Ideały „Solidarności” są ciągle aktualne i inspirujące

Kilka tysięcy ludzi wzięło udział w kulminacyjnych punktach programu 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku – uroczystej mszy św. w bazylice św. Brygidy, koncelebrowanej przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, a następnie przemarszu ulicami Gdańska pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli związkowcy z całego kraju. Podczas mszy poczty sztandarowe „S” wypełniły nie tylko nawę główną, ale także nawy boczne.
 Ideały „Solidarności” są ciągle aktualne i inspirujące
/ fot.P.Glanert

– To wy stanowicie ostatnie ogniwo zmagań pokoleń o wolność, niepodległość i solidarność – zwrócił się do związkowców w homilii metropolita gdański, który przypomniał słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II 11 czerwca 1987 r. w Gdyni: „Solidarność musi iść przed walką. Dopowiem: solidarność również wyzwala walkę. Ale nie jest to nigdy walka przeciw drugiemu. Walka, która traktuje człowieka jako wroga i nieprzyjaciela – i dąży do jego zniszczenia. Jest to walka o człowieka, o jego prawa”.

„Mamy prawo patrzeć polskim spojrzeniem”

W kazaniu arcybiskupa Głódzia nie brakowało odniesień do historii, ale również do aktualnej sytuacji w Polsce i Europie. – Polska ma być świadomą swej godności, swej dziejowej drogi. Nie wyczekującą pokornie w przedpokojach wielkich mocarstw. Nie kłaniającą się okolicznościom. Niepodległa! Idąca swoimi drogami w imię Pana! Mamy przyrodzone prawo, aby patrzeć na wiele spraw naszym polskim spojrzeniem i rozwiązywać je według naszego rozeznania. Nas nie trzeba stawiać na baczność, musztrować, upominać i napominać, abyśmy kornie stanęli w szeregu wsłuchani w dyrektywy brukselskich urzędników. Polacy mają być traktowani poważnie, jak równi z równymi i wolni z wolnymi – podkreślił abp Głódź, przypominając m.in. wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie wielu europejskich państw w czasie II wojny światowej.

– To dobrze, że coraz więcej jest tego patrzenia na ziemię ojczystą, na której wspierając się patrzymy ku niebu – podkreślił metropolita gdański, który zdecydowanie poparł także działania „S” na rzecz ograniczenia handlu w niedzielę. – Pozwólmy tysięcy naszych rodaków zmuszonych w ten dzień do pracy, ten dzień święty święcić. Niech ten powrót do świętowania niedzieli, do ustawowego zakazu handlu o co zabiegacie, będzie darem także na trzechsetlecie królowania Maryi w naszym polskim domu, darem serc i darem sprawiedliwości – te słowa abp. Głódzia zostały przyjęte gromkimi oklaskami. Metropolita gdański wsparł także planowaną zmianę Konstytucji RP, m.in. w zakresie jednoznacznie wskazującej na chrześcijańskie fundamenty państwa polskiego preambuły.

„Ideały »Solidarności« są ciągle aktualne”

Wcześniej list od prezydenta Andrzeja Dudy, który tego dnia uczestniczył w obchodach rocznicy Zbrodni Lubińskiej na Dolnym Śląsku, odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. „Ideały »Solidarności« są ciągle aktualne i ciągle inspirujące. Solidarnościowe przesłanie powinniśmy traktować jako etos założycielski, fundament wolnej Polski. Niepodległa, silna, sprawiedliwa Rzeczpospolita stanie się urzeczywistnieniem marzeń Polaków, gdy w powszechnym odczuciu wesprze się na takich podwalinach jak dobro wspólne, podmiotowość obywateli, równość szans, poszanowanie praw pracowniczych, dialog społeczny czy zrównoważony rozwój. Tego właśnie domagała się »Solidarność«. To jest sednem państwa działalności związkowej. I to powinno znaleźć spełnienie” – napisał do organizatorów i uczestników gdańskich uroczystości prezydent.

W mszy św. uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przewodniczący ZRG NSZZ „S” Krzysztofa Dośla, byli przewodniczący Związku Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści i samorządowcy. Po zakończeniu eucharystii oficjalne delegacje i związkowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego.

