Grupa ORLEN wspiera transformację energetyczną Polski

Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce. Inwestycja to istotny element rozbudowy segmentu energetycznego opartego na energetyce odnawialnej oraz stabilnych źródłach niskoemisyjnych. Kierunek jest zgodny ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku.
 Grupa ORLEN wspiera transformację energetyczną Polski

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN. 

W Grudziądzu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowej o mocy 560 MW. Będzie to jedna z najnowocześniejszych elektrowni tego typu w Europie, gwarantująca dostawy energii elektrycznej dla miliona gospodarstw domowych. Grupa ORLEN inwestuje w nowoczesną i stabilną energetykę. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii. Tym samym przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców.

Krótki czas rozruchu

Czas rozruchu jest jednym z kluczowych parametrów w przypadku elektrowni, które mają służyć do bilansowania pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Im krótszy jest czas rozruchu takiej elektrowni, tym łatwiej reagować na zmienność produkcji elektryczności z OZE. Pod tym względem blok budowany przez CCGT Grudziądz, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN, będzie osiągał jeden z najlepszych wyników na rynku. Tym samym będzie miał istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Umowę na wykonanie jednostki o mocy 560 MW podpisano w maju 2022 roku. Obecnie na terenie budowy przyszłej elektrowni prowadzone jest palowanie (palowanie fundamentów to technika polegająca na zastosowaniu specjalnych podpór, których zadaniem będzie pośrednie przenoszenie obciążeń; palowanie stosuje się przy niestabilnych i mało nośnych gruntach), a także zbrojenie i wylewanie płyt fundamentowych. Równolegle trwa budowa infrastruktury pomocniczej (m.in. drogi wewnętrzne, place składowe i przedmontażowe, magazyny itp.).

Zakończenie prac fundamentowych dla serca bloku – czyli turbozespołu złożonego z turbin gazowej i parowej oraz generatora – planowane jest na przyszły kwartał.

W fabrykach w kraju i za granicą trwa produkcja niezbędna do wykonania prac budowlanych i konstrukcyjnych. Produkowane są prefabrykaty ze stali zbrojeniowej, elementy kotwiące dla głównych maszyn i urządzeń. Już powstają elementy kotła odzysknicowego (wytwornica pary odzyskująca ciepło z czynnika o wysokiej temperaturze).

Łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20 proc., przy czym prac projektowych – na ok. 70 proc. Posadowienie kluczowych urządzeń elektrowni, w tym turbin gazowej i parowej oraz generatora, zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku. Elektrownia zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

Najnowocześniejsza elektrownia gazowo-parowa w Polsce

Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Budowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, a także dyspozycyjnością oraz wspomnianą już elastycznością pracy.

W grudniu 2021 roku zawarto z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy – pierwszy rok dostaw przypada na 2026 rok. Grudziądzka elektrownia zakontraktowała łącznie 518 MW mocy, co w trakcie realizacji umowy zagwarantuje jej przychód sięgający co najmniej 3,5 mld zł.

Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów gazu ziemnego. Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i w Norwegii. Z Norwegii gaz jest przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i za granicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Grupa ORLEN zawarła również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.

Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce. Stanowi ona istotny element rozbudowy segmentu energetycznego, opartego na energetyce odnawialnej oraz stabilnych źródłach niskoemisyjnych, zgodnego ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku. Do końca bieżącej dekady koncern chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW. Elektrownia w Grudziądzu oraz powstający równolegle blok gazowo-parowy w Ostrołęce będą posiadać łącznie 1,3 GW mocy.

– Po raz kolejny współpracujemy z Grupą ORLEN, budując elektrownię i dostarczając wysokosprawny blok gazowo-parowy – mówi Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający Siemens Energy Polska. – Inwestycja w Grudziądzu jest niezwykle znaczącym punktem na mapie Polski w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w naszym kraju, co znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Nasza technologia pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – dodaje wiceprezes Należyty.

Z kolei Kostas Horinos, dyrektor wykonawczy ds. projektów energetycznych w Mytilineos, mówi: – Mytilineos Energy & Metals posiada duże doświadczenie w budowie najnowocześniejszych bloków typu CCGT dla kluczowych klientów i partnerów. Pomaga tym samym wielu krajom redukować emisję gazów cieplarnianych w kierunku „czystszej przyszłości”. Naszym celem jest ciągły rozwój i wzrost skupiony wokół zwrotu wartości dla naszych interesariuszy, naszych pracowników i społeczności, do których docieramy. Jesteśmy dumni, że współpracujemy z lokalnymi kontrahentami i na terenie tej budowy większość zatrudnianych przez nas specjalistów to Polacy – dodaje Kostas Horinos.

Do tej pory na terenie budowy personel generalnego wykonawcy przepracował blisko 80 tys. godzin, w trakcie których nie doszło do ani jednego wypadku. Prace prowadzi obecnie ok. 80 osób, ale w szczytowym momencie, gdy rozpocznie się montaż głównych urządzeń elektrowni, ich liczba wzrośnie do około 600.

Budowa bloku wymaga w sumie wylania ok. 30 tys. m sześc. zbrojonego betonu, wykorzystania łącznie ok. 10 tys. ton stali zbrojeniowej i konstrukcyjnej, przeszło 500 ton rur i ponad 400 km kabli. Sam turbozespół elektrowni będzie ważył łącznie przeszło tysiąc ton.

 

Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek:

– Grupa ORLEN realizuje najbardziej ambitną strategię transformacji energetycznej w naszym regionie. Celem jest neutralność emisyjna, dlatego uzupełnieniem produkcji z farm wiatrowych i fotowoltaicznych będą nowoczesne jednostki gazowe o dużej elastyczności, umożliwiające szybkie reagowanie na zmiany w produkcji z OZE. Dzięki temu będziemy mogli zagwarantować odbiorcom stabilne dostawy energii bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia. Stawiamy przy tym na najnowocześniejsze rozwiązania, zapewniające wysoką sprawność działania, niezawodność i efektywność ekonomiczną. Taką jednostką będzie budowany w Grudziądzu blok gazowo-parowy, który po uruchomieniu w zaledwie 30 do 90 minut może osiągać sprawność przekraczającą 60%.

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN.


 

POLECANE
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

Tusk zabrał głos: Ostatnia przed świętami polityczna uwaga Wiadomości
Tusk zabrał głos: "Ostatnia przed świętami polityczna uwaga"

"Ostatnia przed świętami polityczna uwaga" – pisze w mediach społecznościowych premier Donald Tusk i odnosi się do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata Wiadomości
Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata

Media obiegła informacja o śmierci portugalskiego piosenkarza. Miał 52 lata.

Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną

Pół wieku temu, dokładnie 30 kwietnia 1975 roku, padł Sajgon. Armia Republiki Wietnamu ugięła się pod naporem Vietcongu i, finalnie, miasto w swe ręce przejęli komuniści. Zapewne wszyscy z Państwa pamiętają ikoniczne zdjęcia amerykańskich śmigłowców ewakuujących personel z dachu budynku ambasady USA.

Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują pilne
Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO zaprzeczyła zarzutom wicemarszałka Michała Kamińskiego o tym, że kierowcy służbowi mieli dostać polecenie "donoszenia" na niego i innych wicemarszałków. Zdaniem Kidawy-Błońskiej informacje o nieobecnościach i chorobach, były potrzebne do organizacji pracy kierowców.

Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia Wiadomości
Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia

Gene Hackman i jego żona, Betsy Arakawa, zostali znalezieni martwi w swoim domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk 26 lutego. W posiadłości odkryto również martwego psa. W sprawie ujawniono najnowsze informacje.

Ludzie Kidawy-Błońskiej kazali donosić na senatorów? Szokujące słowa Kamińskiego gorące
Ludzie Kidawy-Błońskiej kazali donosić na senatorów? Szokujące słowa Kamińskiego

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński oskarża Senat o "ubeckie metody" i próbę zmuszania jego kierowcy do donoszenia na temat zdrowia wicemarszałka oraz jego życia prywatnego.

Legenda polskiej piłki ręcznej kończy karierę Wiadomości
Legenda polskiej piłki ręcznej kończy karierę

Po ponad dwóch dekadach gry Adam Malcher żegna się z zawodowym sportem. O zakończeniu kariery przez legendarnego bramkarza Gwardii Opole poinformował klub, który zaprasza kibiców na jego oficjalne pożegnanie podczas meczu z Industrią Kielce. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:00.

Brutalny napad na Śląsku. Trzech sprawców poszukiwanych Wiadomości
Brutalny napad na Śląsku. Trzech sprawców poszukiwanych

Katowicka prokuratura oskarżyła pięciu mężczyzn w sprawie napadu przed rokiem w gminie Czechowice-Dziedzice. Pod pozorem dostarczenia przesyłki sprawcy wtargnęli do jednego z domów. Używając młotka i łomu dotkliwie pobili właściciela, a następnie splądrowali nieruchomość.

REKLAMA

Grupa ORLEN wspiera transformację energetyczną Polski

Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce. Inwestycja to istotny element rozbudowy segmentu energetycznego opartego na energetyce odnawialnej oraz stabilnych źródłach niskoemisyjnych. Kierunek jest zgodny ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku.
 Grupa ORLEN wspiera transformację energetyczną Polski

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN. 

W Grudziądzu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowej o mocy 560 MW. Będzie to jedna z najnowocześniejszych elektrowni tego typu w Europie, gwarantująca dostawy energii elektrycznej dla miliona gospodarstw domowych. Grupa ORLEN inwestuje w nowoczesną i stabilną energetykę. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii. Tym samym przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców.

