Energa wesprze kolejne domy dziecka

Nawet siedem nowych domów dziecka otrzyma w tym roku darmowe panele fotowoltaiczne. Placówki będą zasilane w czystą i przyjazną środowisku energię elektryczną. Ich podopieczni wezmą również udział w wycieczkach. Wszystko to w ramach trzeciej edycji projektu Domy Dobrej Energii, realizowanego przez Energę z Grupy ORLEN.
Akademia żeglarska dla dzieci z Krosna i Włocławka Energa wesprze kolejne domy dziecka
Akademia żeglarska dla dzieci z Krosna i Włocławka / fot. Energa SA

Domy Dobrej Energii to inicjatywa Energi, dzięki której na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. Zielona energia pozwoli wybranym domom dziecka złapać finansowy oddech i przeznaczyć więcej środków na pomoc podopiecznym.
Celem projektu zainaugurowanego w 2021 roku i realizowanego przez Energę SA, Fundację Energa i Energę Obrót jest dostarczenie taniej i przyjaznej środowisku energii elektrycznej dla placówek zajmujących się całodobową opieką oraz wychowaniem dzieci i młodzieży.

W ramach projektu Energi podopieczni z wybranych placówek mogą również wziąć udział w wyjazdach edukacyjnych do miejsc oraz instytucji działających w obszarze energetyki. Dzieci i starsza młodzież odwiedziły już między innymi Muzeum Energetyki w Toruniu, farmę wiatrową w Przykonie czy elektrownię wodną w Straszynie.

Inwestycje już trwają

W ramach tegorocznej edycji projektu zaplanowano montaż paneli słonecznych dostarczanych przez Energę Obrót na dachach nawet siedmiu domów dziecka. Pierwsze instalacje paneli rozpoczęto już w Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu, a kolejne planowane są w Kłaninie koło Pucka, Ustce, Gdańsku (pomorskie), Krośnie (podkarpackie) i Włocławku (kujawsko-pomorskie).

Beneficjentami programu Energi zostały także osoby uczęszczające do Ośrodka Szkoleniowego w Yirol dla dzieci i młodzieży działającego w jednym z najuboższych krajów świata – Sudanie Południowym. Dzięki wsparciu Fundacji Energa, która pomogła sfinansować panele fotowoltaiczne na dachu Ośrodka Szkoleniowego w Yirol, koszty prowadzenia tej placówki stały się znacznie niższe, a ona sama bardziej przyjazna środowisku.

To jednak nie koniec. Przy współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowano zajęcia edukacyjne dla podopiecznych z domów dziecka w Ustce i Kłaninie. Odbywały się one w czerwcu w ramach tzw. błękitnej szkoły na terenie Stacji Morskiej w Helu, gdzie przybliżano dzieciom pojęcia związane z ochroną środowiska i ekologią.


Podczas wizyty w tamtejszym fokarium dzieci mogły zobaczyć, jak karmione są zwierzęta, oraz wziąć udział w pokazie medycznym czy warsztatach edukacyjnych. Podopieczni odbyli także rejs badawczy po Bałtyku, gdzie mogli zbadać temperaturę wody, poziom jej zasolenia i prędkość wiatru.

W tym roku nie brakuje atrakcji dla dzieci. Pod koniec sierpnia br. zaplanowany jest letni wypoczynek w formie akademii żeglarskiej dla 20 dzieci z Krosna i Włocławka, z dodatkowymi zajęciami boksu i koszykówki 3x3. Wszystko to dzięki synergicznej współpracy trzech stowarzyszeń: 77 Racing, Brzostek Top Team, Polskie 3R3. W kolejnych miesiącach podopieczni z Włocławka i Kłanina będą zachęcani do dbałości o naszą planetę poprzez m.in. wspólne nasadzenia zieleni w pobliżu ich domów oraz warsztaty ekologiczne realizowane z udziałem wolontariatu pracowników Energi z Grupy ORLEN.

Społeczna odpowiedzialność biznesu – podsumowanie

W ramach pierwszej edycji projektu Domy Dobrej Energii energia ze słońca zasiliła dwa rodzinne domy dziecka: w Gostyninie i Szczawinie Kościelnym. Do ich wyposażenia w panele fotowoltaiczne swoją cegiełkę dołożyła także Fundacja ORLEN. Instalacje produkujące zieloną energię zainstalowano także na dachach domów dziecka w Rypinie i Kaczkach Średnich.

W ubiegłym roku wsparcie otrzymało sześć kolejnych placówek. Były to domy dziecka w Górze i Kaliszu, Dom dla Bezdomnych i Potrzebujących Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku, Dom dla Dzieci w Czarnowcu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 3 w Elblągu. Rozpoczęto również prace przy Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu.

W tym roku energia elektryczna ze słońca ma popłynąć do kolejnych domów dziecka. Rosnąca liczba placówek świadczy o rozwoju projektu Energi, która poprzez tego rodzaju działania realizuje misję społecznej odpowiedzialności biznesu.

Realne wsparcie Energi dla domów dziecka połączone z dbałością o środowisko znalazło uznanie podczas gali przyznania Listków CSR w czerwcu 2023 roku. Wówczas Energa otrzymała Złoty Listek CSR oraz wyróżnienie za działania wspierające realizację celów zrównoważonego rozwoju za 2022 rok, w co wpisywał się właśnie projekt Domów Dobrej Energii.


Artykuł powstał we współpracy z Energa SA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków

Czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy? – takie pytanie zadała Polakom pracownia SW Research.

Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki z ostatniej chwili
Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki

Piosenkarka Ewelina Lisowska wystąpiła w jednym z koncertów TVP z cyklu "Polskie biesiady". Pod jej wpisem na ten temat zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze, na które artystka odpowiedziała.

Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek z ostatniej chwili
Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek

Niemcy są najgorzej radzącą sobie gospodarką z grupy największych rozwiniętych gospodarek na świecie. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Unia Europejska spodziewają się, że gospodarka Niemiec w tym roku skurczy się – pisze serwis euronews.com.

Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe z ostatniej chwili
Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, jest jeden warunek - ten kurs, który przyjął rząd PiS musi być kontynuowany - powiedział w sobotę, podczas wielkiej przysięgi wojskowej na święcie 16. Dywizji Zmechanizowanej na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Energa wesprze kolejne domy dziecka

Nawet siedem nowych domów dziecka otrzyma w tym roku darmowe panele fotowoltaiczne. Placówki będą zasilane w czystą i przyjazną środowisku energię elektryczną. Ich podopieczni wezmą również udział w wycieczkach. Wszystko to w ramach trzeciej edycji projektu Domy Dobrej Energii, realizowanego przez Energę z Grupy ORLEN.
Akademia żeglarska dla dzieci z Krosna i Włocławka Energa wesprze kolejne domy dziecka
Akademia żeglarska dla dzieci z Krosna i Włocławka / fot. Energa SA

Domy Dobrej Energii to inicjatywa Energi, dzięki której na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. Zielona energia pozwoli wybranym domom dziecka złapać finansowy oddech i przeznaczyć więcej środków na pomoc podopiecznym.
Celem projektu zainaugurowanego w 2021 roku i realizowanego przez Energę SA, Fundację Energa i Energę Obrót jest dostarczenie taniej i przyjaznej środowisku energii elektrycznej dla placówek zajmujących się całodobową opieką oraz wychowaniem dzieci i młodzieży.

W ramach projektu Energi podopieczni z wybranych placówek mogą również wziąć udział w wyjazdach edukacyjnych do miejsc oraz instytucji działających w obszarze energetyki. Dzieci i starsza młodzież odwiedziły już między innymi Muzeum Energetyki w Toruniu, farmę wiatrową w Przykonie czy elektrownię wodną w Straszynie.

Inwestycje już trwają

W ramach tegorocznej edycji projektu zaplanowano montaż paneli słonecznych dostarczanych przez Energę Obrót na dachach nawet siedmiu domów dziecka. Pierwsze instalacje paneli rozpoczęto już w Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu, a kolejne planowane są w Kłaninie koło Pucka, Ustce, Gdańsku (pomorskie), Krośnie (podkarpackie) i Włocławku (kujawsko-pomorskie).

Beneficjentami programu Energi zostały także osoby uczęszczające do Ośrodka Szkoleniowego w Yirol dla dzieci i młodzieży działającego w jednym z najuboższych krajów świata – Sudanie Południowym. Dzięki wsparciu Fundacji Energa, która pomogła sfinansować panele fotowoltaiczne na dachu Ośrodka Szkoleniowego w Yirol, koszty prowadzenia tej placówki stały się znacznie niższe, a ona sama bardziej przyjazna środowisku.

To jednak nie koniec. Przy współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowano zajęcia edukacyjne dla podopiecznych z domów dziecka w Ustce i Kłaninie. Odbywały się one w czerwcu w ramach tzw. błękitnej szkoły na terenie Stacji Morskiej w Helu, gdzie przybliżano dzieciom pojęcia związane z ochroną środowiska i ekologią.


Podczas wizyty w tamtejszym fokarium dzieci mogły zobaczyć, jak karmione są zwierzęta, oraz wziąć udział w pokazie medycznym czy warsztatach edukacyjnych. Podopieczni odbyli także rejs badawczy po Bałtyku, gdzie mogli zbadać temperaturę wody, poziom jej zasolenia i prędkość wiatru.

W tym roku nie brakuje atrakcji dla dzieci. Pod koniec sierpnia br. zaplanowany jest letni wypoczynek w formie akademii żeglarskiej dla 20 dzieci z Krosna i Włocławka, z dodatkowymi zajęciami boksu i koszykówki 3x3. Wszystko to dzięki synergicznej współpracy trzech stowarzyszeń: 77 Racing, Brzostek Top Team, Polskie 3R3. W kolejnych miesiącach podopieczni z Włocławka i Kłanina będą zachęcani do dbałości o naszą planetę poprzez m.in. wspólne nasadzenia zieleni w pobliżu ich domów oraz warsztaty ekologiczne realizowane z udziałem wolontariatu pracowników Energi z Grupy ORLEN.

Społeczna odpowiedzialność biznesu – podsumowanie

W ramach pierwszej edycji projektu Domy Dobrej Energii energia ze słońca zasiliła dwa rodzinne domy dziecka: w Gostyninie i Szczawinie Kościelnym. Do ich wyposażenia w panele fotowoltaiczne swoją cegiełkę dołożyła także Fundacja ORLEN. Instalacje produkujące zieloną energię zainstalowano także na dachach domów dziecka w Rypinie i Kaczkach Średnich.

W ubiegłym roku wsparcie otrzymało sześć kolejnych placówek. Były to domy dziecka w Górze i Kaliszu, Dom dla Bezdomnych i Potrzebujących Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku, Dom dla Dzieci w Czarnowcu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 3 w Elblągu. Rozpoczęto również prace przy Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu.

W tym roku energia elektryczna ze słońca ma popłynąć do kolejnych domów dziecka. Rosnąca liczba placówek świadczy o rozwoju projektu Energi, która poprzez tego rodzaju działania realizuje misję społecznej odpowiedzialności biznesu.

Realne wsparcie Energi dla domów dziecka połączone z dbałością o środowisko znalazło uznanie podczas gali przyznania Listków CSR w czerwcu 2023 roku. Wówczas Energa otrzymała Złoty Listek CSR oraz wyróżnienie za działania wspierające realizację celów zrównoważonego rozwoju za 2022 rok, w co wpisywał się właśnie projekt Domów Dobrej Energii.


Artykuł powstał we współpracy z Energa SA.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe