PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku. "Wspieranie kultury to nasz obowiązek"

W piątek 21 lipca w siedzibie głównej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 dokonano uroczystego podpisania umowy o objęciu Muzeum Narodowego w Gdańsku mecenatem przez PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich / PAP/Adam Warżawa

PGE to jeden z największych w Polsce mecenasów kultury, który do tej pory współpracował z czterema muzeami narodowymi – Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Kielcach i Lublinie, a także z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi oraz z 16 filharmoniami na terenie całego kraju. Dziś do tej listy dołączyła kolejna instytucja kultury – Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Podpisanie umowy odbyło się w miejscu szczególnym, bo pośród murów poźnogotyckiego klasztoru franciszkanów, który dziś jest głównym gmachem Narodowego Muzeum w Gdańsku. Na wstępie zgromadzonych gości przywitała orkiestra swoim mini koncertem muzyki klasycznej.

Brak opisu.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Lechosław Rojewski, prezes PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz, poseł Kazimierz Smoliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor biura wojewody pomorskiego Tomasz Gieszcz, zastępca prezesa zarządu gdańskiego WFOŚiGW Teresa Jakubowska, pomorski konserwator zabytków Igor Strzok,  przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ “S” Krzysztof Dośla, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski,, a także radni miasta Gdańska i przedstawiciele Uniwersytetu oraz Politechniki Gdańskiej. 

Jako pierwszy głos zabrał minister kultury Piotr Gliński. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku od pół roku jest w 100 proc. prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To budżet centralny powinien opiekować się tego rodzaju instytucją muzealną chociażby z dwóch powodów. Bo ma większe możliwości finansowe niż samorządy, a także dlatego, że ta instytucja jest na tak wysokim poziomie, że należy jej się wyższy prestiż i wsparcie – przekonywał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

– Zwiększenie budżetu resortu kultury o ponad 100 proc. to duże osiągnięcie polskiego państwa i świadoma decyzja polityczna, dzięki której nasze instytucje, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku, mogą się znacznie bardziej dynamicznie rozwijać i prowadzić odważniejsze zakupy do kolekcji muzealnych. Polska kultura dzięki temu zyskuje i zyskują również instytucje. O ponad 100 proc. zwiększyliśmy także liczbę instytucji zarówno pamięci, jak również instytucji artystycznych, którymi opiekuje się budżet centralny. Pokazujemy, że można prowadzić politykę kulturalna w sposób odważny, który zapewnia znacznie większe wsparcie dla instytucji kultury i poszerza ich ofertę – podkreślał prof. Gliński.

Następnie przemawiał minister Karol Rabenda. – Polska Grupa Energetyczna wspiera instytucje ważne dla naszej kultury. Nie wynika to z obowiązku czy przymusu, ale z chęci ich wsparcia i z poczucia patriotyzmu. To nie jest tylko społeczna odpowiedzialność biznesu, ale odpowiedzialność za naszą wspólnotę, za nasz kraj, za Polskę – podkreślał. 

Później głos zabrał Prezes Zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku mieści się w pięknym byłym klasztorze franciszkanów, ma też swoje filie i 62 tys. dzieł sztuki, z których obecnie 10 proc. może być wyeksponowana. Instytucja słynie przede wszystkim z malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. To dla nas zaszczyt, że możemy podjąć z państwem współpracę – mówił prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 

– Budowa wspólnoty narodowej i wspieranie kultury to nasz obowiązek. Poza podstawową działalnością zapewniania bezpieczeństwa energetycznego dla Polski, to wspieranie kultury jest tą dziedziną obok sportu, na którą postawiliśmy 3,5 pół roku temu, kiedy zostałem prezesem PGE. Wówczas świadomie podjęliśmy tę decyzję, aby przeznaczyć znacznie więcej środków finansowych na kulturę i dołożyć ten sposób naszą małą cegiełkę do dzieła, którą realizuje pan Premier – wskazywał Wojciech Dąbrowski. 

– Jako PGE wspieramy działalność edukacyjną w muzeach. Co czwarty uczeń w Polsce w zeszłym roku uczestniczył w zajęciach, które współfinansowała PGE. W całym kraju prawie milion uczniów skorzystało z takich zajęć i deklaruje, że będziemy to kontynuowali – zakończył. 

