Niemieckie media: UE chce „uspokoić” rolników przed czerwcowymi wyborami do PE
UE planuje ponownie nałożyć cła na niektóre produkty rolne z Ukrainy (…) to kolejny krok w kierunku swoich rolników – kosztem Ukrainy. Handel bezcłowy zostanie ograniczony dla siedmiu produktów spożywczych
– informuje „Handelsblatt”.
Czytaj również: Wielki protest rolników w całej Polsce. RELACJA NA ŻYWO
„Celem uspokojenie rozzłoszczonych rolników”
W publikacji czytamy, że UE chce ponownie wprowadzić cła na siedem produktów rolnych z Ukrainy, jeśli import przekroczy określony wcześniej roczny próg. Taką decyzję podjęli negocjatorzy z państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Jest to odpowiedź polityków na protesty europejskich rolników, którzy obwiniają tani import z Ukrainy m.in. za spadek cen wielu produktów spożywczych. Celem jest uspokojenie rozzłoszczonych rolników przed czerwcowymi wyborami europejskimi
– podkreśla niemiecki dziennik i informuje, że w przyszłości ograniczenia będą miały zastosowanie do jaj, drobiu, cukru, kukurydzy, owsa, kaszy i miodu, które mogą być sprzedawane bezcłowo w UE. Gdy tylko ilość przekroczy średnią przywozu w latach 2022 i 2023, Komisja nałoży cła w ciągu dwóch tygodni. Import pszenicy pozostanie początkowo bezcłowy. Komisja ma jednak uważnie monitorować rozwój importu i interweniować w razie potrzeby.
Czytaj także: Ukraina otrzymała pierwsze środki z nowego programu pomocowego UE: 4,5 mld euro
Oficjalne zatwierdzenie w kwietniu
Przypomnijmy, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. UE zawiesiła wszystkie cła, aby pomóc obciążonej wojną ukraińskiej gospodarce. Zwolnienie zostało teraz przedłużone o kolejny rok do czerwca 2025 r. Jednocześnie jednak negocjatorzy zdecydowali o nowych górnych limitach, aby uniknąć zakłóceń na rynku i „uspokoić” rolników.
Środki ochronne są odpowiedzią na protesty rolników
– powiedział Bernd Lange z niemieckiego SPD, przewodniczący Komisji Handlu w Parlamencie Europejskim. Jak czytamy, po raz pierwszy Komisja ma obowiązek wprowadzenia ceł powyżej określonej wielkości importu. Kompromis negocjatorów musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzony przez Parlament i państwa członkowskie UE. Ma to nastąpić w kwietniu.
Czytaj również: Rolnicy wyrzucili obornik przed dom Hołowni. Marszałek Sejmu reaguje
Ogólnopolski protest rolników
W środę w całej Polsce odbywają się protesty rolnicze, zwołane przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidulanych „Solidarność”. Rolnicy blokują drogi w całym kraju i centra największych miast, sprzeciwiając się Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i dramatycznej sytuacji w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i wsparcia rolników.