Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda: Widzę, że dialog macie w DNA

– Dzisiejsza uroczystość to (…) piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze tory – powiedział dziś w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości powołania nowych członków Rady Dialogu Społecznego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda.
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ "Soldiarność" / fot. M. Żegliński

Prezydent Andrzej Duda powołał następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w skład RDS: Bartłomieja Mickiewicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, Macieja Kłosińskiego, także zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, oraz Szymona Wawrzyszkę, przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Przemyska.

Jednocześnie prezydent odwołał ze składu RDS Henryka Nakoniecznego, Bogdana Kubiaka i Leszka Walczaka.

„To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny”

Nasze dzisiejsze spotkanie to znak czasów. Byli panowie wśród tych członków Rady Dialogu Społecznego, którym jako pierwszym wręczyłem nominacje przed ośmiu laty, w 2015 roku, kiedy Rada zaczynała swoją pracę. Zresztą z inicjatywy NSZZ „Solidarność”

– powiedział prezydent Andrzej Duda do ustępujących członków Rady.

To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny w naszym kraju, który upadł razem z Komisją Trójstronną z uwagi na działania wtedy rządzących. Udało się dzięki tej inicjatywie Solidarności, mądrej inicjatywie, ten dialog odbudować. Ustawa funkcjonuje do dzisiaj

– dodał.

Udało się właśnie dzięki doświadczeniu, zdecydowaniu, a także zaangażowaniu przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, poważnemu podejściu do kwestii debaty na tematy ważne dla społeczeństwa, ważne dla pracowników, jako przedstawicielowi tej strony pracowniczej, której rzeczywiście Polacy pracujący w naszym kraju zawdzięczają przede wszystkim likwidację syndromu pierwszej dniówki, minimalną płacę godzinową i to, co w ciągu ostatnich lat stało się częścią naszego systemu prawa pracy i reguł pracy, a co dzisiaj już jest dla wszystkich tak naturalne, jakby było od zawsze. Dziękuję za te lata

– powiedział prezydent.

Jest to też znak czasów z uwagi na przemianę pokoleniową, która następuje w Solidarności. Wierzę w to, że następcy sprostają tej wysoko postawionej poprzeczce, którą panowie dzierżycie. Gratuluję nominacji. (…) Wierzę w to, że będziemy w stanie dalej realizować dialog bezpiecznie, odpowiedzialnie i z pożytkiem dla polskiego społeczeństwa

– powiedział w nawiązaniu do dzisiejszych nominacji Andrzej Duda.

„Idzie młodsze pokolenie”

Dzisiejsza uroczystość to moment, w którym kończy się procedura dotycząca zmian w Radzie Dialogu Społecznego ze strony NSZZ „Solidarność”, ale to także piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze jeszcze tory. Jestem przekonany, że sprostacie temu wyzwaniu

– powiedział z kolei Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Piotr Duda podziękował ustępującym członkom RDS-u, którzy, jak się wyraził, pozostaną mentorami i nadal będą czuwać nad dialogiem społecznym.

Bogdanie, z całego serca ci dziękuję, bo przecież dobrze o tym wiemy, że dialog to wielka sztuka kompromisu. Ty tą sztukę posiadasz

– zwrócił się do Bogdana Kubiaka.

Henryku, przyjacielu drogi, patrzę na ciebie i myślę, że ty jesteś historią dialogu społecznego. Związany z dialogiem społecznym instytucjonalnym od 1991 roku (…). Dziękuję ci za te projekty ustaw, o których wspominał prezydent, m.in. czuwanie nad powstawaniem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, dziękuję za projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, pluralizmu związkowego. To twoja zasługa

– powiedział do Henryka Nakoniecznego.

– Idzie młodsze pokolenie (…). Widzę, że dialog macie w DNA. I wasza profesja, i wasz zawód wykształcony, ale także to, że podjęliście wyzwanie być działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To jest wielkie wyzwanie, ale także wielka nobilitacja. Jeszcze raz wam gratuluję, panu prezydentowi – za to, że mogliśmy się dzisiaj spotkać

– powiedział, przedstawiając nominowanych dziś członków RDS-u.

W uroczystości wzięli także udział: Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca społeczny Prezydenta RP i przedstawiciel Prezydenta RP do udziału w pracach RDS-u, Iwona Zakrzewska, dyrektor Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” i dyrektor Biura Rady Dialogu Społecznego, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, którzy pozostają w RDS, czyli przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda oraz Wojciech Ilnicki, Jarosław Lange, Andrzej Kuchta i Waldemar Sopata.

Komisja Krajowa wybrała

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego stanowi, że członków RDS będących przedstawicielami strony pracowników i strony pracodawców, na wniosek każdej z organizacji powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Reprezentację NSZZ „Solidarność” w RDS tworzą członkowie wyznaczeni uchwałą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” spośród składu Komisji Krajowej.

Dnia 15 listopada br. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła uchwałę ws. wniosku o powołanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” do Rady Dialogu Społecznego. Komisja Krajowa wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odwołanie następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” ze składu Rady Dialogu Społecznego: Bogdana Kubiaka, Henryka Nakoniecznego i Leszka Walczaka oraz powołanie w ich miejsce: Macieja Kłosińskiego, Bartłomieja Mickiewicza oraz Szymona Wawrzyszkę.

Rada Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego (RDS) została powołana przez Prezydenta RP w dniu 22 października 2015 r., na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
To trójstronne forum współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Do celów Rady należy prowadzenie dialogu na rzecz zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada działa także na rzecz realizacji zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Jej celem jest ponadto poprawa jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej. Swoje cele Rada i jej strony realizują poprzez: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk; opiniowanie projektów założeń projektów ustaw oraz innych projektów aktów prawnych; opiniowanie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, projektów strategii, projektów programów oraz projektów innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów, przygotowywanych przez Radę Ministrów oraz jej członków; inicjowanie procesu legislacyjnego, a także wykonywanie innych zadań wynikających z odrębnych ustaw.

W skład Rady wchodzą reprezentatywne organizacje pracowników i pracodawców oraz strona rządowa. Stronę pracowników reprezentują obecnie trzy centrale związkowe: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.

 

 


 

POLECANE
Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

REKLAMA

Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda: Widzę, że dialog macie w DNA

– Dzisiejsza uroczystość to (…) piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze tory – powiedział dziś w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości powołania nowych członków Rady Dialogu Społecznego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda.
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ "Soldiarność" / fot. M. Żegliński

Prezydent Andrzej Duda powołał następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w skład RDS: Bartłomieja Mickiewicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, Macieja Kłosińskiego, także zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, oraz Szymona Wawrzyszkę, przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Przemyska.

Jednocześnie prezydent odwołał ze składu RDS Henryka Nakoniecznego, Bogdana Kubiaka i Leszka Walczaka.

„To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny”

Nasze dzisiejsze spotkanie to znak czasów. Byli panowie wśród tych członków Rady Dialogu Społecznego, którym jako pierwszym wręczyłem nominacje przed ośmiu laty, w 2015 roku, kiedy Rada zaczynała swoją pracę. Zresztą z inicjatywy NSZZ „Solidarność”

– powiedział prezydent Andrzej Duda do ustępujących członków Rady.

To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny w naszym kraju, który upadł razem z Komisją Trójstronną z uwagi na działania wtedy rządzących. Udało się dzięki tej inicjatywie Solidarności, mądrej inicjatywie, ten dialog odbudować. Ustawa funkcjonuje do dzisiaj

– dodał.

Udało się właśnie dzięki doświadczeniu, zdecydowaniu, a także zaangażowaniu przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, poważnemu podejściu do kwestii debaty na tematy ważne dla społeczeństwa, ważne dla pracowników, jako przedstawicielowi tej strony pracowniczej, której rzeczywiście Polacy pracujący w naszym kraju zawdzięczają przede wszystkim likwidację syndromu pierwszej dniówki, minimalną płacę godzinową i to, co w ciągu ostatnich lat stało się częścią naszego systemu prawa pracy i reguł pracy, a co dzisiaj już jest dla wszystkich tak naturalne, jakby było od zawsze. Dziękuję za te lata

– powiedział prezydent.

