Niespokojnie na granicy z Białorusią. Jest komunikat Straży Granicznej
Wszystkie te próby miały miejsce w okolicach Białowieży i Czeremchy (Podlaskie) – poinformowała Straż Graniczna w poweekendowym raporcie, opublikowanym w poniedziałek na platformie X. W piątek były to cztery próby, w sobotę było ich sześć, a w niedzielę 18.
Czytaj również: [SONDAŻ] Polacy coraz bardziej doceniają niedziele wolne od handlu
154 próby nielegalnego przekroczenia granicy od początku roku
Od początku tego roku SG odnotowała łącznie 154 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego w lutym - 66. To dużo mniej, niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu, gdy już odnotowano znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział SG. W całym 2023 roku - blisko 26 tys.
Czytaj także: Zbigniew Kuźmiuk: Tego oczekują Niemcy, więc Tusk zajął się wypychaniem USA z Europy
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
W listopadzie SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu również jest już wybrany wykonawca. (PAP)