Konferencja „Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii – nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy?” na 105-lecie PIP

Z okazji obchodów jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy 24 maja 2024 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach zorganizowana została ogólnopolska konferencja „Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii – nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy?”.
Konferencja
Konferencja "Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii - nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy?" / fot. Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach

Organizatorem wydarzenia był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, a partnerami konferencji byli: Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Wojewódzkie Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Województwa Śląskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Śląsk, Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie, NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski, NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie, NSZZ „Solidarność” Region Częstochowski, NSZZ Solidarność 80, Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Śląskie w Katowicach, JSW IT SYSTEMS sp. z o.o. z Jastrzębia-Zdroju, Rada Regionów Federacji Przedsiębiorców Polskich, Śląski Związek Pracodawców Lewiatan, Porozumienie Związków Zawodowych „KADRA”, Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Katowicach oraz Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, natomiast patronatem medialnym wydarzenie objęli: „Dziennik Gazeta Prawna”, „Tygodnik Solidarność” oraz TVP 3 Katowice.

„Państwowa Inspekcja Pracy odgrywa kluczową rolę w ochronie praw pracowników”

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron.

– Tematyka dzisiejszej konferencji dotyka zagadnień, które są niezwykle ważne dla współczesnego świata pracy. Sztuczna inteligencja i odnawialne źródła energii to dziedziny, które nie tylko zmieniają nasze sposoby funkcjonowania, ale również mają ogromny wpływ na środowisko pracy i życie ludzi na całym świecie – podkreślał w swym wystąpieniu Piotr Kalbron.

Zwrócił również uwagę, że 105-lecie Państwowej Inspekcji Pracy jest wyjątkowym momentem, który świadczy o długiej historii i znaczeniu tej instytucji dla polskiego społeczeństwa. Przez ponad sto lat działalności Państwowa Inspekcja Pracy odegrała kluczową rolę w ochronie praw pracowników, zapobieganiu wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym oraz promowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Podkreślił, że województwo śląskie to niezwykle istotny uprzemysłowiony region, który jest nie tylko centrum gospodarczym, ale także miejscem, gdzie sprawy związane z bezpieczeństwem i warunkami pracy nabierają szczególnego znaczenia. Wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu rola Państwowej Inspekcji Pracy staje się coraz bardziej istotna w zapewnianiu należytego przestrzegania przepisów i ochrony praw pracowniczych.

Na wstępie konferencji zastępca okręgowego inspektora pracy w Katowicach Małgorzata Jędrzejczyk odczytała list głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, w którym pani minister podkreśliła, że „jubileusz 105-lecia naszej Instytucji zbiega się z 50-leciem uchwalenia Kodeksu pracy, najważniejszego aktu prawnego regulującego prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców”. Jednocześnie odnosząc się do tematyki konferencji, zaznaczyła, że „etyczne wykorzystanie nowoczesnych technologii wymusza rozwój kompetencji specjalistów wielu dziedzin – od inżynierii, po psychologię – bo tylko to umożliwi tworzenie innowacyjnych rozwiązań, a przy tym lepszych, bezpieczniejszych i zdrowych miejsc pracy”.

Na ręce okręgowego inspektora pracy w Katowicach Piotra Kalbrona przekazano listy gratulacyjne od instytucji współpracujących, między innymi od: rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach, dyrekcji JSW SA KWK „Budryk” oraz prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – Oddział w Katowicach.

Technologie przyszłości

Konferencja podzielona została na dwa panele wykładowe. Pierwszy panel konferencji rozpoczął się od wystąpienia prof. dr. hab. n. med. Edwarda Wylęgały ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dotyczył „Technologii przyszłości w okulistyce”, następnie dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej, przedstawił prezentację nt. „Sztucznej inteligencji i technologii przyszłości”. Pierwszy panel zakończył się wystąpieniem nadinspektora pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach Jacka Czecha, podczas którego prelegent omówił „Zagrożenia przy pozyskiwaniu i przetwarzaniu energii odnawialnej – elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, obsługa serwisowa pojazdów elektromobilnych”.

Drugi panel otworzył wykład dr. hab. inż. Waldemara Hołubowskiego, profesora Politechniki Śląskiej, na temat „Wpływu sztucznej inteligencji na zmiany na rynku IT”, po nim dr inż. Karol Jędrasiak z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej przedstawił uczestnikom konferencji analizę zagrożeń AI bezpieczeństwa współczesnych kanałów komunikacyjnych i ich wpływu na bezpieczeństwo. Kolejną prezentację na temat „Codzienności pracownika w świecie sztucznej inteligencji” przedstawił dyrektor ds. innowacyjności w JSW IT Systems sp. z o.o. z Jastrzębia-Zdroju Krzysztof Szymański. Konferencję zakończył Andrzej Kamela – nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach prezentacją pt. „Zastosowanie sztucznej inteligencji jako poprawy warunków pracy w zakładach przemysłowych”.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, związków zawodowych, instytucji związanych z bezpieczeństwem pracy oraz partnerzy społeczni współpracujący na co dzień z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Katowicach.

Stoiska informacyjne

Dla gości konferencji przygotowano specjalne stoiska informacyjne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą i działalnością:

· Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach – na stoisku udzielano informacji na temat przepisów prawa pracy oraz inicjatyw mających na celu poprawę warunków pracy w regionie. Inspektorzy pracy udzielali porad prawnych, a pracownicy merytoryczni informowali o prowadzonych działaniach promocyjno-prewencyjnych oraz rozdawali materiały wydawnicze Państwowej Inspekcji Pracy.

· Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej – przedstawiciele uczelni prezentowali nowoczesne programy kształcenia oraz projekty badawcze związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy.

· Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie – na stoisku udzielano szczegółowych informacji na temat ubezpieczeń społecznych, realizowanych programów oraz wsparcia dla pracowników i pracodawców.

· JSW IT Systems sp. z o.o. – firma zaprezentowała innowacyjne rozwiązania informatyczne wspierające zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Przedstawiono również możliwości wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Uczestnicy konferencji mieli możliwość bezpośredniego doświadczenia korzyści wynikających z wykorzystania technologii VR.

Podczas konferencji uczestnikom zaprezentowano film jubileuszowy pt. „Nowoczesny wymiar ochrony pracy”, który ukazał ewolucję i przyszłość działań Państwowej Inspekcji Pracy w kontekście dynamicznie rozwijających się technologii.

Konferencja miała na celu zgłębienie różnych aspektów wpływu sztucznej inteligencji oraz odnawialnych źródeł energii na środowisko pracy. To wyjątkowe wydarzenie było dla uczestników nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów, ale także platformą do dyskusji o przyszłości ochrony pracy w kontekście rosnącej roli sztucznej inteligencji. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistami oraz zasięgnięcia porad dotyczących wdrażania nowoczesnych technologii w środowisku pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień Dziecka z Solidarnością ZG Sobieski


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Konferencja „Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii – nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy?” na 105-lecie PIP

Z okazji obchodów jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy 24 maja 2024 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach zorganizowana została ogólnopolska konferencja „Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii – nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy?”.
Konferencja
Konferencja "Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii - nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy?" / fot. Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach

Organizatorem wydarzenia był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, a partnerami konferencji byli: Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Wojewódzkie Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Województwa Śląskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Śląsk, Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie, NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski, NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie, NSZZ „Solidarność” Region Częstochowski, NSZZ Solidarność 80, Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Śląskie w Katowicach, JSW IT SYSTEMS sp. z o.o. z Jastrzębia-Zdroju, Rada Regionów Federacji Przedsiębiorców Polskich, Śląski Związek Pracodawców Lewiatan, Porozumienie Związków Zawodowych „KADRA”, Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Katowicach oraz Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, natomiast patronatem medialnym wydarzenie objęli: „Dziennik Gazeta Prawna”, „Tygodnik Solidarność” oraz TVP 3 Katowice.

„Państwowa Inspekcja Pracy odgrywa kluczową rolę w ochronie praw pracowników”

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron.

– Tematyka dzisiejszej konferencji dotyka zagadnień, które są niezwykle ważne dla współczesnego świata pracy. Sztuczna inteligencja i odnawialne źródła energii to dziedziny, które nie tylko zmieniają nasze sposoby funkcjonowania, ale również mają ogromny wpływ na środowisko pracy i życie ludzi na całym świecie – podkreślał w swym wystąpieniu Piotr Kalbron.

Zwrócił również uwagę, że 105-lecie Państwowej Inspekcji Pracy jest wyjątkowym momentem, który świadczy o długiej historii i znaczeniu tej instytucji dla polskiego społeczeństwa. Przez ponad sto lat działalności Państwowa Inspekcja Pracy odegrała kluczową rolę w ochronie praw pracowników, zapobieganiu wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym oraz promowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Podkreślił, że województwo śląskie to niezwykle istotny uprzemysłowiony region, który jest nie tylko centrum gospodarczym, ale także miejscem, gdzie sprawy związane z bezpieczeństwem i warunkami pracy nabierają szczególnego znaczenia. Wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu rola Państwowej Inspekcji Pracy staje się coraz bardziej istotna w zapewnianiu należytego przestrzegania przepisów i ochrony praw pracowniczych.

Na wstępie konferencji zastępca okręgowego inspektora pracy w Katowicach Małgorzata Jędrzejczyk odczytała list głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, w którym pani minister podkreśliła, że „jubileusz 105-lecia naszej Instytucji zbiega się z 50-leciem uchwalenia Kodeksu pracy, najważniejszego aktu prawnego regulującego prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców”. Jednocześnie odnosząc się do tematyki konferencji, zaznaczyła, że „etyczne wykorzystanie nowoczesnych technologii wymusza rozwój kompetencji specjalistów wielu dziedzin – od inżynierii, po psychologię – bo tylko to umożliwi tworzenie innowacyjnych rozwiązań, a przy tym lepszych, bezpieczniejszych i zdrowych miejsc pracy”.

Na ręce okręgowego inspektora pracy w Katowicach Piotra Kalbrona przekazano listy gratulacyjne od instytucji współpracujących, między innymi od: rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach, dyrekcji JSW SA KWK „Budryk” oraz prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – Oddział w Katowicach.

Technologie przyszłości

Konferencja podzielona została na dwa panele wykładowe. Pierwszy panel konferencji rozpoczął się od wystąpienia prof. dr. hab. n. med. Edwarda Wylęgały ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dotyczył „Technologii przyszłości w okulistyce”, następnie dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej, przedstawił prezentację nt. „Sztucznej inteligencji i technologii przyszłości”. Pierwszy panel zakończył się wystąpieniem nadinspektora pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach Jacka Czecha, podczas którego prelegent omówił „Zagrożenia przy pozyskiwaniu i przetwarzaniu energii odnawialnej – elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, obsługa serwisowa pojazdów elektromobilnych”.

Drugi panel otworzył wykład dr. hab. inż. Waldemara Hołubowskiego, profesora Politechniki Śląskiej, na temat „Wpływu sztucznej inteligencji na zmiany na rynku IT”, po nim dr inż. Karol Jędrasiak z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej przedstawił uczestnikom konferencji analizę zagrożeń AI bezpieczeństwa współczesnych kanałów komunikacyjnych i ich wpływu na bezpieczeństwo. Kolejną prezentację na temat „Codzienności pracownika w świecie sztucznej inteligencji” przedstawił dyrektor ds. innowacyjności w JSW IT Systems sp. z o.o. z Jastrzębia-Zdroju Krzysztof Szymański. Konferencję zakończył Andrzej Kamela – nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach prezentacją pt. „Zastosowanie sztucznej inteligencji jako poprawy warunków pracy w zakładach przemysłowych”.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, związków zawodowych, instytucji związanych z bezpieczeństwem pracy oraz partnerzy społeczni współpracujący na co dzień z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Katowicach.

Stoiska informacyjne

Dla gości konferencji przygotowano specjalne stoiska informacyjne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą i działalnością:

· Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach – na stoisku udzielano informacji na temat przepisów prawa pracy oraz inicjatyw mających na celu poprawę warunków pracy w regionie. Inspektorzy pracy udzielali porad prawnych, a pracownicy merytoryczni informowali o prowadzonych działaniach promocyjno-prewencyjnych oraz rozdawali materiały wydawnicze Państwowej Inspekcji Pracy.

· Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej – przedstawiciele uczelni prezentowali nowoczesne programy kształcenia oraz projekty badawcze związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy.

· Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie – na stoisku udzielano szczegółowych informacji na temat ubezpieczeń społecznych, realizowanych programów oraz wsparcia dla pracowników i pracodawców.

· JSW IT Systems sp. z o.o. – firma zaprezentowała innowacyjne rozwiązania informatyczne wspierające zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Przedstawiono również możliwości wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Uczestnicy konferencji mieli możliwość bezpośredniego doświadczenia korzyści wynikających z wykorzystania technologii VR.

Podczas konferencji uczestnikom zaprezentowano film jubileuszowy pt. „Nowoczesny wymiar ochrony pracy”, który ukazał ewolucję i przyszłość działań Państwowej Inspekcji Pracy w kontekście dynamicznie rozwijających się technologii.

Konferencja miała na celu zgłębienie różnych aspektów wpływu sztucznej inteligencji oraz odnawialnych źródeł energii na środowisko pracy. To wyjątkowe wydarzenie było dla uczestników nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów, ale także platformą do dyskusji o przyszłości ochrony pracy w kontekście rosnącej roli sztucznej inteligencji. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistami oraz zasięgnięcia porad dotyczących wdrażania nowoczesnych technologii w środowisku pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień Dziecka z Solidarnością ZG Sobieski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe