Minister rządu Tuska uderza w pamięć o Brygadzie Świętokrzyskiej

Jako ministra nadzorująca Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych poleciłam niezwłoczne zaprzestanie organizowania przez ten urząd wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia «Ognia» oraz Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Polityk Lewicy przekazała, że „nie ma i nie będzie jej zgody na czczenie osób, które dokonały zbrodni na ludności cywilnej czy splamiły mundur kolaboracją z hitlerowcami”.
„Polityka pamięci jest ważna, ale musi opierać się na historycznej prawdzie i pielęgnować wartości, a nie gloryfikować tych, którzy brutalnie je zdeptali” – dodała.
CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja sądu w sprawie Breivika
Brygada Świętokrzyska
Brygada Świętokrzyska została powołana 11 sierpnia 1944 roku. Tak jak NSZ była drugą pod względem liczebności organizacją podziemną w okupowanej Polsce, tak Brygada Świętokrzyska była jedną z największych formacji partyzanckich. Zabijała Niemców pod Czarnocinem, Radoszycami, Cacowem czy Krępą. Najsłynniejszym dokonaniem Brygady Świętokrzyskiej jest wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Holiszowie w Czechach. Uwolniono 700 więźniarek, w tym 167 Polek.
Taktyczne kontakty z Niemcami wystąpiły przy okazji zwalczania komunistycznej partyzantki i Armii Czerwonej oraz przy wycofywaniu się na zachód wobec ofensywy sowietów. Na terenie Czech Brygada Świętokrzyska nawiązała kontakt z amerykańską armią pod dowództwem George’a Pattona oraz przeszła pod jej dowództwo.
CZYTAJ TAKŻE: „Dość”. Maciej Wąsik pozwie znaną poseł KO
CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło dla Tysol.pl: Ludzie są wkurzeni. To jest czas, w którym decyduje się los Europy
Bogusław Nizieński: Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami
Przypominamy słowa Bogusława Nizieńskiego, urodzonego na Litwie polskiego prawnika, sędziego, byłego żołnierza AK i kawalera Orderu Orła Białego, które wypowiedział na antenie TVP Info w 2019 r.
– Niektórzy są zaczadzeni dawną propagandą, nauczyli się tego, co komuniści o Brygadzie Świętokrzyskiej ppłk. Bohuna twierdzili, i nie znają zupełnie dowodów przeciwnych – powiedział Nizieński.
– Przecież Brygada poszła na zachód, realizując w pewnym sensie to, do czego nawoływał wódz naczelny gen. broni Kazimierz Sosnkowski, ażeby ratować te siły, które jeszcze można ratować, i żeby przejść na zachód. I poszła Brygada na zachód (…). Nigdy nie kolaborowała, przecież proszę zważyć na to, jak zachowywała się Brygada Świętokrzyska, kiedy jeszcze pozostawała tu, w kraju, na terenie obszaru Radom–Kielce–Kraków–Łódź, walczyła z Niemcami pod Uniejowem, pod Tunelem – podkreślił były żołnierz AK.
– Wyzwoliła około tysiąca więźniarek, z czego około 300 pochodzenia żydowskiego. Były to Żydówki z Polski, Francji, Jugosławii… – zwrócił uwagę.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje gwiazda programu „Twoja twarz brzmi znajomo”