Jest to też znak czasów z uwagi na przemianę pokoleniową, która następuje w Solidarności. Wierzę w to, że następcy sprostają tej wysoko postawionej poprzeczce, którą panowie dzierżycie. Gratuluję nominacji. (…) Wierzę w to, że będziemy w stanie dalej realizować dialog bezpiecznie, odpowiedzialnie i z pożytkiem dla polskiego społeczeństwa

– powiedział w nawiązaniu do dzisiejszych nominacji Andrzej Duda.

„Idzie młodsze pokolenie”

Dzisiejsza uroczystość to moment, w którym kończy się procedura dotycząca zmian w Radzie Dialogu Społecznego ze strony NSZZ „Solidarność”, ale to także piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze jeszcze tory. Jestem przekonany, że sprostacie temu wyzwaniu

– powiedział z kolei Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Piotr Duda podziękował ustępującym członkom RDS-u, którzy, jak się wyraził, pozostaną mentorami i nadal będą czuwać nad dialogiem społecznym.

Bogdanie, z całego serca ci dziękuję, bo przecież dobrze o tym wiemy, że dialog to wielka sztuka kompromisu. Ty tą sztukę posiadasz

– zwrócił się do Bogdana Kubiaka.

Henryku, przyjacielu drogi, patrzę na ciebie i myślę, że ty jesteś historią dialogu społecznego. Związany z dialogiem społecznym instytucjonalnym od 1991 roku (…). Dziękuję ci za te projekty ustaw, o których wspominał prezydent, m.in. czuwanie nad powstawaniem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, dziękuję za projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, pluralizmu związkowego. To twoja zasługa

– powiedział do Henryka Nakoniecznego.

– Idzie młodsze pokolenie (…). Widzę, że dialog macie w DNA. I wasza profesja, i wasz zawód wykształcony, ale także to, że podjęliście wyzwanie być działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To jest wielkie wyzwanie, ale także wielka nobilitacja. Jeszcze raz wam gratuluję, panu prezydentowi – za to, że mogliśmy się dzisiaj spotkać

– powiedział, przedstawiając nominowanych dziś członków RDS-u.

W uroczystości wzięli także udział: Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca społeczny Prezydenta RP i przedstawiciel Prezydenta RP do udziału w pracach RDS-u, Iwona Zakrzewska, dyrektor Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” i dyrektor Biura Rady Dialogu Społecznego, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, którzy pozostają w RDS, czyli przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda oraz Wojciech Ilnicki, Jarosław Lange, Andrzej Kuchta i Waldemar Sopata.

Komisja Krajowa wybrała

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego stanowi, że członków RDS będących przedstawicielami strony pracowników i strony pracodawców, na wniosek każdej z organizacji powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Reprezentację NSZZ „Solidarność” w RDS tworzą członkowie wyznaczeni uchwałą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” spośród składu Komisji Krajowej.

Dnia 15 listopada br. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła uchwałę ws. wniosku o powołanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” do Rady Dialogu Społecznego. Komisja Krajowa wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odwołanie następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” ze składu Rady Dialogu Społecznego: Bogdana Kubiaka, Henryka Nakoniecznego i Leszka Walczaka oraz powołanie w ich miejsce: Macieja Kłosińskiego, Bartłomieja Mickiewicza oraz Szymona Wawrzyszkę.

Rada Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego (RDS) została powołana przez Prezydenta RP w dniu 22 października 2015 r., na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
To trójstronne forum współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Do celów Rady należy prowadzenie dialogu na rzecz zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada działa także na rzecz realizacji zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Jej celem jest ponadto poprawa jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej. Swoje cele Rada i jej strony realizują poprzez: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk; opiniowanie projektów założeń projektów ustaw oraz innych projektów aktów prawnych; opiniowanie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, projektów strategii, projektów programów oraz projektów innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów, przygotowywanych przez Radę Ministrów oraz jej członków; inicjowanie procesu legislacyjnego, a także wykonywanie innych zadań wynikających z odrębnych ustaw.

W skład Rady wchodzą reprezentatywne organizacje pracowników i pracodawców oraz strona rządowa. Stronę pracowników reprezentują obecnie trzy centrale związkowe: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe