PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej

"Stop manipulacji” – pod taką nazwą wystartowała nowa kampania PGE Polskiej Grupy Energetycznej, której celem jest przeciwdziałanie dezinformacji w sprawie cen energii. Wedle danych Agencji Rynku Energii polskie gospodarstwa domowe cieszą się niższymi cenami prądu niżeli wynosi średnia europejska. Korzystna różnica w cenie to zasługa Rządowej Tarczy solidarnościowej i polskich spółek energetycznych, takich jak PGE.
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce / fot. Pixabay.com

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Ceny prądu w Polsce należą do najniższych w Europie

Z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego wojną na Ukrainie i w następstwie gwałtownego wzrostu cen surowców na światowych rynkach, rządu państw europejskich podjęły decyzję o zamrożeniu cen energii. I tak na przykład, wedle danych Agencji Rynku Energii, najwyższe limity cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są we Włoszech (491 Euro/MWh), Holandii (484 Euro) oraz Austrii (480 Euro), a najniższe w Chorwacji (98 Euro), Słowenii (107 Euro), Łotwie (145 Euro).
Przy średniej wyliczonej dla kilkunastu europejskich państw kształtującej się na poziomie 256 Euro za megawatogodzinę, Polska zajmuje znacznie niższą pozycję z ceną 185 Euro/MWh.

Warto jednak zaznaczyć, że w większości polskie gospodarstwa domowe mieszczące się w rocznym limicie od 2-3 tys. kWh, płacą jedynie 110 Euro/MWh. Co więcej, sytuacja ta ulegnie poprawie, bowiem zgodnie z zapowiedziami rządu, jeszcze w tym roku nastąpi zwiększenie wspomnianych limitów.

W odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje o rzekomo wysokich cenach za prąd w Polsce na tle UE, PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła trwającą od 8 do 28 sierpnia kampanię “Stop manipulacji”.


Coraz częściej rozpowszechniane są wprowadzające w błąd przekazy o rzekomo wysokich cenach energii w Polsce. Kampania edukacyjna PGE „Stop manipulacji!” ma za cel zapewnić powszechny dostęp do rzetelnych informacji, opartych na danych i źródłach z oficjalnych europejskich analiz, zweryfikowanych przez ekspertów Agencji Rynku Energii. Jest to nasza reakcja na zmanipulowane informacje. Podkreślam, że rachunki odbiorców są i pozostaną niskie dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej, wspieranej przez polskich sprzedawców energii

– zapewnił Prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

Mrożenie cen energii

Niskie ceny prądu to zasługa zarówno spółek energetycznych, jak i działań rządu. Obowiązująca od stycznia 2023 roku Rządowa Tarcza Solidarnościowa chroni portfele milionów Polaków poprzez mrożenie cen prądu wedle cen z ubiegłego roku dla następujących limitów: 2000 kWh dla gospodarstw domowych; 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami; 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych. Zamrożone na poziomie taryf z 2022 roku zostały także stawki opłat za dostawy energii. To jednak nie koniec.

W lipcu br. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zgodnie z jej zapisami, limity, przy których cena prądu pozostanie zamrożona ulegną podwyższeniu i będą wynosić: dla gospodarstw domowych 3000 kWh, dla rodzin z osobą niepełnosprawną 3600 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny 4000 kWh. Dzięki nowym, wyższym limitom, Polacy zaoszczędzą w tym roku nawet 1000 złotych więcej.
Do obniżenia rachunków za prąd dla Polaków w znaczący sposób przyczyniły się także spółki skarbu państwa, które pokrywają różnice pomiędzy kosztem wytworzenia a finalną ceną energii. I tak na przykład do końca tego roku PGE Polska Grupa Energetyczna przeznaczy na ten cel aż 10 mld złotych wpłacając środki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Dzięki wsparciu rządu i polskich firm energetycznych, rachunki za prąd w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Polacy płacą za energię znacząco poniżej średniej dla całego kontynentu, a w porównaniu z niektórymi państwami, ceny w Polsce są niższe nawet kilkakrotnie

– podkreślił prezes zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski.

Warto dodać, że ceny energii zostały zamrożone także dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucji samorządowych i publicznych oraz odbiorców wrażliwych. Obecny limit wynosi w tym przypadku 785 zł/MWh netto, a wedle nowych przepisów od października br. będzie to już tylko 693 zł/MWh netto.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków

Czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy? – takie pytanie zadała Polakom pracownia SW Research.

Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki z ostatniej chwili
Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki

Piosenkarka Ewelina Lisowska wystąpiła w jednym z koncertów TVP z cyklu "Polskie biesiady". Pod jej wpisem na ten temat zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze, na które artystka odpowiedziała.

Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek z ostatniej chwili
Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek

Niemcy są najgorzej radzącą sobie gospodarką z grupy największych rozwiniętych gospodarek na świecie. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Unia Europejska spodziewają się, że gospodarka Niemiec w tym roku skurczy się – pisze serwis euronews.com.

Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe z ostatniej chwili
Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, jest jeden warunek - ten kurs, który przyjął rząd PiS musi być kontynuowany - powiedział w sobotę, podczas wielkiej przysięgi wojskowej na święcie 16. Dywizji Zmechanizowanej na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej

"Stop manipulacji” – pod taką nazwą wystartowała nowa kampania PGE Polskiej Grupy Energetycznej, której celem jest przeciwdziałanie dezinformacji w sprawie cen energii. Wedle danych Agencji Rynku Energii polskie gospodarstwa domowe cieszą się niższymi cenami prądu niżeli wynosi średnia europejska. Korzystna różnica w cenie to zasługa Rządowej Tarczy solidarnościowej i polskich spółek energetycznych, takich jak PGE.
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce / fot. Pixabay.com

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Ceny prądu w Polsce należą do najniższych w Europie

Z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego wojną na Ukrainie i w następstwie gwałtownego wzrostu cen surowców na światowych rynkach, rządu państw europejskich podjęły decyzję o zamrożeniu cen energii. I tak na przykład, wedle danych Agencji Rynku Energii, najwyższe limity cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są we Włoszech (491 Euro/MWh), Holandii (484 Euro) oraz Austrii (480 Euro), a najniższe w Chorwacji (98 Euro), Słowenii (107 Euro), Łotwie (145 Euro).
Przy średniej wyliczonej dla kilkunastu europejskich państw kształtującej się na poziomie 256 Euro za megawatogodzinę, Polska zajmuje znacznie niższą pozycję z ceną 185 Euro/MWh.

Warto jednak zaznaczyć, że w większości polskie gospodarstwa domowe mieszczące się w rocznym limicie od 2-3 tys. kWh, płacą jedynie 110 Euro/MWh. Co więcej, sytuacja ta ulegnie poprawie, bowiem zgodnie z zapowiedziami rządu, jeszcze w tym roku nastąpi zwiększenie wspomnianych limitów.

W odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje o rzekomo wysokich cenach za prąd w Polsce na tle UE, PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła trwającą od 8 do 28 sierpnia kampanię “Stop manipulacji”.


Coraz częściej rozpowszechniane są wprowadzające w błąd przekazy o rzekomo wysokich cenach energii w Polsce. Kampania edukacyjna PGE „Stop manipulacji!” ma za cel zapewnić powszechny dostęp do rzetelnych informacji, opartych na danych i źródłach z oficjalnych europejskich analiz, zweryfikowanych przez ekspertów Agencji Rynku Energii. Jest to nasza reakcja na zmanipulowane informacje. Podkreślam, że rachunki odbiorców są i pozostaną niskie dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej, wspieranej przez polskich sprzedawców energii

– zapewnił Prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

Mrożenie cen energii

Niskie ceny prądu to zasługa zarówno spółek energetycznych, jak i działań rządu. Obowiązująca od stycznia 2023 roku Rządowa Tarcza Solidarnościowa chroni portfele milionów Polaków poprzez mrożenie cen prądu wedle cen z ubiegłego roku dla następujących limitów: 2000 kWh dla gospodarstw domowych; 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami; 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych. Zamrożone na poziomie taryf z 2022 roku zostały także stawki opłat za dostawy energii. To jednak nie koniec.

W lipcu br. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zgodnie z jej zapisami, limity, przy których cena prądu pozostanie zamrożona ulegną podwyższeniu i będą wynosić: dla gospodarstw domowych 3000 kWh, dla rodzin z osobą niepełnosprawną 3600 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny 4000 kWh. Dzięki nowym, wyższym limitom, Polacy zaoszczędzą w tym roku nawet 1000 złotych więcej.
Do obniżenia rachunków za prąd dla Polaków w znaczący sposób przyczyniły się także spółki skarbu państwa, które pokrywają różnice pomiędzy kosztem wytworzenia a finalną ceną energii. I tak na przykład do końca tego roku PGE Polska Grupa Energetyczna przeznaczy na ten cel aż 10 mld złotych wpłacając środki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Dzięki wsparciu rządu i polskich firm energetycznych, rachunki za prąd w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Polacy płacą za energię znacząco poniżej średniej dla całego kontynentu, a w porównaniu z niektórymi państwami, ceny w Polsce są niższe nawet kilkakrotnie

– podkreślił prezes zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski.

Warto dodać, że ceny energii zostały zamrożone także dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucji samorządowych i publicznych oraz odbiorców wrażliwych. Obecny limit wynosi w tym przypadku 785 zł/MWh netto, a wedle nowych przepisów od października br. będzie to już tylko 693 zł/MWh netto.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe