Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 


 

POLECANE
Lewica chce zakazu spowiedzi dla nieletnich. Ksiądz się nie podporządkuje: mogą mi skoczyć Wiadomości
Lewica chce zakazu spowiedzi dla nieletnich. Ksiądz się nie podporządkuje: mogą mi skoczyć

Kapłani nie zamierzają podporządkowywać się pomysłom Lewicy, która chce zakazać spowiedzi dla nieletnich.

Zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Burza w sieci gorące
Zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Burza w sieci

Według informacji podanych przez Onet, podczas konwoju policyjnego, zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Te tragiczne i jednocześnie dość niespotykane wydarzenie, wywołało szok wśród internautów.

Banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie Rosomakach gorące
Banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie Rosomakach

Do mediów społecznościowych zostały wrzucone nagrania, na których widać banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie polskich Rosomakach. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wydał komunikat w tej sprawie.

Sprzedaż TVN. Prezes TVN uspokaja pracowników w specjalnym liście Wiadomości
Sprzedaż TVN. Prezes TVN uspokaja pracowników w specjalnym liście

Prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

Pożar budynku mieszkalnego w Zamościu. Strażacy odkryli ciało mężczyzny Wiadomości
Pożar budynku mieszkalnego w Zamościu. Strażacy odkryli ciało mężczyzny

W piątek w Zamościu doszło do pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Zygmunta Klukowskiego. Strażacy w trakcie swoich działań odkryli ciało mężczyzny oraz psa.

Justin Trudeau ma potężne problemy. Systematycznie traci poparcie w sondażach polityka
Justin Trudeau ma potężne problemy. Systematycznie traci poparcie w sondażach

W poniedziałek gabinet premiera Kanady Justina Trudeau opuściła wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland. Z kolei w piątek lider Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh poinformował o przedłożonym wniosku o wotum nieufności dla rządu.

Paweł Szefernaker: Stworzymy ruch ochrony wyborów polityka
Paweł Szefernaker: Stworzymy ruch ochrony wyborów

W porannej rozmowie w studiu RMF FM Paweł Szefernaker zapowiedział utworzenie ruchu obrony wyborów. Według szefa kampanii prezydenckiej Karola Nawrockiego, na czele tego ruchu miałby stanąć poseł Przemysław Czarnek.

Olaf Scholz miał podnieść głos na polskiego prezydenta: Nawet nie używacie euro polityka
Olaf Scholz miał podnieść głos na polskiego prezydenta: Nawet nie używacie euro

W środę w Brukseli na zaproszenie szefa NATO Marka Rutte odbyło się spotkanie europejskich przywódców. Jego tematem było, jak utrzymać poparcie dla Ukrainy po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wjeżdżali Polacy w Polaków. Gorące komentarze internautów pod wpisem Magdaleny Filiks gorące
"Wjeżdżali Polacy w Polaków". Gorące komentarze internautów pod wpisem Magdaleny Filiks

Poseł PO Magdalena Filiks pod wpisem prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Marcina Możdżonka ws. zamachu w Magdeburgu stwierdziła, że ujawnianie narodowości sprawcy jest niepotrzebne. Pod jej komentarzem internauci nie ukrywali swojego oburzenia.

Zamach w Magdeburgu. Niemieckie służby podały tożsamość sprawcy Wiadomości
Zamach w Magdeburgu. Niemieckie służby podały tożsamość sprawcy

W piątek kierowca samochodu wjechał w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Niemieckie władze Saksonii-Anhalt poinformowały, że sprawcą zamachu jest mężczyzna, który pochodzi z Arabii Saudyjskiej. Podejrzany sprawca został już zatrzymany.

REKLAMA

Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe