Znany amerykański reżyser z polskim obywatelstwem. „Pragnieniem rodziców było, żeby został Polakiem”

Jak podało „Wprost”, Aronofsky stał się polskim obywatelem miesiąc temu.
Pomogli polscy przodkowie
Oficjalny czas oczekiwania trwa zwykle 4–5 lat. Jednak w przypadku Aronofsky'ego pomogli jego polscy przodkowie. Babka Darrena była Polką. Wyemigrowała z częścią rodziny do Stanów Zjednoczonych.
„Pragnieniem rodziców Aronofsky'ego było, żeby kiedyś został Polakiem”
– mówi w rozmowie z „Wprost” mec. Marcin Mamiński, który pomagał amerykańskiemu reżyserowi w uzyskiwaniu polskiego obywatelstwa.
Polskie obywatelstwo uzyskała również siostra Darrena, Patti, absolwentka szkoły baletowej.
CZYTAJ TAKŻE: Pałac Buckingham. Przyjaciel rodziny przekazał pilne informacje
Kim jest Darren Aronofsky
Urodził się 12 lutego 1969 w Nowym Jorku. Jego rodzice: Abraham i Charlotte Aronofsky byli nauczycielami. Wychowywali syna w tradycji żydowskiej, chociaż sam przyznał w jednym z wywiadów, że do synagogi chodzili dość rzadko. Rodzice często zabierali za to dzieci na Broadway.
Jako 18-latek zaczął studia na Harvardzie na kierunkach film i antropologia. To właśnie tam poznał środowisko artystyczne, które wciągnęło go w branżę. Jego pełnometrażowym debiutem było „Pi” z premierą w 1998 roku. W 2000 roku ukazał się jego „Requiem dla snu”. 6 lat później „Źródło” z Hugh Jackmanem i Rachel Weisz w rolach głównych.
Zdobywca Oscara
Najwięcej nominacji do Oscara przyniósł mu „Czarny łabędź”. Jedyną statuetkę ostatecznie zgarnęła Natalie Portman w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.
Dwa Oscary przyniosła mu również jego ostatnia produkcja. Dramat „Wieloryb” opowiadający historię zmagającego się ze skrajną otyłością ojca, który chce odbudować swoje relacje z córką. Oscara za pierwszoplanową rolę męską otrzymał Brendan Fraser. Druga statuetka przypadła filmowi w kategorii najlepsza charakteryzacja.
CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki polityk zaatakowany nożem. „Jesteśmy zszokowani i przerażeni”
Darren Afronsky w 2011 roku