Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko, są wciąż aktualne – napisali członkowie Rady KEP ds. Społecznych w stanowisku w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”. Przypomnieli, że kapłan ten uczył, jak oddalać z serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych.
ks. Jerzy Popiełuszko Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki
ks. Jerzy Popiełuszko / Wikipedia - domena publiczna

„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko może być dobrym patronem dla współczesnego człowieka, a zwłaszcza dla ludzi młodych, narażonych na zgubne oddziaływanie ideologii promujących źle rozumianą wolność i proponujących życie bez wartości, religii, krzyży w miejscach pracy, bez Boga” – czytamy w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych „Zło dobrem zwyciężaj” w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w roku obchodów 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

Czytaj także: Absolutny skandal. Obrońcy polskiej granicy w kajdankach

„W tej sprawie nie uznawał kompromisu”

Zdaniem autorów zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko jako duszpasterz pielęgniarek i lekarzy, hutników i robotników oraz studentów, są wciąż aktualne.

Zaznaczyli, że ks. Popiełuszko „wykazywał szczerą troskę o matki spodziewające się dziecka i o życie od chwili poczęcia; usilnie upominał się o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych”.

Przypomnieli słowa, które ks. Jerzy wypowiedział podczas jednego z kazań: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki. Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”.

„W tych sprawach był jednoznaczny. Nie uznawał kompromisu” – ocenili.

Czytaj również: [wywiad] Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: Każdego roku mamy coraz więcej chrześcijan na całym świecie

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść”

Podkreślili, że podczas mszy św. za ojczyznę, które sprawował w Warszawie w ostatnie niedziele miesiąca, od lutego 1982 r. do września 1984 r., ks. Popiełuszko upominał się o uczciwość i prawdę w życiu społecznym i publicznym.

Przypomnieli, jak w jednej z homilii bł. ks. Popiełuszko stwierdził, że „chrześcijaninowi nie może wystarczyć jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia; on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości”.

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych, jak zło dobrem zwyciężać” – zaznaczyli autorzy.

Ich zdaniem dla ks. Popiełuszki „miłość do ojczyzny była naturalną konsekwencją wiary”.

„W kazaniach powtarzał za Janem Pawłem II, że «Ojczyzna jest matką i miłość do niej wypływa z czwartego przykazania Dekalogu». Warto o tym pamiętać, gdy dziś dochodzi do prób eliminowania z życia publicznego idei umiłowania Ojczyzny, patriotyzmu, wartości narodowych” – napisali.

Uczył wewnętrznej wolności

Przypomnieli słowa ks. Jerzego wypowiedziane podczas ostatniej przed męczeńską śmiercią mszy św., którą odprawił w Bydgoszczy 19 października 1984 r.: „Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od rządzy odwetu i przemocy”.

„Uczył wewnętrznej wolności, jaką można osiągnąć w najtrudniejszych warunkach życia. Uczył chrześcijańskiej postawy w walce z wszelkimi patologiami (...). Sam realizował zasadę, którą wyrażał następująco: «Walczę z przejawami zła, a nie z człowiekiem czyniącym zło»” – podkreślili autorzy stanowiska.

Przypomnieli, że po przyjęciu święceń kapłańskich pilnował, „żeby się nie skleszyć, czyli nie stać się księdzem zamkniętym na plebanii i będącym z daleka od ludzi”.

„Był oddanym kapłanem, kochającym ludzi. Potrafił być księdzem dla wszystkich, także dla pogubionych, wątpiących, dalekich od wiary. Podtrzymywał ich na duchu, pomagał materialnie (zwłaszcza w stanie wojennym), wskazywał nadzieję” – zaznaczyli.

