Związkowcy z Lasów Państwowych: Ministerstwo prowadzi pozorowany dialog. Rozmawia tylko z NGO
W dniach 22-23 kwietnia odbyła się Ogólnopolska Narada o Lasach zwana potocznie Okrągłym Stołem Leśnym. Celem konferencji miało być przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych i wypracowanie rekomendacji dotyczących transformacji gospodarki leśnej i przyszłości polskiego leśnictwa.
Związki zawodowe działające w Lasach Państwowych opublikowały oświadczenie, w którym nazwały konsultacje "pozorowanym dialogiem". Wskazali, że z przyczyn leżących po stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w konsultacjach nie uczestniczyli przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych działających w Lasach Państwowych – Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” oraz Związku Zawodowego Pracowników Technicznych Leśnictwa, a także naukowcy z najstarszego ośrodka nauk leśnych w Polsce, czyli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
ZOBACZ TAKŻE: Piotr Duda: 57 procent Polaków chce referendum w sprawie Zielonego Ładu
ZOBACZ TAKŻE: Już za dwa dni wielka demonstracja Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi
"MKiŚ uwzględnia głos wyłącznie NGO"
– W naszej ocenie MKiŚ prowadzi pozorowany dialog, uwzględniając głos, w trudnej dyskusji dotyczącej ochrony przyrody i przyszłego modelu polskiego leśnictwa, wyłącznie organizacji i zrzeszeń tzw. NGO prowadzących działalność lobbingową na organy władzy państwowej. Zrzeszenia NGO-ów stanowią liczbę nieprzekraczającą raptem 1000 osób, które w sposób nieuprawniony nazywane są „stroną społeczną” (sugerując nieprawdę, że są to przedstawicielami całego społeczeństwa), w porównaniu z blisko milionowym głosem reprezentowanym przez sektor leśno-drzewny, świat nauki, zrzeszeń i związków zawodowych działających w Lasach Państwowych – napisali w oświadczeniu.
– MKiŚ nie bierze pod uwagę głosu realnej strony społecznej (lokalnych społeczności) – strony boleśnie doświadczanej zaskakującymi pomysłami ministerialnymi, nie uwzględnia oczekiwań i nie przestrzega praw lokalnych oraz krajowych przedsiębiorców sektora leśno-drzewnego. Na koniec lekceważy także głos społeczny związków zawodowych działających w Lasach Państwowych – dodali związkowcy podkreślając, że ich dalszy udział w "konsultacjach" z Ministerstwem jest "bezcelowy".
Pod oświadczeniem podpisały się następujące związki zawodowe: Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ ,,Solidarność", Krajowa Sekcja Leśnictwa i Ochrony Środowiska Związku Zawodowego ,,Budowlani", Krajowy Sekretariat Budownictwa, Drzewiarzy i Ochrony Środowiska NSZZ ,,Solidarność”-80, Związek Zawodowy Pracowników Technicznych Leśnictwa.