Juncker pozytywnie o stanie Unii
– Dla nas jako związkowców najważniejsze jest jasne wskazanie w wystąpieniu na rolę Europejskiego Filaru Praw Socjalnych jako wiodącej inicjatywy realizowanej obecnie przez Komisję. Co więcej, Juncker mówi o potrzebie docelowego budowania wspólnych standardów socjalnych w UE, a to wpisuje się w wizję NSZZ Solidarność – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. – Wartościowa jest także idea tworzenia ponadgranicznej inspekcji pracy, co jest naturalnym działaniem, w sytuacji gdy wzrasta znaczenie wszelkich form mobilności pracy – dodaje ekspertka.
Godne uwagi jest także jasne wskazanie na konieczność prowadzenia transparentnych rozmów z państwami pozaunijnymi na temat wolnego handlu.
– Juncker wskazuje na potrzebę otwartego prezentowania mandatu negocjacyjnego i przez Komisję Europejską i przez Radę. To także pozytywny znak po związkowych niezbyt przyjemnych doświadczeniach podczas negocjowania przez Unię umowy o wolnym handlu z USA (tzw. TTIP) – podkreśla Surdykowska.
– Istotne jest, że w orędziu pojawił się wątek potrzeby istnienia polityki przemysłowej w UE i „powrotu” do Europy wysoko innowacyjnego przemysłu - komentuje Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK NSZZ Solidarność. – wychodzi to naprzeciw postulatom naszych struktur branżowych a także europejskich federacji związkowych, aby skoncentrować się na przemysłowym rozwoju EU, gdyż potrzebujemy miejsc pracy wysokiej jakości nie tylko w sektorze usług ale także w przemyśle – dodaje.
Orędzie o stanie Unii jest wygłaszane każdego roku we wrześniu przed Parlamentem Europejskim przez przewodniczącego Komisji Europejskiej. Podsumowuje on osiągnięcia minionego roku i przedstawia priorytety na nadchodzący rok, wyjaśniając również, w jaki sposób Komisja planuje zająć się najważniejszymi wyzwaniami, przed którymi staje Unia Europejska. Po przemówieniu następuje debata plenarna. W ten sposób rozpoczyna się dialog pomiędzy Parlamentem i Radą w celu przygotowania programu prac Komisji na kolejny rok.
bs