Z kolei o pracy muzealnika i znaczeniu wsparcia finansowego dla tego rodzaju instytucji kultury mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

– Praca muzealnika na co dzień to praca organiczna, której publiczność nie widzi, a która jest naszym chlebem powszednim. Ale mamy też święta, którymi są przede wszystkim wystawy – stałe i czasowe oraz towarzysząca im edukacja. To są te momenty, kiedy żmudna, codzienna, mało efektowna praca muzealników spotyka się z oczekiwaniami publiczności. Wszystko to łatwiej jest prowadzić mając ten rodzaj finansowego luzu. Te pieniądze, które muzea zyskują dzięki mecenatowi PGE to są środki, którymi możemy dysponować w sposób elastyczny, korzystając z nich w takich miejscach, które są widoczne dla publiczności. Myślę, że dla obu stron to bardzo ważne, żeby te fundusze służyły tej aktywności muzealnej, która jest najbardziej widoczna, ceniona i najbardziej społecznie potrzebna – podkreślał dr hab. Jacek Friedrich. 

– Fundusze związane z mecenatem to jest to, co było przez długie lata piętą achillesową polskiej kultury z wielu względów. U nas te rzeczy dopiero dojrzewają, ale wszelkie tego rodzaju działania są tym bardziej pożądane i warto je jako wzór prezentować co niniejszym dzisiaj czynimy – zakończył dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

Po podpisaniu umowy goście udali się do środka muzeum, by podziwiać słynny na całym świecie obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, znajdujący się w zasobach Narodowego Muzeum w Gdańsku.

Muzeum Narodowe w Gdańsku 

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedno z najstarszych muzeów w naszym kraju, które powstało z połączenia dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Fundamentem gdańskiego Muzeum jest kolekcja Jacoba Kabruna (1759 –1814) złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku.  

Główny gmach Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w późnogotyckim klasztorze franciszkańskim. Tam również znajduje się jeden z sześciu oddziałów muzeum – Oddział Sztuki Dawnej. Pozostałe również znajdują się zabytkowych budynkach i wymagają stałej troski konserwatorów. Muzeum jest państwową instytucją, prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków

Czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy? – takie pytanie zadała Polakom pracownia SW Research.

Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki z ostatniej chwili
Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki

Piosenkarka Ewelina Lisowska wystąpiła w jednym z koncertów TVP z cyklu "Polskie biesiady". Pod jej wpisem na ten temat zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze, na które artystka odpowiedziała.

Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek z ostatniej chwili
Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek

Niemcy są najgorzej radzącą sobie gospodarką z grupy największych rozwiniętych gospodarek na świecie. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Unia Europejska spodziewają się, że gospodarka Niemiec w tym roku skurczy się – pisze serwis euronews.com.

Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe z ostatniej chwili
Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, jest jeden warunek - ten kurs, który przyjął rząd PiS musi być kontynuowany - powiedział w sobotę, podczas wielkiej przysięgi wojskowej na święcie 16. Dywizji Zmechanizowanej na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku. "Wspieranie kultury to nasz obowiązek"

W piątek 21 lipca w siedzibie głównej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 dokonano uroczystego podpisania umowy o objęciu Muzeum Narodowego w Gdańsku mecenatem przez PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich PGE mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Piotr Gliński, Wojciech Dąbrowski, Jacek Friedrich / PAP/Adam Warżawa

PGE to jeden z największych w Polsce mecenasów kultury, który do tej pory współpracował z czterema muzeami narodowymi – Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Kielcach i Lublinie, a także z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi oraz z 16 filharmoniami na terenie całego kraju. Dziś do tej listy dołączyła kolejna instytucja kultury – Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Podpisanie umowy odbyło się w miejscu szczególnym, bo pośród murów poźnogotyckiego klasztoru franciszkanów, który dziś jest głównym gmachem Narodowego Muzeum w Gdańsku. Na wstępie zgromadzonych gości przywitała orkiestra swoim mini koncertem muzyki klasycznej.

Brak opisu.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Lechosław Rojewski, prezes PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz, poseł Kazimierz Smoliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor biura wojewody pomorskiego Tomasz Gieszcz, zastępca prezesa zarządu gdańskiego WFOŚiGW Teresa Jakubowska, pomorski konserwator zabytków Igor Strzok,  przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ “S” Krzysztof Dośla, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski,, a także radni miasta Gdańska i przedstawiciele Uniwersytetu oraz Politechniki Gdańskiej. 

Jako pierwszy głos zabrał minister kultury Piotr Gliński. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku od pół roku jest w 100 proc. prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To budżet centralny powinien opiekować się tego rodzaju instytucją muzealną chociażby z dwóch powodów. Bo ma większe możliwości finansowe niż samorządy, a także dlatego, że ta instytucja jest na tak wysokim poziomie, że należy jej się wyższy prestiż i wsparcie – przekonywał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

– Zwiększenie budżetu resortu kultury o ponad 100 proc. to duże osiągnięcie polskiego państwa i świadoma decyzja polityczna, dzięki której nasze instytucje, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku, mogą się znacznie bardziej dynamicznie rozwijać i prowadzić odważniejsze zakupy do kolekcji muzealnych. Polska kultura dzięki temu zyskuje i zyskują również instytucje. O ponad 100 proc. zwiększyliśmy także liczbę instytucji zarówno pamięci, jak również instytucji artystycznych, którymi opiekuje się budżet centralny. Pokazujemy, że można prowadzić politykę kulturalna w sposób odważny, który zapewnia znacznie większe wsparcie dla instytucji kultury i poszerza ich ofertę – podkreślał prof. Gliński.

Następnie przemawiał minister Karol Rabenda. – Polska Grupa Energetyczna wspiera instytucje ważne dla naszej kultury. Nie wynika to z obowiązku czy przymusu, ale z chęci ich wsparcia i z poczucia patriotyzmu. To nie jest tylko społeczna odpowiedzialność biznesu, ale odpowiedzialność za naszą wspólnotę, za nasz kraj, za Polskę – podkreślał. 

Później głos zabrał Prezes Zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski. 

– Muzeum Narodowe w Gdańsku mieści się w pięknym byłym klasztorze franciszkanów, ma też swoje filie i 62 tys. dzieł sztuki, z których obecnie 10 proc. może być wyeksponowana. Instytucja słynie przede wszystkim z malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. To dla nas zaszczyt, że możemy podjąć z państwem współpracę – mówił prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 

– Budowa wspólnoty narodowej i wspieranie kultury to nasz obowiązek. Poza podstawową działalnością zapewniania bezpieczeństwa energetycznego dla Polski, to wspieranie kultury jest tą dziedziną obok sportu, na którą postawiliśmy 3,5 pół roku temu, kiedy zostałem prezesem PGE. Wówczas świadomie podjęliśmy tę decyzję, aby przeznaczyć znacznie więcej środków finansowych na kulturę i dołożyć ten sposób naszą małą cegiełkę do dzieła, którą realizuje pan Premier – wskazywał Wojciech Dąbrowski. 

– Jako PGE wspieramy działalność edukacyjną w muzeach. Co czwarty uczeń w Polsce w zeszłym roku uczestniczył w zajęciach, które współfinansowała PGE. W całym kraju prawie milion uczniów skorzystało z takich zajęć i deklaruje, że będziemy to kontynuowali – zakończył. 

Z kolei o pracy muzealnika i znaczeniu wsparcia finansowego dla tego rodzaju instytucji kultury mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

– Praca muzealnika na co dzień to praca organiczna, której publiczność nie widzi, a która jest naszym chlebem powszednim. Ale mamy też święta, którymi są przede wszystkim wystawy – stałe i czasowe oraz towarzysząca im edukacja. To są te momenty, kiedy żmudna, codzienna, mało efektowna praca muzealników spotyka się z oczekiwaniami publiczności. Wszystko to łatwiej jest prowadzić mając ten rodzaj finansowego luzu. Te pieniądze, które muzea zyskują dzięki mecenatowi PGE to są środki, którymi możemy dysponować w sposób elastyczny, korzystając z nich w takich miejscach, które są widoczne dla publiczności. Myślę, że dla obu stron to bardzo ważne, żeby te fundusze służyły tej aktywności muzealnej, która jest najbardziej widoczna, ceniona i najbardziej społecznie potrzebna – podkreślał dr hab. Jacek Friedrich. 

– Fundusze związane z mecenatem to jest to, co było przez długie lata piętą achillesową polskiej kultury z wielu względów. U nas te rzeczy dopiero dojrzewają, ale wszelkie tego rodzaju działania są tym bardziej pożądane i warto je jako wzór prezentować co niniejszym dzisiaj czynimy – zakończył dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

Po podpisaniu umowy goście udali się do środka muzeum, by podziwiać słynny na całym świecie obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, znajdujący się w zasobach Narodowego Muzeum w Gdańsku.

Muzeum Narodowe w Gdańsku 

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedno z najstarszych muzeów w naszym kraju, które powstało z połączenia dwóch instytucji – Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Fundamentem gdańskiego Muzeum jest kolekcja Jacoba Kabruna (1759 –1814) złożona z kilku tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich od końca XV do początków XIX wieku.  

Główny gmach Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w późnogotyckim klasztorze franciszkańskim. Tam również znajduje się jeden z sześciu oddziałów muzeum – Oddział Sztuki Dawnej. Pozostałe również znajdują się zabytkowych budynkach i wymagają stałej troski konserwatorów. Muzeum jest państwową instytucją, prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe