Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 


 

POLECANE
Karol Nawrocki uderza w Trzaskowskiego: Nie widzę, żeby planeta dzisiaj płonęła Wiadomości
Karol Nawrocki uderza w Trzaskowskiego: Nie widzę, żeby planeta dzisiaj płonęła

- Nie możemy w myśl polityki klimatycznej i tej fobii Rafała Trzaskowskiego, że planeta plonie, niszczyć polskiej gospodarki społecznej, polskich gospodarstw rolnych - powiedział kandydat Karol Nawrocki podczas podpisywania deklaracji leśno-przyrodniczej, w której zobowiązał się do obrony polskich lasów.

Żegnamy się. Smutny komunikat wrocławskiego zoo Wiadomości
"Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo

Ten jeden z najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce podzielił się w mediach społecznościowych smutną nowiną.

Kreml: Jesteśmy wdzięczni USA, ale pokój musi być zawarty z Ukrainą z ostatniej chwili
Kreml: Jesteśmy wdzięczni USA, ale pokój musi być zawarty z Ukrainą

Rosja jest wdzięczna USA za wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju, ale porozumienie musi być zawarte z Ukrainą, a nie ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.

Polska złożyła do KE wniosek o unijną klauzulę wyjścia z ostatniej chwili
Polska złożyła do KE wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów poinformował w środę, że z powodu wysokich wydatków na obronność Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o unijną klauzulę wyjścia.

Niemcy coraz bliżej nowego rządu. Media: zatwierdzono umowę koalicyjną Wiadomości
Niemcy coraz bliżej nowego rządu. Media: zatwierdzono umowę koalicyjną

Niemieckie media poinformowały, że politycy socjaldemokratycznej SPD mieli zatwierdzić w głosowaniu umowę koalicyjną z CDU/CSU. Nowy rząd pod przewodnictwem Friedricha Merza może zostać prawdopodobnie wybrany przez Bundestag 6 maja.

Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla z ostatniej chwili
Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla

Choć Niemcy mają jedne z największych w Europie inwestycji w energię odnawialną, początek 2025 roku pokazał słabość tego systemu. W pierwszym kwartale tego roku kraj wyprodukował aż o 16% mniej zielonej energii niż rok wcześniej – mimo rekordowej liczby elektrowni słonecznych i wiatrowych.

Niespokojnie na granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niespokojnie na granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje, doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

W dniach 1–4 maja 2025 r. w Krakowie wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Na mieszkańców stolicy Małopolski czekają objazdy, specjalne rozkłady i dodatkowe kursy.

Nowy sondaż poparcia partii politycznych. Katastrofalne wieści dla koalicji 13 grudnia pilne
Nowy sondaż poparcia partii politycznych. Katastrofalne wieści dla koalicji 13 grudnia

Najnowszy sondaż parlamentarny Ogólnopolskiej Grupy Badawczej pokazuje wyraźne prowadzenie PiS i katastrofalne wyniki Trzeciej Drogi, która znalazła się tuż pod progiem wyborczym.

Dariusz Matecki: Wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku? gorące
Dariusz Matecki: "Wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku?"

''Właśnie odblokowano mi prywatnego Facebooka. Wiecie za co niemal skasowano moje konto? Za wpis o powrocie Janusza Walusia'' – poinformował poseł Dariusz Matecki, który w piątek opuścił areszt, w którym przebywał od 7 marca. Dodał także, że bez podjęcia odpowiednich kroków mógłby stracić konto na Facebooku.

REKLAMA

Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Ookoło rok temu powołano komisję, która ma zbadać ewentualne powiązania lokalnych władz z Rosją
Rura gazociągu Nord Stream Usiłowała szkodzić Polsce. Premier Meklemburgii - Pomorza Przedniego przed komisją mającą zbadać jej rosyjskie powiązania
Rura gazociągu Nord Stream / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vuo

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”. W marcu odbyła się nawet w Bundestagu burzliwa debata na temat między innymi roysjkich konotacji Manueli Schwesig.

 

Komisja śledcza

W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powstała komisja mająca zbadać powiązania Schwesig, kwestii Fundacji Klimatycznej i innych inicjatyw mogących wskazywać na rosyjskie wpływy w landzie. Sprawę analizuje Patrycja Anna Tepper - analityk w Instytucie Zachodnim.

- Komisja będzie próbowała również ustalić, jak wyglądały kontakty między Fundacją a decydentami z Meklemburgii w trakcie jej działalności, czy informowano o jej biznesowych zamiarach, w tym tworzeniu spółek córek, poprzez które budowano gazociąg.

Kolejny temat, wokół którego pogrupowano zagadnienia, to Nord Stream 2. Wśród najistotniejszych wątków pojawia się dążenie do wyjaśnienia, jaką wiedzę posiada obecny rząd na temat pieniędzy lub świadczeń rzeczowych od spółki NS 2 AG, które mogli otrzymać obecni lub byli urzędnicy kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, rządu federalnego lub innych krajów związkowych, stowarzyszeń, klubów, partii lub stowarzyszeń politycznych. Chodzi też o ustalenie kwestii, czy proces wydania pozwoleń na budowę NS2 przebiegał zgodnie z procedurami i czy ocena ryzyka dla środowiska była obiektywna. Dla opozycji w kontekście gazociągu istotne jest także ustalenie, czy i w jaki sposób obecny rząd uwzględnił wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, podnoszone przez partnerów z Europy Wsch.

- pisze Tepper.

Analityk Instytutu Zachodniego zwraca również uwagę na mniej znany aspekt prac komisji, który ma dotyczyć organizacji Wasserstoff-Hanse, powołanej m. in. przez Schwesig. Organizacja miała na celu promocję wodoru jako paliwa przyszłości, które mogło być również transportowane gazociągiem Nord Stream 2.

- Ostatni wątek prac komisji śledczej dotyczy personalnych i instytucjonalnych powiązań lokalnych urzędników państwowych ze Schröderem czy z firmami i organizacjami, takimi jak Gazprom, Rosnieft, Gas for Europe, OMV, Royal Dutch Shell, EUREF, Engie, Uniper, Wintershall Dea, ROKAI, Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie. Członkowie komisji chcą wiedzieć, czy na rząd w Meklemburgii wpływ miały postronne osoby oraz firmy i instytucje. Domagają się ujawnienia informacji o spotkaniach, ich datach i poruszanych tematach. To praca na lata i miliony euro kosztów, ale moim zdaniem (mimo sabotaży pracy tego gremium) dzięki powołaniu komisji jest szansa na zebranie dokumentów, uzupełnienie ich braków i przesłuchanie istotnych osób zaangażowanych w forsowanie prorosyjskiej polityki, co za kilka lat nie byłoby już pewnie łatwe.

- pisze analityk Instytutu Zachodniego

 

Próba blokady budowy portu kontenerowego w Szczecinie

Rząd Meklemburgii - Pomorza Przedniego, którego Schwesig jest premierem, usiłował zablokować budowę terminala kontenerowego w Szczecinie, który wymaga budowy odpowiedniego toru wodnego na Bałtyku, dzięki któremu będzie mógł przyjmować odpowiedni wielkie jednostki. Pojawiła się nawet groźba blokady polskiego transportu przez wyspę Unzam. Jako pretekst wykorzystuje się oczywiście ekologię. W kampanię zaangażowani są niemieccy Zieloni i miejscowi ekolodzy. – Często ekologia jest wykorzystywana przez niemieckich krytyków polskiej polityki gospodarczej do blokowania projektów strategicznych, tak samo jeśli chodzi o elektrownię jądrową – mówił w zeszłym roku redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Co ciekawe przed dwoma laty Schwesig i marszałek województwa zachodniopomorskiego z Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz planowali wspólną „aglomerację polsko-niemiecką” miast Passewalk i Schwedt „ze stolicą w Szczecinie”, o czym donosił dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodnich Niemiec, według której Szczecin powinien „oddychać oboma płucami – polskim płucem i niemieckim”.

Czytaj również: Grecy chcą ścisłej współpracy z Polską ws. reparacji od Niemiec

Czytaj również: Sytuacja się odwróciła. W Niemczech wielokrotnie więcej kradzieży aut niż w Polsce

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe