci…? Ile polskich flag powiewało na ulicach tych miast w tym dniu z okazji 84 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz…

Dojeżdżamy do Muzeum Auschwitz-Birkenau. No cóż, zapomniałem Wam powiedzieć – żeby móc uczestniczyć w obchodach, trzeba najpierw zgłosić się do szanownej instytucji o imienne wydanie kart wstępu.

 

Narodowy Dzień Pamięci…? Pamiętaj - karty wstępu…

Dojeżdżamy do wartowni. Jak co roku nie może zabraknąć ułożonej przez Komitet 14 czerwca biało-czerwonej kotwicy z 84 zniczy. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Rafałowi Sikorze z Nowego Targu, który specjalnie dla Nas na tą uroczystość wyprodukował biało-czerwone znicze. Panie Rafale – jesteśmy wdzięczni! Znicze zostawiamy w wartowni. By wejść do środka na główną uroczystość czeka nas jeszcze przeprawa z ochroną. Czujemy się jak na lotnisku w Balicach. Wyciągamy wszystko z kieszeni, sprawdzają damskie torebki. Kolega inwalida bez stopy ściąga buta, by przekonać ochronę, że nic w nim nie przetrzymuje. Dobrze, że nie ma dużego rozmiaru obuwia – kontrola mogłaby trwać dłużej.

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Skontrolowani jesteśmy odprowadzeni przez ochronę muzeum na samo miejsce. Znajdujemy się przed blokiem 11 i czekamy na rozpoczęcie uroczystości.

Właśnie się zaczyna. Ludzie zaczynają się schodzić. Widzimy młodzież niosącą biało-czerwoną flagę. Idą jacyś delegaci. Widzę też kilku księży i młodzież szkolną ubraną w stroje góralskie po przeciwnej stronie ze sztandarami. Piękny widok… Naprzeciwko nas kilkunastu zasiadających ocalałych więźniów http://m.in. przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 Czerwca 1940 r. Pani dr Barbara Wojnarowska-Gautier.

Już jest! Rozpoczynamy uroczystość od hymnu polskiego. Zaczyna się pierwsza zwrotka. Słychać melodię, uczestnicy zaczynają śpiewać. Kończy się jedna zwrotka – cisza… Prowadzący uroczystość chcą przejść spokojnie do kolejnego etapu „upamiętnienia”. Na to oburzają się zgromadzeni i dośpiewują kolejne trzy zwrotki wraz z młodzieżą trzymającą biało-czerwoną flagę.

Na odśpiewanie hymnu jak widać nie mamy czasu. Na modlitwę również. A może w tym miejscu nie wypada? Przecież msza święta także nie jest już odprawiana od jakiegoś czasu...

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Prezydent, Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posłowie – nieobecni.

Narodowy Dzień Pamięci…

Delegaci, instytucje, stowarzyszenia, młodzież - składają wieńce i kwiaty. Zapalamy 84 biało-czerwone znicze przed Ścianą Śmierci. Chwila zadumy…

Jak mawiał pierwszy zarejestrowany więzień pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz Stanisław Ryniak: "Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić."

Tego typu obiekty należy zachować i konserwować. To obowiązek każdej powołanej do tego instytucji. Mało tego, nie tylko ocalałe obiekty mają dawać świadectwo prawdzie. Instytucje do tego powołane, Posłowie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Premier, Prezydent – głowa państwa… Ci wszyscy, których wybieraliśmy do tego, by godnie reprezentowali nasze interesy, by troszczyli się o pamięć naszych przodków, pamięć Polaków - pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania, rodzących się od lat przeinaczeń, manipulacji oraz kłamstw szerzących się na zachodzie pod adresem Polaków...wydawałoby się, że obecność naszych władz państwowych na czele z głową państwa powinna być obowiązkowa, w tak świętym miejscu w którym za miłość do Ojczyzny wielu Polaków ginęło z okrzykiem na ustach "niech żyje Polska!"

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania i obojętności, na wysokości zadania w Muzeum Auschwitz-Birkenau staje szkolna młodzież idąca oddać hołd pod Ścianę Straceń ze sztandarami i powiewającymi biało-czerwonymi flagami.

Dać świadectwo prawdzie – Narodowy Dzień Pamięci…



 

Polecane
Emerytury
Stażowe