Duszpasterz Solidarności i ludzi pracy

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu błogosławionego. (PAP)


 

POLECANE
Pilny komunikat IMGW dla mieszkańców dwóch województw z ostatniej chwili
Pilny komunikat IMGW dla mieszkańców dwóch województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem, któremu mogą towarzyszyć burze dla woj. pomorskiego i wschodniej części woj. zachodniopomorskiego. Instytut przestrzega także przed wzrostami stanów wód w kilku regionach kraju.

z ostatniej chwili
Odkryj telesalon.pl – sklep z oryginalnymi akcesoriami do urządzeń mobilnych

Nie da się ukryć, że urządzenia mobilne na czele ze smartfonami, są nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka. Dlatego warto mieć na swojej internetowej mapie przydatnych adresów sklep, który specjalizuje się w sprzedaży oryginalnych akcesoriów i części zamiennych do urządzeń mobilnych. Takim miejscem jest telesalon.pl!

Tusk w rozmowie z Scholzem odpuścił kwestie reparacji? Zdecydowana reakcja prezydenta polityka
Tusk w rozmowie z Scholzem odpuścił kwestie reparacji? Zdecydowana reakcja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że nie podziela stanowiska premiera Donalda Tuska, że kiedykolwiek polskie władze zrzekły się w sposób skuteczny prawa do roszczeń i zadośćuczynienia za straty wojenne. Podkreślił, że Polska od dawna czeka na godne upamiętnienie ofiar II wojny światowej w Berlinie.

Dramat znanej polskiej aktorki z ostatniej chwili
Dramat znanej polskiej aktorki

Znana polska aktorka opublikowała smutny komunikat. W komentarzach pojawiły się liczne kondolencje.

„Scholz wytarł Tuskiem podłogę”. Gorące komentarze po polsko-niemieckich konsultacjach z ostatniej chwili
„Scholz wytarł Tuskiem podłogę”. Gorące komentarze po polsko-niemieckich konsultacjach

We wtorek w KPRM odbyły się konsultacje międzyrządowe Polski i Niemiec. Sprawy dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa, współpracy polsko-niemieckiej czy reparacji za II wojnę światową. Mimo zapowiedzi premiera rezultaty tych rozmów są dla Polski mizerne. W sieci zawrzało

Zamiast reparacji Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie? Scholz złożył propozycję z ostatniej chwili
Zamiast reparacji Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie? Scholz złożył propozycję

– Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji; w Berlinie powstanie miejsce upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej – powiedział we wtorek kanclerz Niemiec Olaf Scholz na konferencji po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

„Rekonstrukcja mokradeł”. Tusk chwali się „konkretami” po konsultacjach z Scholzem z ostatniej chwili
„Rekonstrukcja mokradeł”. Tusk chwali się „konkretami” po konsultacjach z Scholzem

We wtorek w KPRM odbyły się konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami. Donald Tusk zapewniał, że uzyskał „konkret”. – Będziemy wspólnie działali – zapewnił szef rządu, jako przkład podając kwestię naszej wschodniej granicy.

Minister nie pozostawia złudzeń w kwestii drugiej waloryzacji emerytur Wiadomości
Minister nie pozostawia złudzeń w kwestii drugiej waloryzacji emerytur

Minister Marzena Okła-Drewnowicz potwierdziła, że w tym roku nie będzie drugiej waloryzacji emerytur.

Wiadomości
Dlaczego akurat w Polsce wydarzyło się tyle cudów? Jest jeden konkretny powód – o nim pisze w nowej książce „Cuda polskie” Czesław Ryszka

Wiara głęboko zakorzeniona w sercach Polaków, mająca wyraźny wymiar patriotyczny, od zawsze spajała Kościół, naród i państwo. Kult Matki Bożej Królowej Polski oraz polskich świętych i błogosławionych splatał się z historią naszego narodu. Cudowne znaki z nieba oraz interwencje Chrystusa, Maryi i świętych patronów kształtowały i nadal kształtują naszą historię, co potwierdzają liczne fakty historyczne oraz cuda uznane przez Kościół.

Szokujące doniesienia o warunkach przetrzymywania ks. Olszewskiego. Jest reakcja Suwerennej Polski gorące
Szokujące doniesienia o warunkach przetrzymywania ks. Olszewskiego. Jest reakcja Suwerennej Polski

Składamy zawiadomienie do prokuratury ws. okoliczności zatrzymania i przetrzymywania ks. Michała Olszewskiego. Zamierzamy też spotkać się z prokuratorem generalnym lub wiceminister sprawiedliwości, by poznać okoliczności tej sprawy – zapowiedział poseł Suwerennej Polski Michał Wójcik.

