Ogromny pożar lasu w pobliżu Puszczy Białowieskiej. Spłonął wóz strażacki
Pożar lasu w pobliżu Puszczy Białowieskiej
Jak przekazano, płonie las pomiędzy Hajnówką a Kleszczelami, jej otuliną Puszczy Białowieskiej.
Z ogniem walczy 25 zastępów straży pożarnej z trzech powiatów hajnowskiego, bielskiego i białostockiego oraz dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.
#PILNE: Ogromny pożar lasu w okolicach Puszczy Białowieskiej. Niestety według naszych informacji strażacy stracili jeden z wozów gaśniczych - jest tam pożar wierzchołkowy, który bardzo szybko się rozprzestrzenia.
— Remiza.pl (@remizacompl) May 17, 2024
CZYTAJ TAKŻE: Płonie park krajobrazowy. W akcji biorą udział samoloty gaśnicze
Spłonął wóz strażacki
Podkreślono, że jest to pożar wierzchołkowy, który rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, a obecne warunki pogodowe bardzo temu sprzyjają. Jest sucho i wieje wiatr, który przenosi płomienie na kolejne korony drzew.
"Na miejscu jest już dwóch zastępców komendanta wojewódzkiego PSP, grupa operacyjna komendy wojewódzkiej oraz samochód dowodzenia i łączności Co chwila dojeżdżają także kolejne jednostki i wozy ze zbiornikami wody" – czytamy.
Podczas walki z pożarem spłonął jeden z wozów strażacki
– podał serwis bielsk.eu, powołując się na słowa strażaka, który bierze udział w akcji gaśniczej.
CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowy
Czym jest pożar wierzchołkowy?
Pożar wierzchołkowy to rodzaj pożaru lasu, który obejmuje korony drzew, przemieszczając się szybko poprzez wierzchołki. Rozpoczyna się zwykle jako pożar powierzchniowy, a następnie przenosi się w górę dzięki suchej roślinności i silnym wiatrom. Jest bardziej destrukcyjny i trudniejszy do opanowania niż pożary powierzchniowe, ze względu na szybkość rozprzestrzeniania i intensywność płomieni, które mogą przeskakiwać z drzewa na drzewo.
CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy wie, kim był ojciec Idy Nowakowskiej. Prezydent Andrzej Duda uczcił jego pamięć
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska, położona na granicy Polski i Białorusi, jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych kompleksów leśnych w Europie. To ostatni naturalny las nizinny na kontynencie, będący schronieniem dla wielu unikalnych gatunków fauny i flory. Jest również domem dla największej na świecie populacji żubrów.
Unikalność Puszczy Białowieskiej została doceniona przez UNESCO, które wpisało ją na Listę Światowego Dziedzictwa w 1979 roku. W Puszczy Białowieskiej można znaleźć zarówno wiekowe drzewa, jak i różnorodne ekosystemy, które są ostoją dla licznych gatunków ptaków, owadów i ssaków.