Niemieccy rolnicy wściekli na niemieckie media, zablokowali budynek Axel Springer
Około 120 rolników i rzemieślników zebrało się przed bramą drukarni Axel Springer Verlag w Ahrensburgu w piątek wieczorem. Jak przekazała policja, zablokowali oni wjazd na teren drukarni na około sześć godzin za pomocą ponad 40 traktorów, ciężarówek przegubowych i samochodów osobowych
– donosi NDR.
Czytaj również: Zbigniew Kuźmiuk: Tego oczekują Niemcy, więc Tusk zajął się wypychaniem USA z Europy
Rolnicy uważają, że zostali źle przedstawieni w prasie
W publikacji poinformowano, że akcja protestacyjna przed drukarnią spowodowała opóźnienia w dostawach największych niemieckich dzienników, takich jak „Bild”, „Welt”, „Süddeutsche Zeitung” czy „Hamburger Abendblatt”. Zakłócenia dostaw miały miejsce w Hamburgu, Szlezwiku-Holsztynie i części Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Zakres strat poniesionych z powodu blokady wciąż nie został oszacowany.
Okazało się, że akcja protestacyjna przed budynkiem drukarni była skierowana przeciwko nie tylko polityce rolnej rządu, ale także przeciwko medialnym relacjom z protestów.
Rolnicy uważają, że zostali źle przedstawieni w prasie. Według policji akcja nie była zorganizowana. Została przerwana krótko po godzinie czwartej nad ranem. Rzeczniczka RASP podkreśliła znaczenie dostępu do wolnej prasy: „Apelujemy do władz o wysłanie jasnego sygnału, że takie naruszanie podstawowych praw demokratycznych nie będzie tolerowane”
– podaje niemiecka rozgłośnia.
To nie jedyne prztyczki w nos, jakie rolnicy dali niemieckim mediom. Kilka dni temu odbył się protest rolników przed drukarnią w Bremerhaven; później zablokowano również centrum dystrybucji gazet, z którego dostarczany jest „Hamburger Morgenpost”.
Czytaj także: Niemieccy nauczyciele mają dosyć i rezygnują z pracy
Protesty w Niemczech
O trwających w Niemczech protestach rolników informowaliśmy szeroko na łamach Tysol.pl. Choć ostatecznie niemiecki rząd anulował niektóre planowane cięcia w sektorze rolnym, rolnicy nadal byli niezadowoleni. W całym kraju blokowano autostrady, odbywały się wiece i akcje protestacyjne.
Jednocześnie rozpoczęła się akcja propagandowa niemieckich mediów, które usiłowały protestujących deprecjonować poprzez… porównania do nazistów.