Według niemieckich mediów unijne termomodernizacje mają minimalny wpływ na zużycie energii
Aleksandra Fedorska w artykule zamieszczonym na portalu Biznes Alert zwraca uwagę, że Unia Europejska zamierza realizować swoje cele klimatyczne poprzez renowacje najbardziej nieefektownych pod względem energetycznym budynków. Sprawa nie jest jednak tak prosta.
Fedorska przywołuje artykuł opublikowany w niemieckim „Handelsblatt”, w którym zwraca się uwagę na to, że Unia Europejska zamiast skupić się na prawdziwym zużyciu energii w takich budynkach, to sztucznie zawyża ich potrzeby energetyczne, zakładając, że mieszkańcy tych budynków zużywają więcej energii. „Całkowicie zlekceważony został tu fakt, że w tych przypadkach zużycie energii jest zasadniczo niższe” – napisano. „Najwyraźniej mieszkańcy mieszkań o bardzo niskiej efektywności energetycznej doskonale zdają sobie sprawę, że wzrost temperatury w ich lokalach byłby niezwykle kosztowny. Zamiast tego noszą grubsze swetry niż mieszkańcy dobrze izolowanych mieszkań. Nie ogrzewają wszystkich pomieszczeń w zimie” – czytamy dalej.
Czytaj także: Co tak naprawdę oznacza Zielony Ład? Zobacz, co w praktyce oznaczają pomysły eurokratów
Zgoda Rady Unii Europejskiej
Przypomnijmy, że wczoraj Rada Unii Europejskiej zatwierdziła „dyrektywę budynkową, zmuszającą mieszkańców Unii do remontów swoich domów oraz wymiany źródeł ogrzewania według wytycznych Komisji Europejskiej”.
„Dyrektywa budynkowa” stała się unijnym prawem, a teraz Bruksela zacznie wymuszać na państwach członkowskich realizację planu, którego wykonanie to gigantyczne wydatki dla każdego posiadacza domu (oraz innych nieruchomości, bo wprowadzane zasady obejmują praktycznie każdy typ budynków)
– komentowała była premier, obecnie europoseł PiS Beata Szydło.
Kontekst: Dyrektywa budynkowa
Według tzw. dyrektywy budynkowej nowe budynki muszą być zeroemisyjne od 2030 roku, a nowe budynki zajmowane lub będące własnością władz publicznych muszą być zeroemisyjne od 2028 roku.
Dyrektywa mówi również, że w przypadku budynków mieszkalnych „państwa członkowskie muszą wprowadzić środki zapewniające zmniejszenie średniego poziomu zużywanej energii pierwotniej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20–22 proc. do 2035 roku”.
Czytaj także: Spektakularne bankructwo III RP: konsekwencje rządów sojuszu liberałów i postkomunistów
Przymusowe remonty będą czekały kilka milionów obywateli
O tym, co spowoduje tzw. dyrektywa budynkowa, zwracał uwagę już w styczniu „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków zakłada redukcję emisji w budownictwie o co najmniej 60 proc. do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2015. Osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej ma nastąpić do 2050 roku. To oznacza, że wszystkie nowe budynki, które będą powstawać od 2030 roku, mają być bezemisyjne
– pisała gazeta.
Poinformowano także, iż „istniejące budynki będą musiały być przekształcone na zeroemisyjne do 2050 roku”, zaś „do 2040 roku planowane jest wycofanie kotłów na paliwa kopalne z budynków”.