Krótki czas rozruchu

Czas rozruchu jest jednym z kluczowych parametrów w przypadku elektrowni, które mają służyć do bilansowania pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Im krótszy jest czas rozruchu takiej elektrowni, tym łatwiej reagować na zmienność produkcji elektryczności z OZE. Pod tym względem blok budowany przez CCGT Grudziądz, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN, będzie osiągał jeden z najlepszych wyników na rynku. Tym samym będzie miał istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Umowę na wykonanie jednostki o mocy 560 MW podpisano w maju 2022 roku. Obecnie na terenie budowy przyszłej elektrowni prowadzone jest palowanie (palowanie fundamentów to technika polegająca na zastosowaniu specjalnych podpór, których zadaniem będzie pośrednie przenoszenie obciążeń; palowanie stosuje się przy niestabilnych i mało nośnych gruntach), a także zbrojenie i wylewanie płyt fundamentowych. Równolegle trwa budowa infrastruktury pomocniczej (m.in. drogi wewnętrzne, place składowe i przedmontażowe, magazyny itp.).

Zakończenie prac fundamentowych dla serca bloku – czyli turbozespołu złożonego z turbin gazowej i parowej oraz generatora – planowane jest na przyszły kwartał.

W fabrykach w kraju i za granicą trwa produkcja niezbędna do wykonania prac budowlanych i konstrukcyjnych. Produkowane są prefabrykaty ze stali zbrojeniowej, elementy kotwiące dla głównych maszyn i urządzeń. Już powstają elementy kotła odzysknicowego (wytwornica pary odzyskująca ciepło z czynnika o wysokiej temperaturze).

Łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20 proc., przy czym prac projektowych – na ok. 70 proc. Posadowienie kluczowych urządzeń elektrowni, w tym turbin gazowej i parowej oraz generatora, zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku. Elektrownia zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

Najnowocześniejsza elektrownia gazowo-parowa w Polsce

Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Budowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, a także dyspozycyjnością oraz wspomnianą już elastycznością pracy.

W grudniu 2021 roku zawarto z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy – pierwszy rok dostaw przypada na 2026 rok. Grudziądzka elektrownia zakontraktowała łącznie 518 MW mocy, co w trakcie realizacji umowy zagwarantuje jej przychód sięgający co najmniej 3,5 mld zł.

Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów gazu ziemnego. Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i w Norwegii. Z Norwegii gaz jest przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i za granicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Grupa ORLEN zawarła również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.

Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce. Stanowi ona istotny element rozbudowy segmentu energetycznego, opartego na energetyce odnawialnej oraz stabilnych źródłach niskoemisyjnych, zgodnego ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku. Do końca bieżącej dekady koncern chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW. Elektrownia w Grudziądzu oraz powstający równolegle blok gazowo-parowy w Ostrołęce będą posiadać łącznie 1,3 GW mocy.

– Po raz kolejny współpracujemy z Grupą ORLEN, budując elektrownię i dostarczając wysokosprawny blok gazowo-parowy – mówi Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający Siemens Energy Polska. – Inwestycja w Grudziądzu jest niezwykle znaczącym punktem na mapie Polski w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w naszym kraju, co znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Nasza technologia pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – dodaje wiceprezes Należyty.

Z kolei Kostas Horinos, dyrektor wykonawczy ds. projektów energetycznych w Mytilineos, mówi: – Mytilineos Energy & Metals posiada duże doświadczenie w budowie najnowocześniejszych bloków typu CCGT dla kluczowych klientów i partnerów. Pomaga tym samym wielu krajom redukować emisję gazów cieplarnianych w kierunku „czystszej przyszłości”. Naszym celem jest ciągły rozwój i wzrost skupiony wokół zwrotu wartości dla naszych interesariuszy, naszych pracowników i społeczności, do których docieramy. Jesteśmy dumni, że współpracujemy z lokalnymi kontrahentami i na terenie tej budowy większość zatrudnianych przez nas specjalistów to Polacy – dodaje Kostas Horinos.

Do tej pory na terenie budowy personel generalnego wykonawcy przepracował blisko 80 tys. godzin, w trakcie których nie doszło do ani jednego wypadku. Prace prowadzi obecnie ok. 80 osób, ale w szczytowym momencie, gdy rozpocznie się montaż głównych urządzeń elektrowni, ich liczba wzrośnie do około 600.

Budowa bloku wymaga w sumie wylania ok. 30 tys. m sześc. zbrojonego betonu, wykorzystania łącznie ok. 10 tys. ton stali zbrojeniowej i konstrukcyjnej, przeszło 500 ton rur i ponad 400 km kabli. Sam turbozespół elektrowni będzie ważył łącznie przeszło tysiąc ton.

 

Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek:

– Grupa ORLEN realizuje najbardziej ambitną strategię transformacji energetycznej w naszym regionie. Celem jest neutralność emisyjna, dlatego uzupełnieniem produkcji z farm wiatrowych i fotowoltaicznych będą nowoczesne jednostki gazowe o dużej elastyczności, umożliwiające szybkie reagowanie na zmiany w produkcji z OZE. Dzięki temu będziemy mogli zagwarantować odbiorcom stabilne dostawy energii bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia. Stawiamy przy tym na najnowocześniejsze rozwiązania, zapewniające wysoką sprawność działania, niezawodność i efektywność ekonomiczną. Taką jednostką będzie budowany w Grudziądzu blok gazowo-parowy, który po uruchomieniu w zaledwie 30 do 90 minut może osiągać sprawność przekraczającą 60%.

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe