Rząd Scholza złamał konstytucję i teraz ma ogromną dziurę w budżecie
Tzw. posiedzenie dostosowawcze Komisji Budżetowej Bundestagu zaplanowano na najbliższy czwartek, po czym budżet zostanie poddany pod głosowanie zgodnie z planem – dowiedziała się dpa. Wyrok sędziów będzie miał wpływ na Fundusz Klimatu i Transformacji.
Środki w wysokości 60 mld z 2021 roku nie będą już dostępne – podkreśla dpa.
– Rząd federalny zwróci szczególną uwagę na orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego – zapewnił w środę w Berlinie Scholz. Jak wyjaśnił, wyrok, jego obszerne uzasadnienie oraz konsekwencje zostaną teraz szczegółowo ocenione wspólnie z Bundestagiem. – Orzeczenie może mieć wpływ na działania budżetowe nie tylko na szczeblu federalnym, ale także w landach – dodał.
CZYTAJ TAKŻE: Jakubiak zapytany o Hołownię: Jak jeszcze raz to zrobi, to zwrócę mu uwagę
Decyzja niemieckiego TK
Federalny Trybunał Konstytucyjny już wcześniej uznał realokację 60 mld euro w budżecie na 2021 rok za niezgodną z konstytucją. W jego ocenie rząd federalny nie może wykorzystywać funduszy przeznaczonych na walkę z kryzysem koronawirusa na ochronę klimatu.
Orzeczenie może mieć duży wpływ na tzw. fundusz klimatyczno-transformacyjny, z którego rząd federalny chciał opłacić liczne programy dofinansowania, takie jak m.in. wymiana starych systemów ciepłowniczych na ropę i gaz – przypomina dpa.
CZYTAJ TAKŻE: Rewolucja w polskich szkołach? Znamienne słowa posłanki Lewicy
Środowy wyrok Trybunału jako „historyczny” określił na łamach dziennika „Handelsblatt” ekonomista Jens Suedekum. Trybunał za niekonstytucyjny uznał „kontrowersyjny manewr budżetowy” obecnej koalicji rządowej z 2022 roku.
Drugi uchwalony wówczas budżet uzupełniający na rok 2021 był niezgodny z prawem i nieważny
– stwierdził Drugi Senat Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
– Ustawa „nie spełnia konstytucyjnych wymogów dotyczących pożyczek awaryjnych – wyjaśniła przewodnicząca Senatu Doris Koenig.
Wyrok jest katastrofą dla obecnej koalicji rządowej. Za jednym zamachem w planowaniu budżetu brakuje 60 miliardów euro. Rząd federalny stoi obecnie przed trudnymi decyzjami: albo w odpowiednim stopniu ograniczy planowane programy finansowania i dotacje klimatyczne, albo zyska fundusze w inny sposób
– ocenia Jens Suedekum w „Handelsblatt”, podkreślając, że „orzeczenie to stawia rząd federalny przed największym problemem polityki gospodarczej w tej kadencji”.
„Konstytucja” Niemiec
Warto zaznaczyć, że Republika Federalna Niemiec nie ma konstytucji, lecz ustawę zasadniczą, która jest podstawowym aktem prawnym w niemieckim systemie prawnym.
Ustawa Zasadnicza obowiązuje jako konstytucja Niemiec „do dnia, gdy po odzyskaniu ostatecznej wolności i jedności Niemiec naród niemiecki w drodze swobodnej decyzji przyjmie konstytucję”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dr Rafał Brzeski: Dlaczego Niemcy wciąż nie mają konstytucji? Odpowiedź może być bardzo niepokojąca