REKLAMA

Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko, są wciąż aktualne – napisali członkowie Rady KEP ds. Społecznych w stanowisku w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”. Przypomnieli, że kapłan ten uczył, jak oddalać z serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych.
ks. Jerzy Popiełuszko Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki
ks. Jerzy Popiełuszko / Wikipedia - domena publiczna

„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko może być dobrym patronem dla współczesnego człowieka, a zwłaszcza dla ludzi młodych, narażonych na zgubne oddziaływanie ideologii promujących źle rozumianą wolność i proponujących życie bez wartości, religii, krzyży w miejscach pracy, bez Boga” – czytamy w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych „Zło dobrem zwyciężaj” w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w roku obchodów 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

Czytaj także: Absolutny skandal. Obrońcy polskiej granicy w kajdankach

„W tej sprawie nie uznawał kompromisu”

Zdaniem autorów zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko jako duszpasterz pielęgniarek i lekarzy, hutników i robotników oraz studentów, są wciąż aktualne.

Zaznaczyli, że ks. Popiełuszko „wykazywał szczerą troskę o matki spodziewające się dziecka i o życie od chwili poczęcia; usilnie upominał się o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych”.

Przypomnieli słowa, które ks. Jerzy wypowiedział podczas jednego z kazań: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki. Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”.

„W tych sprawach był jednoznaczny. Nie uznawał kompromisu” – ocenili.

Czytaj również: [wywiad] Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: Każdego roku mamy coraz więcej chrześcijan na całym świecie

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść”

Podkreślili, że podczas mszy św. za ojczyznę, które sprawował w Warszawie w ostatnie niedziele miesiąca, od lutego 1982 r. do września 1984 r., ks. Popiełuszko upominał się o uczciwość i prawdę w życiu społecznym i publicznym.

Przypomnieli, jak w jednej z homilii bł. ks. Popiełuszko stwierdził, że „chrześcijaninowi nie może wystarczyć jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia; on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości”.

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych, jak zło dobrem zwyciężać” – zaznaczyli autorzy.

Ich zdaniem dla ks. Popiełuszki „miłość do ojczyzny była naturalną konsekwencją wiary”.

„W kazaniach powtarzał za Janem Pawłem II, że «Ojczyzna jest matką i miłość do niej wypływa z czwartego przykazania Dekalogu». Warto o tym pamiętać, gdy dziś dochodzi do prób eliminowania z życia publicznego idei umiłowania Ojczyzny, patriotyzmu, wartości narodowych” – napisali.

Uczył wewnętrznej wolności

Przypomnieli słowa ks. Jerzego wypowiedziane podczas ostatniej przed męczeńską śmiercią mszy św., którą odprawił w Bydgoszczy 19 października 1984 r.: „Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od rządzy odwetu i przemocy”.

„Uczył wewnętrznej wolności, jaką można osiągnąć w najtrudniejszych warunkach życia. Uczył chrześcijańskiej postawy w walce z wszelkimi patologiami (...). Sam realizował zasadę, którą wyrażał następująco: «Walczę z przejawami zła, a nie z człowiekiem czyniącym zło»” – podkreślili autorzy stanowiska.

Przypomnieli, że po przyjęciu święceń kapłańskich pilnował, „żeby się nie skleszyć, czyli nie stać się księdzem zamkniętym na plebanii i będącym z daleka od ludzi”.

„Był oddanym kapłanem, kochającym ludzi. Potrafił być księdzem dla wszystkich, także dla pogubionych, wątpiących, dalekich od wiary. Podtrzymywał ich na duchu, pomagał materialnie (zwłaszcza w stanie wojennym), wskazywał nadzieję” – zaznaczyli.

Duszpasterz Solidarności i ludzi pracy

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu błogosławionego. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe