Znany amerykański dziennikarz: Zamknijmy bazy w Niemczech i przenieśmy żołnierzy do Polski

Wpis dziennikarza jest odpowiedzią na wpis Iana Brzezinskiego. Brzezinski w swoim komentarzu skrytykował decyzję niemieckiego rządu, który porzucił zobowiązanie wobec NATO do wydawania na obronność nie mniej niż równowartość 2% PKB rocznie.
Polska to nowe Niemcy. Linia kontaktu przesunęła się na wschód. Polska jest na dobrej drodze do wydawania 5% PKB na obronę i będzie miała trzecią co do wielkości armię w Europie (po Rosji i Turcji)
– napisał Marc Thiessen, odnosząc się do komentarza Brzezinskiego.
Powinniśmy wyprowadzić wojska amerykańskie z Niemiec, zamknąć stare bazy z czasów zimnej wojny i stacjonować je w stałych bazach w Polsce
– podsumował redaktor.
Poland is the new Germany. The line of contact has moved East. Poland is on track to spend 5% of GDP on defense and will have the third largest military in Europe (after Russia and Turkey).
— Marc Thiessen 🇺🇸❤️🇺🇦&🇹🇼 (@marcthiessen) August 17, 2023
We should move US troops out of Germany, close old Cold War bases, and station them in… https://t.co/XB91j53Zm0
Rząd Niemiec wycofuje się ze zobowiązania wobec NATO
Niemcy zapowiadały przeznaczenie 2 proc. PKB rocznie na cele obronności i zapisanie tego w prawie. Ale teraz rząd wycofał się z tego planu – informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Rząd federalny odchodzi od planu prawnego zapisania 2-procentowego celu w wydatkach na obronę – potwierdził rzecznik rządu w środę podczas konferencji prasowej. Tym samym przyjęty wcześniej przez rząd projekt nowelizacji ustawy o finansowaniu został usunięty.
MSZ wypowiedziało się przeciwko definicji prawnej, której domagało się MON – argumentując, że obecny stan prawny jest wystarczający. Ponadto prawne definiowanie dokładnego procentu może być „problematyczne” z tego powodu, że specyfikacje NATO dotyczące obronności mogą ulec zmianie – dowiedziało się RND.
Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w lipcu w Berlinie, kanclerz Olaf Scholz zapewnił, że rząd chce wydawać na obronność 2 proc. produktu krajowego brutto w dłuższej perspektywie, zgodnie z decyzją NATO.
„Zdecydowaliśmy, że te 2 proc. chcemy przeznaczyć na obronność. W przyszłym roku po raz pierwszy uda nam się to osiągnąć ze środków budżetowych i funduszu celowego. I powtarzam to, co już mówiłem przy wielu okazjach: tak pozostanie, nawet jeśli fundusz specjalny zostanie wykorzystany" – mówił wówczas Scholz.
Obecnie rząd deklaruje, że nadal będzie przestrzegać 2-procentowego celu, choć bez prawnego zobowiązania po usunięciu odpowiedniego fragmentu z ustawy o środkach budżetowych. (PAP)