Wiązanki kwiaty dziesiątki delegacji złożyły również przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. W imieniu gdańskiej „S” hołd strajkującym w sierpniu 1980 r. oddali przewodniczący i skarbnik ZRG NSZZ „S” Krzysztof Dośla i Stefan Gawroński.

W mocnych słowach wypowiedział się przewodniczący Związku. Piotr Duda przebywał tego dnia w Lubinie, a do uczestników gdańskich uroczystości skierował list, który przed bramą nr 2 odczytał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” Bogdan Kubiak. „To nie my odeszliśmy od ludzi, to uważających się za ludzi »Solidarności« odeszło od nas. Wielu próbuje wykazać dzisiaj, że była jakaś pierwsza i druga »Solidarność». A ja pytam, kiedy skończyła się pierwsza, a zaczęła druga? I odpowiadam – nigdy się nie skończyła! NSZZ »Solidarność« powstał w sierpniu 1980 roku i nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Jeden i ten sam. Dumnie trzyma swoje sztandary, jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa” – napisał m.in. Piotr Duda.

Partnerami tegorocznych obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych były Grupa Lotos i Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.


www.solidarnosc.gda.pl / ACH

 

POLECANE
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie… z ostatniej chwili
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie…

Trump po globalistycznej administracji Bidena odziedziczył otwarte granice z ok. 20 mln nieudokumentowanych migrantów wśród których szacuje się ilość przestępców, członków gangów na 0,5 mln. Z rocznym deficytem budżetowym w wysokości $2 bln (USD trylionów), z zadłużeniem dochodzącym do $37 bln (całe zadłużenie $103 bln!) i rocznym deficytem w wymianie handlowej $1,2 bln Ameryka była na linii pochyłej do bankrucji, dlatego takiej sytuacji nie mógł tolerować biznesmen Trump.

Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy

„Najpierw na rowerach przyjechało dwóch czerwonoarmistów, a po nich gazikiem starszy stopniem oficer i oświadczył: «Jesteście wolni, możecie iść do domu». Już w Elblągu przywitały nas hasła: «Śmierć bandytom z AK», «Zaplute karły reakcji»” – tak „wyzwolenie” niemieckiego obozu Stutthof – 9 maja 1945 r. – opisał mój Ojciec Tadeusz Ludwik Płużański we wspomnieniach „Z otchłani”.

W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej gorące
W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej

Ostatnia prosta przed zarządzonym przez śląskiego komisarza wyborczego lokalnego referendum w Zabrzu. Głosowanie nad odwołaniem przed końcem kadencji budzącej kontrowersje prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej (wystawionej do wyborów przez Koalicję Obywatelską) oraz całej Rady Miasta zdominowanej przez jej zwolenników odbędzie w całym mieście i wszystkich dzielnicach już w najbliższą niedzielę – 11 maja (w godz. 7-21)

75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat z ostatniej chwili
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

W czwartek w powiecie Barnim w Niemczech policja zatrzymała auto z pięcioma cudzoziemcami bez dokumentów. Czterech z nich zostało odesłanych do Polski.

Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski Wiadomości
Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski

Media obiegła informacja o śmierci polskiego sędziego piłkarskiego.

REKLAMA

Ideały „Solidarności” są ciągle aktualne i inspirujące

Kilka tysięcy ludzi wzięło udział w kulminacyjnych punktach programu 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku – uroczystej mszy św. w bazylice św. Brygidy, koncelebrowanej przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, a następnie przemarszu ulicami Gdańska pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli związkowcy z całego kraju. Podczas mszy poczty sztandarowe „S” wypełniły nie tylko nawę główną, ale także nawy boczne.
 Ideały „Solidarności” są ciągle aktualne i inspirujące
/ fot.P.Glanert

– To wy stanowicie ostatnie ogniwo zmagań pokoleń o wolność, niepodległość i solidarność – zwrócił się do związkowców w homilii metropolita gdański, który przypomniał słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II 11 czerwca 1987 r. w Gdyni: „Solidarność musi iść przed walką. Dopowiem: solidarność również wyzwala walkę. Ale nie jest to nigdy walka przeciw drugiemu. Walka, która traktuje człowieka jako wroga i nieprzyjaciela – i dąży do jego zniszczenia. Jest to walka o człowieka, o jego prawa”.

„Mamy prawo patrzeć polskim spojrzeniem”

W kazaniu arcybiskupa Głódzia nie brakowało odniesień do historii, ale również do aktualnej sytuacji w Polsce i Europie. – Polska ma być świadomą swej godności, swej dziejowej drogi. Nie wyczekującą pokornie w przedpokojach wielkich mocarstw. Nie kłaniającą się okolicznościom. Niepodległa! Idąca swoimi drogami w imię Pana! Mamy przyrodzone prawo, aby patrzeć na wiele spraw naszym polskim spojrzeniem i rozwiązywać je według naszego rozeznania. Nas nie trzeba stawiać na baczność, musztrować, upominać i napominać, abyśmy kornie stanęli w szeregu wsłuchani w dyrektywy brukselskich urzędników. Polacy mają być traktowani poważnie, jak równi z równymi i wolni z wolnymi – podkreślił abp Głódź, przypominając m.in. wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie wielu europejskich państw w czasie II wojny światowej.

– To dobrze, że coraz więcej jest tego patrzenia na ziemię ojczystą, na której wspierając się patrzymy ku niebu – podkreślił metropolita gdański, który zdecydowanie poparł także działania „S” na rzecz ograniczenia handlu w niedzielę. – Pozwólmy tysięcy naszych rodaków zmuszonych w ten dzień do pracy, ten dzień święty święcić. Niech ten powrót do świętowania niedzieli, do ustawowego zakazu handlu o co zabiegacie, będzie darem także na trzechsetlecie królowania Maryi w naszym polskim domu, darem serc i darem sprawiedliwości – te słowa abp. Głódzia zostały przyjęte gromkimi oklaskami. Metropolita gdański wsparł także planowaną zmianę Konstytucji RP, m.in. w zakresie jednoznacznie wskazującej na chrześcijańskie fundamenty państwa polskiego preambuły.

„Ideały »Solidarności« są ciągle aktualne”

Wcześniej list od prezydenta Andrzeja Dudy, który tego dnia uczestniczył w obchodach rocznicy Zbrodni Lubińskiej na Dolnym Śląsku, odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. „Ideały »Solidarności« są ciągle aktualne i ciągle inspirujące. Solidarnościowe przesłanie powinniśmy traktować jako etos założycielski, fundament wolnej Polski. Niepodległa, silna, sprawiedliwa Rzeczpospolita stanie się urzeczywistnieniem marzeń Polaków, gdy w powszechnym odczuciu wesprze się na takich podwalinach jak dobro wspólne, podmiotowość obywateli, równość szans, poszanowanie praw pracowniczych, dialog społeczny czy zrównoważony rozwój. Tego właśnie domagała się »Solidarność«. To jest sednem państwa działalności związkowej. I to powinno znaleźć spełnienie” – napisał do organizatorów i uczestników gdańskich uroczystości prezydent.

W mszy św. uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przewodniczący ZRG NSZZ „S” Krzysztofa Dośla, byli przewodniczący Związku Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści i samorządowcy. Po zakończeniu eucharystii oficjalne delegacje i związkowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego.

Wiązanki kwiaty dziesiątki delegacji złożyły również przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. W imieniu gdańskiej „S” hołd strajkującym w sierpniu 1980 r. oddali przewodniczący i skarbnik ZRG NSZZ „S” Krzysztof Dośla i Stefan Gawroński.

W mocnych słowach wypowiedział się przewodniczący Związku. Piotr Duda przebywał tego dnia w Lubinie, a do uczestników gdańskich uroczystości skierował list, który przed bramą nr 2 odczytał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” Bogdan Kubiak. „To nie my odeszliśmy od ludzi, to uważających się za ludzi »Solidarności« odeszło od nas. Wielu próbuje wykazać dzisiaj, że była jakaś pierwsza i druga »Solidarność». A ja pytam, kiedy skończyła się pierwsza, a zaczęła druga? I odpowiadam – nigdy się nie skończyła! NSZZ »Solidarność« powstał w sierpniu 1980 roku i nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Jeden i ten sam. Dumnie trzyma swoje sztandary, jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa” – napisał m.in. Piotr Duda.

Partnerami tegorocznych obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych były Grupa Lotos i Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.


www.solidarnosc.gda.pl / ACH


 

Polecane
Emerytury
Stażowe