Ostatni wysłannik dynastii Ming

„Ostatni wysłannik dynastii Ming” to fabularyzowana opowieść o autentycznej postaci Michała Boyma, siedemnastowiecznego polskiego jezuity i misjonarza w Chinach, który jako oficjalny wysłannik ostatniego cesarza dynastii Ming, Yongliego, udał się do Europy, by tam reprezentować ten jedyny katolicki dwór w historii Chin.
Fragment okładki książki
Fragment okładki książki "Ostatni wysłannik dynastii Ming" / materiały prasowe

Ojciec Michał Boym SJ zaliczany jest do prekursorów zachodniej wiedzy o Państwie Środka. Jednym z jego wielu dzieł jest pierwszy opublikowany w Europie traktat o chińskiej tradycyjnej medycynie, której korzenie sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Zalicza się także do europejskich prekursorów współczesnej geografii ekonomicznej.

 

Michał Boym

Kiedy Michał Boym, młody, obiecujący i pełen ideałów jezuita, przybywa do portugalskiego Makau pod koniec A.D. 1644, nie spodziewa się, że zaledwie pięć lat później spotka miłość (platoniczną) swojego życia i zostanie rzucony w wir epokowych zmian i politycznych intryg rozgrywających się zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i europejskim. Podczas gdy władza dynastii Ming chwieje się pod naporem pogańskich Mandżurów, ojciec Boym podejmuje niebezpieczną podróż przez lądy i oceany, by bronić jej racji przed obliczami najpotężniejszych katolickich władców i samego papieża. W tej dyplomatycznej roli narusza reguły swojego zakonu, Towarzystwa Jezusowego, wkraczając w grę o władzę między głównymi graczami kolonialnymi na Dalekim Wschodzie, Portugalczykami, Holendrami i Brytyjczykami.

Narratorem powieści jest "autor", stary przyjaciel głównego bohatera i współbrat jezuita, a sceny z obecności Michała Boyma na dworze cesarza Ming, a następnie podczas jego poselstwa w Europie, przeplatają się z wydarzeniami rozgrywającymi się w tym samym czasie w Chinach w ostatniej fazie przemian między panowaniem dynastii Ming a Qing. Większość opisanych w książce okoliczności jest zgodna z faktami. Czytelnicy poznają zatem panoramę geopolityczną Europy i Azji XVII wieku oraz historię stosunków między tymi dwoma częściami świata. 

 

Agnieszka Couderq

Autorka książki, Agnieszka Couderq jest Polką i Amerykanką mieszkającą obecnie na zmianę w Warszawie i Los Angeles. Dorastając początkowo w komunistycznej Polsce, przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1980 roku jako nastolatka i ukończyła studia geofizyczne w Colorado School of Mines w Kolorado. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu zachorowała na raka, mając minimalną szansę przeżycia. To doświadczenie bezpośredniej śmierci w młodym wieku wywarło na nią ogromny wpływ. Zdefiniowało całe jej życie, kreując soczewkę, przez którą patrzy na wszystkie jego zwroty, zakręty, wzloty i upadki i przyciągnęło ją bardzo wcześnie do kwestii wiary i cierpienia. Jako zapalona czytelniczka, która ma za sobą lekturę różnorodnych książek pisanych przez autorów żyjących na wielu kontynentach, przez lata rozwijała swoje umiejętności pisarskie, tworząc opowiadania dla dzieci i poezję, jednak dopiero po zetknięciu się z historią Michała Boyma podczas studiów sinologicznych poczuła w sobie siłę do napisania powieści z myślą o jej publikacji. 

Mieszkając w wielu krajach i kulturach, nauczyła się je doceniać. Stara się poznawać je dogłębnie i robi to przede wszystkim poprzez naukę ich języków. Z tego względu posługuje się biegle językiem polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i chińskim oraz dobrze rozumie rosyjski. 

Napisana przeze nią książka stanowi esencję jej życiowych doświadczeń i przemyśleń.


Streszczenie książki

Jesienią roku Pańskiego 1649, ojciec Michał Boym, młody polski misjonarz jezuicki, przybywa na dwór pogrążonego w kryzysie chińskiego cesarza Yongliego, ostatniego władcy dynastii Ming. Ma pomagać austriackiemu współbratu, Andreasowi Kofflerowi, w prowadzeniu ścieżką Jezusa Chrystusa tego jedynego w historii Państwa Środka katolickiego dworu cesarskiego.

Misyjny zapał Boyma nie pozbawiony jest ceny. Musi on porzucić swe życie w zamożnej polskiej rodzinie i złamać obietnicę daną bratu. Przymus wyboru pomiędzy dotrzymaniem obietnic złożonych najbliższym a wezwaniem Pana będzie prześladował Polaka do końca.

Na dworze poznaje miłość swojego życia, cesarzową wdowę Helenę. Starsza od niego, jest piękną, błyskotliwą i potężną kobietą i podobnie jak on, głęboko religijną. Asystuje również przy chrzcie następcy tronu. To wydarzenie stanowi moment wieńczący ponad sto lat jezuickich wysiłków misyjnych w Azji. Tworzy ono niezrównaną okazję dla Watykanu i katolickich mocarstw europejskich do zdobycia przewagi w zaciętej rywalizacji przeciwko interesom brytyjskim i holenderskim. Perspektywa katolickich Chin, jego wielka wiara oraz intensywne, acz platoniczne, uczucie do cesarzowej stanowią siłę napędową, która każe mu pokonywać niezliczone niebezpieczeństwa i przeszkody wystawiające na próbę jego przekonania oraz oddanie Kościołowi i jego sprawie.

W obliczu nieustannych ataków dynastii mandżurskiej Qing, kontrolującej północną część Chin, obaj jezuici przekonują cesarza, by wysłał Boyma do Europy w celu uzyskania wsparcia dla dynastii Ming. Od tej pory jego los będzie nierozerwalnie związany z jego legacją. Oprócz oficjalnych listów wiezie ze sobą owoce swych studiów nad kulturą chińską - pierwszy europejski atlas Chin i pierwszy traktat o medycynie chińskiej autorstwa Europejczyka.

Jego misja od początku pada ofiarą wielkiej europejskiej polityki i rywalizacji gospodarczej pomiędzy głównymi graczami tej epoki schyłku Habsburgów i rozkwitu Francji Ludwika XIV oraz ich gry o wpływy w Watykanie. Z drugiej strony Portugalczycy w Makau coraz częściej są zmuszeni wybierać pomiędzy walczącymi dynastiami. Ten sam dylemat dzieli Misję Jezuicką na dwie konkurujące ze sobą frakcje: Qing i Ming. Ten polityczny podział w świeckich i religijnych sferach portugalskiego Estado da India działa na niekorzyść misji Boyma.

I tak, gdy udaje się on do Europy, inny wysłannik wyrusza do Watykanu w imieniu "północnych" jezuitów. Ma przekonać Watykan i europejskie dwory, że sprawa dynastii Ming jest bezpowrotnie stracona, a jedyną siłą w Chinach, z którą należy się liczyć, jest mandżurski cesarz Qing Shunzhi. Ojciec Martino Martini SJ również podróżuje ze swoim najcenniejszym opusem – własnym atlasem Chin. I tak między dwoma współbraćmi rozpoczyna się wyścig, który zadecyduje o przyszłości Cesarstwa Chińskiego i religii katolickiej na Dalekim Wschodzie, a jednego z nich uczyni sławnym. 

