Złe wieści dla Putina. Znaczący odbiorca gazu zerwie umowę z Gazpromem?

Minister energii i ochrony klimatu Leonore Gewessler zapowiedziała, że Austria rozważa całkowite uniezależnienie się od Rosji do 2040 roku. Na początku wojny na Ukrainie udział rosyjskiego gazu, który był importowany do Austrii wynosił ponad 80 proc. Teraz sytuacja ma się diametralnie zmienić.
Austria uniezależni się od Rosji?
Leonor Gewessler ogłosiła, że trwają prace mające na celu opisanie skutków zerwania kontraktu z Gazpromem, a tym samym z "betonowym uzależnieniem" od Rosji.
- Jeśli dostawcy gazu z własnej inicjatywy nie zrezygnują z zakupów rosyjskiego gazu, konieczne będzie zobowiązania ich do tego na drodze prawnej
- podkreśliła.
Poseł do Rady Narodowej potępiła krajowe przedsiębiorstwa energetyczne za to, że nie koncentrują się na kupnie gazu ziemnego z innych krajów. Zaznaczyła, że postęp w zaprzestaniu importu rosyjskiego surowca powinien być znacznie zauważalny od 2028 roku.
- Rynek i firmy energetyczne, które są jego częścią, nie wywiązują się ze swojego obowiązku zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu w wystarczającym stopniu. Dywersyfikacja naszego importu postępuje zbyt wolno
- dodała austriacka polityk.
Wojna na Ukrainie
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Atak rozpoczął się nocą, kiedy ok. 200 tys. rosyjskich żołnierzy najechało naszego wschodniego sąsiada. Przeprowadzono ataki rakietowe praktycznie w całym kraju, również w Iwano-Frankowsku i Łucku. Są to miejscowości położone ok. 100 km od naszej granicy, co dodatkowo wzbudzało ogrom niepokoju. Rosjanie od pierwszych dni wojny dopuszczali się okrutnych czynów i szli na całość. W planach mieli błyskawiczne zajęcie Kijowa, sprawy potoczyły się jednak inaczej. Rosjanie nie spodziewali się tak zdecydowanego odwetu i problemów w realizacji swojego planu. Od samego początku nazywali inwazję na Ukrainę „specjalną operacją wojskową". Po ataku Rosjan kraje NATO zdecydowały się na nałożenie surowych sankcji na agresora. Wszystko po to, by osłabić go zarówno w sferze gospodarczej i militarnej tak, by nie był w stanie finansować wojny. Sankcje nakładano również na rosyjskich biznesmenów i oligarchów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. Grzegorz Górski: impeachment Joe Bidena? Nowe nazwiska
ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Szereg niedozwolonych postanowień”. UOKiK ukarał znaną firmę