Niemcy nie uzgodnili z Polakami wzrostu emisji szkodliwych substancji w rafinerii Schwedt
Ogromne kontrowersje wzbudza sprawa niemieckiej rafinerii Schwedt znajdującej się tuż przy granicy z Polską. Jak wyjaśnia BiznesAlert.pl rafineria "wnioskuje obecnie o nowe specpozwolenie na wyższe emisje, w tym także dwutlenku siarki. Ostatnie takie pozwolenie, wydane w 2017 roku, zakończyło się 31 grudnia 2023 roku".
CZYTAJ TAKŻE: Niemiecka rafineria zatruwa polskie powietrze
Niemcy nie uzgodnili z Polakami wzrostu emisji
Na tym etapie nie dostaliśmy żadnego wniosku o zaakceptowanie wyższej emisyjności. My oczywiście na terenach przygranicznych badamy poziom emisji i one według ostatnich ustaleń nie przekraczają norm. Żaden wniosek w tej sprawie nie wpłynął do naszego ministerstwa
- powiedziała dla BiznesAlert.pl minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska
Ja poprosiłam również o bardziej szczegółową informację podległych służb
- dodała.
Brak symetrii
Chociaż Niemcy w 2017 roku nie poinformowały o swoich krokach dotyczących planów zwiększenia norm emisji, to zdecydowanie bardziej "konsekwentni" są w drugą stronę. Przeciwko Polsce wielokrotnie politycznie wykorzystywana była sprawa Odry.
Niemcy mocno sprzeciwiali się planom rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym użeglowienia Odry. Jest bardzo możliwe, że nowy rząd im ulegnie. Pojawiały się już bowiem pomysły dotyczące tego, aby w okolicach polskiej części Odry ustanowić Park Narodowy, co raz na zawsze zakończyłoby kwestię użeglowienia.
CZYTAJ TAKŻE: Konto Prokuratury Krajowej przejęte przez ludzi Bodnara