Rośnie odsetek ukraińskich migrantów, którzy chcą zostać w Polsce
Badania NBP wskazują na duży wzrost zainteresowania pozostaniem w Polsce na stałe wśród przebywających tu obywateli Ukrainy.
Wyniki równią się w zależności od tego czy na to pytanie odpowiadali imigranci przedwojenni czy uchodźcy, co do zasady jednak, wśród jednych i drugich odsetek osób widzących siebie na stałe w Polsce wzrósł w stosunku do wcześniejszych badań.
Chcą zostać w Polsce
Ankietowani migranci przedwojenni w badaniu NBP z przełomu 2019 i 2020 roku tylko w jednej czwartej deklarowali chęć pozostania w Polsce na stałe, podczas gdy obecnie osób takich jest ponad połowa.
Jeśli chodzi o uchodźców, odsetek osób chcących zostać w Polsce na stałe wyniósł około 20%. Dla porównania, uchodźcy pytani o swoje plany wiosną 2022 r. rzadziej udzielali takiej odpowiedzi (16%).
I chociaż w tym przypadku zmiana nie jest może tak wyraźna to warto zwrócić uwagę, że osoby, które przybyły do Polski w związku z wybuchem wojny mają dużo mniej sprecyzowane plany co do pobytu w Polsce. Prawie połowa z nich nie była w stanie określić jak długo będzie trwał ich pobyt tutaj
- zaznacza w swoim badaniu NBP.
Jeśli te deklaracje się potwierdzą, to za około dekadę Polska będzie mieć 1 mln obywateli więcej
- skomentował na Twitterze Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Według badań @nbppl, aż 55% przedwojennych migrantów z Ukrainy planuje na stałe zostać w Polsce. Podobne plany ma 19% uchodźców wojennych, ale 49% z nich wciąż nie podjęło decyzji.
— Wojciech Konończuk (@W_Kononczuk) May 7, 2023
Jeśli te deklaracje się potwierdzą, to za około dekadę Polska będzie mieć 1 mln obywateli więcej. pic.twitter.com/rf8gxQBoOZ