Jest petycja ws. powstrzymania tzw. "Zielonego Ładu"
W wielu państwach UE protesty te są zakazywane i pacyfikowane z użyciem siły. W Polsce kolejne samorządy, na czele z Wrocławiem i Bydgoszczą, zakazują zgromadzeń rolniczych, a wobec protestujących w Warszawie zastosowano środki przymusu bezpośredniego, a uczestników pokojowych protestów pozbawia się wolności i stawia zarzuty karne, które grożą długotrwałym pozbawieniem wolności
- czytamy na stronie StopGreenDeal.org
Żałoba w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton wydali oświadczenie
Nie tylko rolnicy ucierpią z rąk eurokratów
Europejski Zielony Ład to zbiór dyrektyw unijnych mających na celu zieloną transformację Unii Europejskiej, bez oglądania się na koszty gospodarcze i społeczne obywateli państw członkowskich, łamiąc tym samym cele, do których Unia została powołana.
Jednym z podstawowych narzędzi tej transformacji jest pakiet „Fit for 55”, który zakłada do 2030 roku zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% względem 1990 roku. Twórcy tego celu nie wzięli pod uwagę olbrzymiej dysproporcji, jaka istniała 34 lata temu w rozwoju pomiędzy wolnorynkową Europą Zachodnią, a dopiero co wyswobodzoną z sowieckiego ucisku Europą Środkowowschodnią.
Rolnicy są pierwszą (i zdecydowanie nie ostatnią) grupą społeczną, która bezpośrednio odczuje skutki zielonej rewolucji.
- piszą autorzy petycji.
Petycja
Prezes Rady Ministrów RP Donald Tusk
Szefowie rządów państw Unii Europejskiej
Szanowni Państwo,
w art. 3 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej przeczytać możemy, że Unia Europejska „działa na rzecz trwałego rozwoju Europy, którego podstawą jest zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność cen, społeczna gospodarka rynkowa o wysokiej konkurencyjności”.
Ponadto, zgodnie z przepisami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, UE prowadzi Wspólną Politykę Rolną, której celem jest między innymi zapewnienie „odpowiedniego poziomu życia ludności wiejskiej, zwłaszcza przez podniesienie indywidualnego dochodu osób pracujących w rolnictwie”. Unia Europejska deklaruje przy tym, że przy ustalaniu wspólnej polityki rolnej uwzględnia się „szczególny charakter gospodarki rolnej, wynikający ze struktury społecznej rolnictwa oraz z różnic strukturalnych i przyrodniczych między poszczególnymi regionami rolniczymi”.
Powyższe zasady, przyjęte przez Państwa Członkowskie UE i leżące u podstaw harmonijnej współpracy europejskiej, zostały pogwałcone radykalnymi postulatami wdrażanymi w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
W całej Europie trwają protesty rolników, którzy walczą nie tylko o swoje interesy, ale również o swoje prawa zawarte w wyżej wymienionych aktach prawnych, pierwotnych wobec prawodawstwa Parlamentu Europejskiego.
Dlatego wzywamy szefów rządów wszystkich Państw Członkowskich UE do zdecydowanej i konkretnie ukierunkowanej reakcji na problemy europejskich rolników i obywateli:
- Żądamy zapewnienia protestującym rolnikom wolności zgromadzeń i nieskrępowanej wolności prowadzenia protestu. Domagamy się również uwolnienia rolników zatrzymanych podczas legalnych protestów oraz umorzenia postępowań karnych, które stanowią narzędzie zastraszenia protestujących.
- Żądamy zwołania Szczytu UE poświęconego pracy nad postulatami formułowanymi przez protestujących rolników. Żądamy zaniechania fikcyjnych i fasadowych instrumentów dialogu branżowego, których wyrazem jest zainicjowany przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen w styczniu „Strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa w UE”.
- Żądamy racjonalnych ograniczeń, opartych na ilościowych i jakościowych wskaźnikach, wwozu żywności pochodzącej spoza UE przez granicę Unii.
- Żądamy przyjęcia przez Radę Europejską konkluzji prowadzących do wycofania się organów UE z elementów Europejskiego Zielonego Ładu obniżających konkurencyjność europejskiego rolnictwa, stanowiących zagrożenie dla wydajności europejskiego rolnictwa oraz jego zdolności do wyżywienia mieszkańców Europy. W szczególności chodzi o elementy prowadzące do radykalnego wzrostu kosztów energii elektrycznej, nawozów oraz koniecznej infrastruktury. Żądamy przeprowadzenia rewizji wszystkich przyjętych przez UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu aktów prawnych – w tym wszystkich regulacji oraz decyzji inspirowanych Europejskim Zielonym Ładem, a wchodzących w zakres Wspólnej Polityki Rolnej.
- W szczególności żądamy odstąpienia od radykalnej i nierównomiernej redukcji stosowania środków ochrony roślin oraz radykalnych i nierównomiernych ograniczeń w stosowaniu nawozów. Ideologiczne postulaty UE prowadzą bowiem nie tylko do utraty konkurencyjności europejskiej produkcji rolnej, ale zagrażają bytowi europejskiego rolnictwa, co godzi w bezpieczeństwo żywieniowe Wspólnoty oraz krajów członkowskich.
- W szczególności żądamy odstąpienia od obowiązkowego ugorowania gruntów rolnych.
- W szczególności żądamy poddania szerokim konsultacjom, z udziałem protestujących rolników i ośrodków analitycznych ich wspierających, nowych założeń Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie obecnie inspirowanym Europejskim Zielonym Ładem.
Tylko realizacja powyższych postulatów pozwoli rolnikom wrócić do pracy oraz przywróci, przynajmniej w części zaufanie obywateli UE do jej organów prawodawczych.
- piszą autorzy petycji.