Książka dostępna jest w księgarniach internetowych, m.in. na stronie wydawnictwa pod linkiem: https://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/ostatni-wyslannik-dynastii-ming-slonce-ksiezyc-i-krzyz_p_2048.html


Więcej o Michale Boymie pod linkiem www.michalboym.pl
Strona Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551817235274


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Ostatni wysłannik dynastii Ming

„Ostatni wysłannik dynastii Ming” to fabularyzowana opowieść o autentycznej postaci Michała Boyma, siedemnastowiecznego polskiego jezuity i misjonarza w Chinach, który jako oficjalny wysłannik ostatniego cesarza dynastii Ming, Yongliego, udał się do Europy, by tam reprezentować ten jedyny katolicki dwór w historii Chin.
Fragment okładki książki
Fragment okładki książki "Ostatni wysłannik dynastii Ming" / materiały prasowe

Ojciec Michał Boym SJ zaliczany jest do prekursorów zachodniej wiedzy o Państwie Środka. Jednym z jego wielu dzieł jest pierwszy opublikowany w Europie traktat o chińskiej tradycyjnej medycynie, której korzenie sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Zalicza się także do europejskich prekursorów współczesnej geografii ekonomicznej.

 

Michał Boym

Kiedy Michał Boym, młody, obiecujący i pełen ideałów jezuita, przybywa do portugalskiego Makau pod koniec A.D. 1644, nie spodziewa się, że zaledwie pięć lat później spotka miłość (platoniczną) swojego życia i zostanie rzucony w wir epokowych zmian i politycznych intryg rozgrywających się zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i europejskim. Podczas gdy władza dynastii Ming chwieje się pod naporem pogańskich Mandżurów, ojciec Boym podejmuje niebezpieczną podróż przez lądy i oceany, by bronić jej racji przed obliczami najpotężniejszych katolickich władców i samego papieża. W tej dyplomatycznej roli narusza reguły swojego zakonu, Towarzystwa Jezusowego, wkraczając w grę o władzę między głównymi graczami kolonialnymi na Dalekim Wschodzie, Portugalczykami, Holendrami i Brytyjczykami.

Narratorem powieści jest "autor", stary przyjaciel głównego bohatera i współbrat jezuita, a sceny z obecności Michała Boyma na dworze cesarza Ming, a następnie podczas jego poselstwa w Europie, przeplatają się z wydarzeniami rozgrywającymi się w tym samym czasie w Chinach w ostatniej fazie przemian między panowaniem dynastii Ming a Qing. Większość opisanych w książce okoliczności jest zgodna z faktami. Czytelnicy poznają zatem panoramę geopolityczną Europy i Azji XVII wieku oraz historię stosunków między tymi dwoma częściami świata. 

 

Agnieszka Couderq

Autorka książki, Agnieszka Couderq jest Polką i Amerykanką mieszkającą obecnie na zmianę w Warszawie i Los Angeles. Dorastając początkowo w komunistycznej Polsce, przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1980 roku jako nastolatka i ukończyła studia geofizyczne w Colorado School of Mines w Kolorado. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu zachorowała na raka, mając minimalną szansę przeżycia. To doświadczenie bezpośredniej śmierci w młodym wieku wywarło na nią ogromny wpływ. Zdefiniowało całe jej życie, kreując soczewkę, przez którą patrzy na wszystkie jego zwroty, zakręty, wzloty i upadki i przyciągnęło ją bardzo wcześnie do kwestii wiary i cierpienia. Jako zapalona czytelniczka, która ma za sobą lekturę różnorodnych książek pisanych przez autorów żyjących na wielu kontynentach, przez lata rozwijała swoje umiejętności pisarskie, tworząc opowiadania dla dzieci i poezję, jednak dopiero po zetknięciu się z historią Michała Boyma podczas studiów sinologicznych poczuła w sobie siłę do napisania powieści z myślą o jej publikacji. 

Mieszkając w wielu krajach i kulturach, nauczyła się je doceniać. Stara się poznawać je dogłębnie i robi to przede wszystkim poprzez naukę ich języków. Z tego względu posługuje się biegle językiem polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i chińskim oraz dobrze rozumie rosyjski. 

Napisana przeze nią książka stanowi esencję jej życiowych doświadczeń i przemyśleń.


Streszczenie książki

Jesienią roku Pańskiego 1649, ojciec Michał Boym, młody polski misjonarz jezuicki, przybywa na dwór pogrążonego w kryzysie chińskiego cesarza Yongliego, ostatniego władcy dynastii Ming. Ma pomagać austriackiemu współbratu, Andreasowi Kofflerowi, w prowadzeniu ścieżką Jezusa Chrystusa tego jedynego w historii Państwa Środka katolickiego dworu cesarskiego.

Misyjny zapał Boyma nie pozbawiony jest ceny. Musi on porzucić swe życie w zamożnej polskiej rodzinie i złamać obietnicę daną bratu. Przymus wyboru pomiędzy dotrzymaniem obietnic złożonych najbliższym a wezwaniem Pana będzie prześladował Polaka do końca.

Na dworze poznaje miłość swojego życia, cesarzową wdowę Helenę. Starsza od niego, jest piękną, błyskotliwą i potężną kobietą i podobnie jak on, głęboko religijną. Asystuje również przy chrzcie następcy tronu. To wydarzenie stanowi moment wieńczący ponad sto lat jezuickich wysiłków misyjnych w Azji. Tworzy ono niezrównaną okazję dla Watykanu i katolickich mocarstw europejskich do zdobycia przewagi w zaciętej rywalizacji przeciwko interesom brytyjskim i holenderskim. Perspektywa katolickich Chin, jego wielka wiara oraz intensywne, acz platoniczne, uczucie do cesarzowej stanowią siłę napędową, która każe mu pokonywać niezliczone niebezpieczeństwa i przeszkody wystawiające na próbę jego przekonania oraz oddanie Kościołowi i jego sprawie.

W obliczu nieustannych ataków dynastii mandżurskiej Qing, kontrolującej północną część Chin, obaj jezuici przekonują cesarza, by wysłał Boyma do Europy w celu uzyskania wsparcia dla dynastii Ming. Od tej pory jego los będzie nierozerwalnie związany z jego legacją. Oprócz oficjalnych listów wiezie ze sobą owoce swych studiów nad kulturą chińską - pierwszy europejski atlas Chin i pierwszy traktat o medycynie chińskiej autorstwa Europejczyka.

Jego misja od początku pada ofiarą wielkiej europejskiej polityki i rywalizacji gospodarczej pomiędzy głównymi graczami tej epoki schyłku Habsburgów i rozkwitu Francji Ludwika XIV oraz ich gry o wpływy w Watykanie. Z drugiej strony Portugalczycy w Makau coraz częściej są zmuszeni wybierać pomiędzy walczącymi dynastiami. Ten sam dylemat dzieli Misję Jezuicką na dwie konkurujące ze sobą frakcje: Qing i Ming. Ten polityczny podział w świeckich i religijnych sferach portugalskiego Estado da India działa na niekorzyść misji Boyma.

I tak, gdy udaje się on do Europy, inny wysłannik wyrusza do Watykanu w imieniu "północnych" jezuitów. Ma przekonać Watykan i europejskie dwory, że sprawa dynastii Ming jest bezpowrotnie stracona, a jedyną siłą w Chinach, z którą należy się liczyć, jest mandżurski cesarz Qing Shunzhi. Ojciec Martino Martini SJ również podróżuje ze swoim najcenniejszym opusem – własnym atlasem Chin. I tak między dwoma współbraćmi rozpoczyna się wyścig, który zadecyduje o przyszłości Cesarstwa Chińskiego i religii katolickiej na Dalekim Wschodzie, a jednego z nich uczyni sławnym. 

Książka dostępna jest w księgarniach internetowych, m.in. na stronie wydawnictwa pod linkiem: https://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/ostatni-wyslannik-dynastii-ming-slonce-ksiezyc-i-krzyz_p_2048.html


Więcej o Michale Boymie pod linkiem www.michalboym.pl
Strona Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551817235274



 

Polecane
Emerytury
Stażowe