Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Straż Graniczna opublikowała nowy raport.
29–30.05 na granicy z Białorusią odnotowano ponad 310 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 4 osoby. Funkcjonariusze udzielili pomocy 4 cudzoziemcom. W kierunku polskich patroli rzucano konarami i kamieniami.
– poinformowała w piątek na platformie X.
Dwóch żołnierzy rannych, przewieziono ich do szpitala
„Agresywni cudzoziemcy znajdujący się za techniczna barierą kilkukrotnie zaatakowali polskie służby. W wyniku agresywnych zachowań poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala” – podał w komunikacie starszy chorąży Michał Bura z Podlaskiego Oddziału SG.
W odpowiedzi Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzeczyło na swoim profilu na platformie X, jakoby dziś doszło do zranienia polskich żołnierzy.
Informujemy, że dziś żaden z żołnierzy #WojskoPolskie🇵🇱 pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej nie został ranny.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 31, 2024
Informacje pojawiające się w mediach o tym, że dziś zaatakowani i poszkodowani zostali polscy żołnierze pełniący służbę na granicy, są nieprawdziwe.
CZYTAJ TAKŻE: Polacy wypowiedzieli się ws. krzyża [SONDAŻ]
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku maja było ponad 6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w kwietniu – ponad 5,3 tys. prób.
Zapora elektroniczna
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
CZYTAJ TAKŻE: Solidarność mówi „nie” Zielonemu Ładowi: czas oddać głos ludziom