100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej

Dokładnie 100 dni temu prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Donalda Tuska. Ile ze „100 konkretów na 100 dni” udało się spełnić? Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej, jak oceniają dotychczasowe działania rządu.
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru 100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Jak informuje Wirtualna Polska, udało się w pełni zrealizować jedynie 17 z nich. Niezrealizowanych jest więc zdecydowanie więcej – łącznie 83.

Wśród niespełnionych obietnic jest m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, podniesienie zasiłku pogrzebowego, zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym, zniesienie podatku Belki czy podwyższenie renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Serwis WP, uznawany za dość życzliwy rządowi, powiedział sprawdzam” po 100 dniach.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: Takie konsekwencje ataku na prezesa NBP poniosą Polacy

Zaskakujący wynik badania

Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla WP wynika, że Polacy nie mają złudzeń co do tego, czy rząd Donalda Tuska do końca kadencji spełni wszystkie ze stu obietnic.

70,7 proc. respondentów jest zdania, że obietnic nie uda się spełnić. Odpowiedź „raczej nie” wskazało 32,1 proc., zaś „zdecydowanie nie” 38,6 proc.

W realizację obietnic Donalda Tuska do końca kadencji wierzy za to 23 proc. respondentów. Odpowiedź „raczej tak” zaznaczyło 17,4 proc. pytanych, a „zdecydowanie tak” 5,6 proc.

6,3 proc. wskazało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, w realizację wszystkich stu obietnic do końca kadencji nie wierzy blisko połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej (45 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja ws. policjanta, który w Warszawie rzucał w protestujących rolników

Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej

W związku z mijającymi 100 dniami rządów Donalda Tuska dziennikarka Tysol.pl Monika Rutke postanowiła zapytać polityków koalicji rządzącej o to, jak oceniają dotychczasową pracę rządu, który został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 r.

Część tych konkretów jest zrealizowana, część nie została zrealizowana, ale do końca roku będzie zrealizowana. Jestem tego pewny – stwierdził senator KO Bogdan Borusewicz. Poproszony o wydanie oceny, odparł: – Nie jestem nauczycielem, nie wystawiałem ocen i nie wystawiam.

Poseł KO Marcin Józefaciuk jest zadowolony z tego, że rządowi udało się zrealizować obietnicę 30 proc. podwyżki dla nauczycieli. – Ja jestem nauczycielem i wiem, że część moich wyborców czekało na podwyżki, jeśli chodzi o nauczycieli, i to zostało dowiezione. Część wyborców liczyło na liberalizację prawa aborcyjnego i w końcu marszałek zgodził się, że to będzie na Sejmie – powiedział.

Józefaciuk powiedział również o tym, że „odpolityczniła się szkoła”, a „dzieciaki będą mieć mniej materiału pamięciowego”.

Z kolei Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi jest pełna wiary, że „koalicjant zrobił wszystko, aby zrealizować zobowiązania”.

– Dla nas – jako Trzeciej Drogi – najważniejszą sprawą jest kwestia uporządkowania podatków, składki zdrowotnej oraz urlopu od ZUS-u. Już jest projekt urlopu od ZUS-u i składka zdrowotna powinna wrócić do poprzednich uregulowań. To jest nasz warunek i być albo nie być w tej koalicji – powiedziała.

– Jesteśmy lojalni i realizujemy umowę koalicyjną. Wrzutki dotyczące spraw światopoglądowych nie były elementem umowy koalicyjnej i trochę się dziwię tym, którzy się tak bardzo oburzają, że nie weszły w życie. Trzymamy się umowy koalicyjnej i realizujemy nasz program – dodała.

W podobnym tonie wypowiedział się także były szef Nowoczesnej, a obecnie poseł Trzeciej Drogi Ryszard Petru, który podkreślił, że „wolałby, by ich [Koalicję Obywatelską – przyp. red.] pytać”.

– To, co nam się udało zrobić, to są wielkie rzeczy – uruchomienie KPO, rozpoczęcie przywracania praworządności czy podwyżki dla nauczycieli. To wielkie osiągnięcia, natomiast widać było, że nie wszystkie te 100 konkretów uda się w 100 dni zrealizować. My nie mieliśmy 100 konkretów, więc wolałbym, żebyście pytali o to państwo koalicjanta – zaznaczył Petru.

Krzysztof Śmiszek z Lewicy uważa, że dla jego partii „najważniejsze są kwestie dotyczące społecznego oraz ekonomicznego funkcjonowania polskich rodzin oraz kwestie dotyczące praw człowieka”.

– Z pewnością kwestia aborcji musi się znaleźć jak najszybciej na agendzie prac rządu. Kwestia dotycząca związków partnerskich – oczywiście także musi się to wydarzyć jak najszybciej. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące finansowego zabezpieczania polskich rodzin, to ministra Dziemianowicz-Bąk bardzo mocno pracuje nad tym, aby nasze postulaty dotyczące np. zaliczania okresu pracy w ramach umowy cywilno-prawnej była wliczona do okresu zatrudnienia. Tak się już dzieje i jesteśmy z tego zadowoleni – stwierdził.


 

POLECANE
Szef NATO zganił Zełenskiego z ostatniej chwili
Szef NATO zganił Zełenskiego

– Prezydent Ukrainy powinien powściągnąć swoje skargi na kanclerza Niemiec – powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

Paweł Szefernaker może stracić immunitet gorące
Paweł Szefernaker może stracić immunitet

Poseł Paweł Szefernaker poinformował, że otrzymał pismo od marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Jak wyjaśnił polityk dotyczyło ono rozpoczęcia procedury uchylania immunitetu za podanie dalej twitta ze spotem PiS ws. polityki migracyjnej. Sprawa leżała od 23.11.2023 w Sejmie. Marszałek Hołownia zajął się nią 10.12.2024 kiedy zostałem już szefem sztabu K.Nawrockiego

Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół z ostatniej chwili
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz obrońcy księdza, mec. Krzysztofa Wąsowskiego.

Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje z ostatniej chwili
Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały ws. sprawozdania komitetu PiS. – Sprawa musi wrócić na posiedzenie 30 grudnia – przekazał Marciniak.

Kto rozwiesza banery z życzeniami od Karola Nawrockiego na wiaduktach w Warszawie? Wiadomości
Kto rozwiesza banery z życzeniami od Karola Nawrockiego na wiaduktach w Warszawie?

Już wkrótce święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji w poniedziałek nad ranem w Warszawie pojawiły się banery z życzeniami od Karola Nawrockiego. Nie wiadomo jednak, kto jest pomysłodawcą akcji.

To żałosne. Jest odpowiedź z rządu na otwarty list Romanowskiego z ostatniej chwili
"To żałosne". Jest odpowiedź z rządu na otwarty list Romanowskiego

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak skomentował list otwarty Marcina Romanowskiego do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, w którym polityk stwierdza, że chciałby wrócić do kraju i dowieść swojej niewinności w uczciwym procesie.

Chaos w Korei Południowej. Opozycja grozi premierowi impeachmentem polityka
Chaos w Korei Południowej. Opozycja grozi premierowi impeachmentem

Południowokoreańska opozycja po obaleniu dotychczasowego prezydenta Yun Suk Yeola, zagroziła impeachmentem pełniącemu obowiązki prezydenta Hanowi Duck-soo. Politycy domagają się, aby podpisał on ustawę powołującą specjalnego prokuratora

Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego gorące
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego.

RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania z ostatniej chwili
RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania

Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał sprawę traktowania byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości podczas przebywania w areszcie.

Nazywaliśmy go dr Google. Nowe informacje o zamachowcu z Magdeburga Wiadomości
"Nazywaliśmy go dr Google". Nowe informacje o zamachowcu z Magdeburga

Niemieckie media podają, że zamachowiec z Magdeburga, specjalista w dziedzinie psychiatrii, nie był cenioną postacią w klinice w Bernburgu. Współpracownicy mieli podważać jego kompetencje lekarskie oraz składać liczne skargi do kierownictwa.

REKLAMA

100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej

Dokładnie 100 dni temu prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Donalda Tuska. Ile ze „100 konkretów na 100 dni” udało się spełnić? Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej, jak oceniają dotychczasowe działania rządu.
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru 100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Jak informuje Wirtualna Polska, udało się w pełni zrealizować jedynie 17 z nich. Niezrealizowanych jest więc zdecydowanie więcej – łącznie 83.

Wśród niespełnionych obietnic jest m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, podniesienie zasiłku pogrzebowego, zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym, zniesienie podatku Belki czy podwyższenie renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Serwis WP, uznawany za dość życzliwy rządowi, powiedział sprawdzam” po 100 dniach.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: Takie konsekwencje ataku na prezesa NBP poniosą Polacy

Zaskakujący wynik badania

Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla WP wynika, że Polacy nie mają złudzeń co do tego, czy rząd Donalda Tuska do końca kadencji spełni wszystkie ze stu obietnic.

70,7 proc. respondentów jest zdania, że obietnic nie uda się spełnić. Odpowiedź „raczej nie” wskazało 32,1 proc., zaś „zdecydowanie nie” 38,6 proc.

W realizację obietnic Donalda Tuska do końca kadencji wierzy za to 23 proc. respondentów. Odpowiedź „raczej tak” zaznaczyło 17,4 proc. pytanych, a „zdecydowanie tak” 5,6 proc.

6,3 proc. wskazało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, w realizację wszystkich stu obietnic do końca kadencji nie wierzy blisko połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej (45 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja ws. policjanta, który w Warszawie rzucał w protestujących rolników

Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej

W związku z mijającymi 100 dniami rządów Donalda Tuska dziennikarka Tysol.pl Monika Rutke postanowiła zapytać polityków koalicji rządzącej o to, jak oceniają dotychczasową pracę rządu, który został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 r.

Część tych konkretów jest zrealizowana, część nie została zrealizowana, ale do końca roku będzie zrealizowana. Jestem tego pewny – stwierdził senator KO Bogdan Borusewicz. Poproszony o wydanie oceny, odparł: – Nie jestem nauczycielem, nie wystawiałem ocen i nie wystawiam.

Poseł KO Marcin Józefaciuk jest zadowolony z tego, że rządowi udało się zrealizować obietnicę 30 proc. podwyżki dla nauczycieli. – Ja jestem nauczycielem i wiem, że część moich wyborców czekało na podwyżki, jeśli chodzi o nauczycieli, i to zostało dowiezione. Część wyborców liczyło na liberalizację prawa aborcyjnego i w końcu marszałek zgodził się, że to będzie na Sejmie – powiedział.

Józefaciuk powiedział również o tym, że „odpolityczniła się szkoła”, a „dzieciaki będą mieć mniej materiału pamięciowego”.

Z kolei Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi jest pełna wiary, że „koalicjant zrobił wszystko, aby zrealizować zobowiązania”.

– Dla nas – jako Trzeciej Drogi – najważniejszą sprawą jest kwestia uporządkowania podatków, składki zdrowotnej oraz urlopu od ZUS-u. Już jest projekt urlopu od ZUS-u i składka zdrowotna powinna wrócić do poprzednich uregulowań. To jest nasz warunek i być albo nie być w tej koalicji – powiedziała.

– Jesteśmy lojalni i realizujemy umowę koalicyjną. Wrzutki dotyczące spraw światopoglądowych nie były elementem umowy koalicyjnej i trochę się dziwię tym, którzy się tak bardzo oburzają, że nie weszły w życie. Trzymamy się umowy koalicyjnej i realizujemy nasz program – dodała.

W podobnym tonie wypowiedział się także były szef Nowoczesnej, a obecnie poseł Trzeciej Drogi Ryszard Petru, który podkreślił, że „wolałby, by ich [Koalicję Obywatelską – przyp. red.] pytać”.

– To, co nam się udało zrobić, to są wielkie rzeczy – uruchomienie KPO, rozpoczęcie przywracania praworządności czy podwyżki dla nauczycieli. To wielkie osiągnięcia, natomiast widać było, że nie wszystkie te 100 konkretów uda się w 100 dni zrealizować. My nie mieliśmy 100 konkretów, więc wolałbym, żebyście pytali o to państwo koalicjanta – zaznaczył Petru.

Krzysztof Śmiszek z Lewicy uważa, że dla jego partii „najważniejsze są kwestie dotyczące społecznego oraz ekonomicznego funkcjonowania polskich rodzin oraz kwestie dotyczące praw człowieka”.

– Z pewnością kwestia aborcji musi się znaleźć jak najszybciej na agendzie prac rządu. Kwestia dotycząca związków partnerskich – oczywiście także musi się to wydarzyć jak najszybciej. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące finansowego zabezpieczania polskich rodzin, to ministra Dziemianowicz-Bąk bardzo mocno pracuje nad tym, aby nasze postulaty dotyczące np. zaliczania okresu pracy w ramach umowy cywilno-prawnej była wliczona do okresu zatrudnienia. Tak się już dzieje i jesteśmy z tego zadowoleni – stwierdził.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe