Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Teoria Polaka przełomem w fizyce!

W zaciszu jednego z najsilniej strzeżonych laboratoriów na świecie Narodowego Laboratorium w Los Alamos w USA które odwiedziliśmy, polski naukowiec prof. Wojciech Żurek wraz z zespołem naukowców połączył fizykę klasyczną i kwantową! Polak zbudował też potwierdzone eksperymentalnie twierdzenie o fundamentalnym znaczeniu dla całej teorii mechaniki kwantowej. Twierdzenia o zakazie klonowania które pokazuje, że nieznany stan kwantowy nie może być w żaden sposób zreplikowany. Konsekwencją twierdzenia są podstawy współczesnej kryptografii kwantowej opartej o bezpieczny przesył informacji zakodowanej w stanie kwantowym. Teoria, której współtwórcą jest Polak stanowi dziś filar kwantowej kryptografii i kwantowego przekazu informacji. W stanie opisanym przez Pana Profesora próba podsłuchania kanału kończy się natychmiastowym poinformowaniem o tym fakcie osób się komunikujących. Sformułowane i udowodnione przez Woottersa, Żurka oraz Dieksa twierdzenie ma też fundamentalne znaczenie dla całej teorii mechaniki kwantowej. O tym wszystkim Pan Profesor mówi w wywiadzie pod linkiem w komentarzu.
Darwinizm kwantowy
Pan Profesor jest też twórcą teorii darwinizmu kwantowego oraz pogłębionych badań nad dekoherencją, które doprowadziły go do jak mi mówi „znalezienia punktu styku pomiędzy fizyką kwantową i klasyczną”. Polak opracował zestaw warunków umożliwiających nam przeniesienie stanów kwantowych do świata klasycznego, w ten sposób znajdując „wynikowy” pomost pomiędzy tymi światami. A to jak mówi Pan Profesor może być ogromny krok dla rozwoju choćby komputerów kwantowych. Wreszcie jedną z teorii prof. Wojciecha Żurka jest mechanizm opisujący dynamikę powstawania wczesnego wszechświata nazwany Kibble-Żurek. Gdy Komitet Noblowski wręczał Nobla odkrywcom nadciekłości helu-3 w wywiadzie udzielonym przez Pana Profesora 26 listopada 2001 roku ujawniono, że „w ogłoszonym przez Komitet Noblowski komentarzu, wśród nazwisk innych naukowców, pada też nazwisko Żurka”. Bez wątpienia to on jako pierwszy zdał sobie bowiem sprawę, że pewne doświadczenia kosmologiczne powinno się dokonać w probówce z ciekłym helem następnie proponując ścieżkę co, gdy taki eksperyment się wykona. To, co się dzieje w helu-3, możemy porównać właśnie do historii z początku Wszechświata.
Kandydat do Nobla
Pan Profesor nie znosi, by mówić o nim jak o kandydacie do Nobla, choć nim jest. Nikt nie zdziwi się, gdy po ponad 100 latach to on jako pierwszy polski naukowiec po Marii Curie Skłodowskiej tę nagrodę otrzyma. By przygotować poniższy wywiad pokonaliśmy 5000 km. Dom Pana Profesora znajduje się w przepięknym miejscu. Na skraju miasteczka, w otoczeniu drzew a z tarasu rozciąga się przepiękny widok na kanion. I to na tym tarasie rozmawiamy. To rozmowa o magii naszego istnienia. Zapraszam pod linkiem w komentarzu na wywiad z nagrodzonym Orderem Odrodzenia Polski oraz Nagrodą im. Alberta Einsteina, polskim fizykiem kwantowym prof. Wojciechem Żurkiem. To był Panie Profesorze zaszczyt.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kard. Cantalamessa w trakcie watykańskich rekolekcji: "Odtąd już nie grzesz!”